تبیان، دستیار زندگی
در این مقاله استراتژی هایی را می بینیم که برای دانش آموزانی که می خواهند در کلاس او خوب باشند توصیه شده است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ده روش برای بالا بردن مهارت های علمی دانش آموزان

ماریا کاریو تاکیس به مدت 20 سال، علوم را در دبیرستان تدریس کرده است. از درس های اولیه تا شیمی و فیزیک پیشرفته. در زیر لیستی از استراتژی هایی را  می بینیم که او برای دانش آموزانی که می خواهند در کلاس او خوب باشند توصیه کرده است:

ده روش برای بالا بردن مهارت های علمی دانش آموزان

1. صد در صد در کلاس مشارکت داشته باشید:

دانش آموزان فکر می کنند، می توانند با استفاده از زمانی که معلم درس می دهد خود را برای کلاس بعدی آماده کنند و با این کار در زمان صرفه جویی کنند. برای مثال بسیاری از دانش آموزان در کلاس علوم، لغت می خوانند تا خود را برای امتحان زبان ساعت بعدی آماده کنند.

بهترین زمـان یادگـیری وقتی است که معلم درس می دهد. این زمان دو برابر مفیدتر از زمانی است که دانش آموز در خانه مطالعه می کند.

وقتی شما حرف های معلم را دنبال می کنید، می توانید صحبت های او را قطع کنید و راجع به مطلبی که متوجه نشدید دوباره سوال کنید. همچنین  اگر معلم از شما سوال کرد بهتر می توانید نظر خودتان را بیان کنید.

2. قبول کنید که همیشه یک جواب درست وجود ندارد:

امروزه در مدارس به بچه ها یاد می دهند که همیشه یک جواب درست وجود دارد. اما ما هنوز در علوم ( فیزیک، شیمی و ... ) تمام جواب ها را نداریم. بعضی وقت ها بهترین کار اینست که تئوری ها را گسترش دهیم. درعلوم  هر آزمایشی که شامل اطلاعات باشد یک آزمایش قابل اطمینان است. در حقیقت بعضی از بزرگ ترین کشفیات در زمان ما، از اشتباهات متولد شده اند.

3. در گروه صحبت کنید:

بیشتر پیشرفت های علوم به وسیله همکاری بین افراد صورت گرفته است. از کار آزمایشگاهی گرفته تا پروژهای گروهی.

این مهم است که نظرتان را در گروه بیان کنید. اگر مشکلی هست، ساکت ماندن بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. همچنین مطمئن شوید که متوجه حرفی که دیگران می گویند شده اید. مشکلات را نادیده نگیرید و تلاش کنید آنها را حل کنید اما اگر نشد پیش معلمتان بروید و نگرانی هایتان را توضیح دهید. یک معلم خوب به میان گروه می آید تا فعالیت آنها را توسعه دهد.

4. نکات خوب را بنویسید:

کتاب های علوم مقادیر زیادی از اطلاعات را در بر می گیرند اما این برای شما سخت است که بدانید روی چه قسمت هایی از کتاب بیشتر باید تمرکز کنید. مطالبی که شما در کلاس می نویسید نشان می دهد که معلم روی چه قسمت هایی تاکید بیشتری دارد و چه چیزهایی را در امتحان از شما می خواهد.

5. از منابع مختلف تحقیق کنید:

بعد از اینکه معلم در کلاس درس داد، شما نیاز دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با درس از منابع مختلف کسب کنید. اینترنت یکی از این منابع فوق العاده است که جدیدترین اطلاعات و تصاویر را دارد. شما به آسانی می توانید دانسته های خود را با چند بار جستجو کردن در اینترنت کامل کنید.

6. از وسایل کمک آموزشی بصری استفاده کنید:

داشتن وسایل کمک آموزشی در خانه بسیار مهم است.( دیدن چیزهایی که به یادگیریتان کمک می کند). شما می توانید با طراحی پوستر، مطالبی که برای امتحان بعدی نیاز دارید بر روی آن بنویسید. با این کار مطالعات خود را هدفمند می کنید.

7. بفهمید چرا؟

مغز انسان این توانایی را دارد که مفاهیم را حفظ کند تا حدی که فهم شما از این مفاهیم را آسان کند. اما مهم اینست که به روابط بین مفاهیم و علل وقوع آنها پی ببرید.

برای مثال تصویر شلیک کردن یک اسلحه می تواند به ما کمک کند تا قانون سوم نیوتن را بیاد بیاوریم:

هرگاه جسمی نیرویی را به جسم دیگری وارد کند، جسم دوم نیرویی مساوی و بر خلاف جهت به جسم اول وارد می کند.

وقتی تفنگ شلیک می کند، گلوله را با نیروی زیادی به فاصله ای دور پرتاب می کند، گلوله نیز نیرویی را به تفنگ وارد می کند به حدی که آن را به اندازه چند اینچ به عقب پرتاب می کند.

8. مهارت های ریاضی خود را تقویت کنید:

برای اینکه در درس علوم پیشرفت کنید باید م هارت های ریاضی خود را تقویت کنید. ریاضی ارتباط  زیادی با علوم دارد. هرگز از کلاس های ریاضی پیش نیاز برای دروس مختلف علوم چشم پوشی نکنید به خصوص کلاس های علوم پیشرفته ای که به فهم زیادی از جبر نیاز دارند.

9. با سیستم استاندارد آشنا شوید:

در علوم از وسایل سنجش استاندارد استفاده می کنند که می تواند برای دانش آموزان گیج کننده باشد. والدین می توانند با صحبت کردن راجع به واحدهای استاندارد به فهم دانش آموزان کمک کنند. والدین می توانند هنگام رانندگی درباره تبدیل مایل بر ساعت به کیلومتر بر ساعت، با فرزندانشان صحبت کنند. ویا درباره تبدیل سانتی متر به میلی متر و اینچ حرف بزنند و یا اینکه وزن خود را به جای پوند به کیلوگرم بگویید.

10. ابزار و وسایل لازم را داشته باشید:

علوم مختلف به داشتن وسایل لازم و مفید متکی است. هر چیزی را که معلم لازم است فراهم کنید. لیستی از وسایل مورد نیاز علوم شامل مدادهای رنگی، ماشین حساب، خط کش استاندارد و یک قیچی کوچک. آشنایی با علوم در دنیای تکنولوژی محور امروز کاملا ضروری است. دانش آموز می تواند با پیروی از این نکات نه تنها شانس گرفتن  نمره خوب را بالا ببرد بلکه مفاهیمی را درک کند که به او قابلیت درک بهتر جهان طبیعت را بدهد.


مرکز یادگیری سایت تبیان

تجمیع: نسیم گوهری