تبیان، دستیار زندگی
نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز با دکتر علی اصغر فانی، وزیر آموزش وپرورش دیدار کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

495 میلیون دلار ، هزینه تحصیل سالانه دانش آموز اتباع بیگانه در ایران !

5 میلیون دلار ، هزینه تحصیل سالانه دانش آموز اتباع بیگانه در ایران


نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز با دکتر علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دیدار کردند.


در این ملاقات که در سالن جلسات دفتر وزارتی انجام شد، دکتر فانی ضمن خیرمقدم به نمایندگان کمیساریای عالی پناهندگان در ایران و اظهار خرسندی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت:  13 آبان، سالروز شهادت تعدادی از دانش آموزان و دانشجویان می باشد که در همین جا یاد و خاطره آنان را گرامی می دارم.

وی با اشاره به تحصیل حدود 330 هزار دانش آموز اتباع افغانی و عراقی در مدارس جمهوری اسلامی ایران افزود: از این منظر که دانش آموزان اتباع بیگانه در ایران همانند دانش آموزان ایرانی و در کنار آنان در مدارس با یک تلاش و کوشش، مشغول تحصیل می باشند، بسیار خرسندیم.

از این منظر که دانش آموزان اتباع بیگانه در ایران همانند دانش آموزان ایرانی و در کنار آنان در مدارس با یک تلاش و کوشش، مشغول تحصیل می باشند، بسیار خرسندیم.

وزیر آموزش وپرورش، تلاش جمهوری اسلامی ایران در پوشش آموزشی دانش آموزان اتباع بیگانه را یک اقدام بشردوستانه توصیف کرد و گفت: این تلاش علاوه بر بشر دوستانه بودن از خاستگاه دینی عمیقی برخوردار است، زیرا این دانش آموزان مسلمان و برادر دیگر دانش آموزان ایرانی محسوب می شوند.

1500 دلار در سال، هزینه تحصیل هر دانش آموز اتباع بیگانه در ایران است وزیر آموزش وپرورش، هزینه تحصیل سالانه هر دانش آموز اتباع بیگانه در جمهوری اسلامی ایران را 1500 دلار ذکر کرد و افزود : با این محاسبه، تحصیل 130 هزار دانش آموز اتباع بیگانه در 13 هزار کلاس درس در کشور سالانه 495 میلیون دلار هزینه دارد.

وی از برنامه تجهیز و احداث پنج پروژه مدرسه ای برای دانش آموزان اتباع بیگانه در مکان هایی که بیشترین فراوانی را دارد، خبر داد و اضافه کرد: این پنج پروژه که با پیگیری های وزارتخانه های آموزش وپرورش و کشور در استان های؛ تهران 2 باب، قم، خراسان رضوی و کرمان هر کدام 1 باب در دست انجام است، سرجمع به 20 میلیون دلار اعتبار نیاز دارد.

این پنج پروژه که با پیگیری های وزارتخانه های آموزش وپرورش و کشور در استان های؛ تهران 2 باب، قم، خراسان رضوی و کرمان هر کدام 1 باب در دست انجام است، سرجمع به 20 میلیون دلار اعتبار نیاز دارد.

تشکیل کمیته فرعی سه جانبه برای بررسی راهکارهای ارائه خدمات مطلوبتر به دانش آموزان اتباع بیگانه در ایران فانی، با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات آموزشی مطلوب به دانش آموزان اتباع بیگانه و طی مدارج عالی از سوی آنان که از تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) و رئیس جمهور است، گفت: وزارت آموزش وپرورش آمادگی دارد با محوریت مرکز امور بین الملل ومدارس خارج از کشور این وزارتخانه به تشکیل کمیته فرعی سه جانبه با مشارکت وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان برای ارائه کیفیت بهتر و مطلوبتر خدمات آموزشی و رسیدگی متعالی تر به دانش آموزان اتباع بیگانه مبادرت ورزد.

وی، از آمادگی وزارت آموزش وپرورش برای در اختیار گذاشتن تجربیات آموزشی جمهوری اسلامی ایران به دانش آموزان اتباع بیگانه به کشورهای دیگر از طریق کمیساریای عالی پناهندگان خبر داد ویادآور شد: وزارت آموزش وپرورش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه آمادگی ارائه گزارش تصویری از مدارس محل تحصیل دانش آموزان اتباع بیگانه در این کشور را نیز دارد.

دکتر علی اصغر فانی با این پیشنهاد که کشور جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در کشور افغانستان مدرسه نمونه ای احداث و مدیریت کند تا به عنوان الگو برای احداث مدارس در آن کشور مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: هدف از این امر انجام یک کار اساسی و مبنایی برای آینده آموزش وپرورش کشورهای اسلامی مانند؛ افغانستان و پاکستان است.

وی با تاکید بر فعالیت های کیفی واساسی در کنار فعالیت های کمی در آموزش وپرورش کشورهای اسلامی اظهار کرد: آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران آماده هرنوع همکاری در این زمینه می باشد، همچنین آمادگی دارد زمینه بازگشت این دانش آموزان به کشورشان را نیز فراهم کند.

وزیر آموزش وپرورش در زمینه درخواست نماینده کمیساریای عالی پناهندگان در ایران مبنی بر معافیت دانش آموزان اتباع بیگانه از پرداخت شهریه تحصیل در جمهوری اسلامی ایران گفت: 12 گروه از این دانش آموزان مانند؛ دانش آموزان بانیازهای ویژه، بی سرپرست، دانش آموزانی که با نظر پزشک مورد تایید دارای بیماری خاص هستند، دانش آموزانی که به تایید بهزیستی قادر به پرداخت شهریه نمی باشند و... از پرداخت هزینه تحصیل در ایران معاف می باشند.

در ادامه این گفتگو نماینده کمیساریای عالی پناهندگان در ایران با تبریک انتصاب دکتر فانی و تشکر و قدردانی ازکمک های بی شائبه آموزش و پرورش در امر تحصیل دانش آموزان اتباع بیگانه این اقدام را انسان دوستانه توصیف کرد و با ابراز امیدواری از استمرار ارتباط تنگاتنگ وزارت آموزش وپرورش با کمیساریای عالی پناهندگان در ایران گفت: در جهان امروز باید به دنبال الگوهای مناسب باشیم و کمک های آموزش وپرورش جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان یک الگو برای سایر کشورها مطرح باشد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

بخش سفیران  تبیان