سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امام صادق(علیه‏السلام) فرمودند: کسی که بمیرد، در حالی که منتظر ظهور باشد، مثل کسی است که با قائم در خیمه او باشد، بلکه مثل شمشیر زننده در کنار رسول خدا(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلَّم) است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سمیرا باقری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضیلت انتظار موعود!

انتظار


امام صادق(علیه‏السلام) فرمودند: کسی که بمیرد، در حالی که منتظر ظهور باشد، مثل کسی است که با قائم در خیمه او باشد، بلکه مثل شمشیر زننده در کنار رسول خدا(صلی‏ الله ‏علیه ‏و آله ‏و سلَّم) است.(1)

معنای انتظار

انتظار در لغت یعنی چشم داشتن یک تحول، یک رویداد خوب و یک گشایش و یا چشم به‏راه بودن برای آینده‏ای مطابق میل و...به‏کار می‏رود.(2)

باتوجه به این معنا، انتظار مفهومی است که با روح تمامی انسانها عجین شده و به این ترتیب است که می‏توان گفت همه انسانها منتظرند. روح انتظار یک وادی امنی است که هر کس وارد آن شود و بتواند آن را حفظ کند، از آسیب‏ها و دغدغه‏ها و اضطراب‏ها، آسوده می‏گردد.

در این زمان از نظر ارزش انسانی و کمالات به جایی می‏رسد که دیگر یارای محاسبه ارزش وجودی او برای کسی مقدور نیست. و آنچه که مهم است این است که انسان در درون خودش صفت منتظر بودن را به خود اختصاص بدهد و روح انتظار را کسب کند و آن را تا زمانیکه اجلش فرا نرسیده حفظ کند و اگر به این مقام رسید دیگر مهم نیست که زمان ظهور را درک کرده‏است یا نه. اگر زنده بود و زمان ظهور را درک کرد، خوب به اقتضای منتظر بودنش وظایف خود را در مقابل امیر دلها انجام می‏دهد و اگر در زمان ظهور در قید حیات نبود، چون دارای خلوص نیت بوده و در نیتش ثابت قدم بوده، خداوند متعال همه آنچه را که در موقع ظهور می‏توانست نصیب او نماید، به او عطا خواهد کرد.

همچنانکه امام باقر(علیه‏السلام) در این باره می‏فرمایند: کسی که در انتظار امر فرج بمیرد، از اینکه در میان خیمه مهدی و لشکر او نمرده‏است، ضرری نکرده.(3)

 

انتظار فرج

باتوجه به فرمایش رسول خدا(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلَّم) که فرمودند: بهترین عبادات، انتظار فرج است.(4)

انتظار فرج، که عبارتست از ایمان استوار به امامت حضرت مهدی(عج‏الله)، همه اصول و فروع دین و دیگر عقاید اسلامی را دربردارد. و ایمان به حضرت، که نور ولایت است، شرط قبولی دیگر اعمال می‏گردد. چنانکه در روایتی از امام صادق(علیه‏السلام) آمده‏است:اسلام بر روی 5پایه استوار شده‏است: نماز، روزه، زکات، حج و ولایت. و هرگز به چیزی امر نشده، آنچنانکه به ولایت امر شده‏است. ولیکن مردم 4پایه‏اش را پذیرفتند و ولایت را ترک کرده‏اند. به خدا قسم اگر کسی همه شبها را با نماز و عبادت بگذراندو همه روزها را روزه بگیرد، و بدون ولایت از دنیا برود، نماز و روزه‏ای از او پذیرفته نمی‏شود.(5)

زیرا انتظار فرج، ایمان به غیب است که انسان را به انجام عمل صالح وامی دارد و او را بر صحیح‏ترین اعتقادها استوار نگه‏می‏دارد.

باتوجه به نکات ذکر شده، اساساً فضیلت انتظار به عنوان یک عبادت، به عنوان یک احساس و گرایش عرفانی برای هر انسانی که روی کره زمین قدم می‏گذارد، ارزشمند و مورد توجه باید قرار بگیرد. باتوجه به روایات فوق‏الذکر، به رمز فضائل بی‏شماری که از جانب اهل بیت برای منتظران برشمرده‏شده، واقف می‏شویم و به درستی درمی‏یابیم که چرا انسان منتظر از نظر اسلام، از چنین مقام و مرتبه بالایی برخوردار است

انتظار فرج، انتظار ظهور امامی است که جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد و ظلم و ستم را از پهنه روزگار ریشه‏کن خواهد کرد، از این طریق انسان، خواهان عدالت و دشمن ستمگر می‏شود.

این انتظار با این نقش تربیتی و سازنده‏ای که دارد، طبیعتاً از همه عبادات برتر خواهد بود. چرا که مۆمن تلاش می‏کند تا عقاید خود را حفظ نماید تا امر فرج محقق گردد و پا در رکاب حضرت برای برپایی قسط و داد و به اهتزاز در آوردن پرچم اسلام، تلاش نماید.

 

فضیلت انتظار

اساساً فضیلت انتظار به عنوان یک عبادت، به عنوان یک احساس و گرایش عرفانی برای هر انسانی که روی کره زمین قدم می‏گذارد، ارزشمند و مورد توجه باید قرار بگیرد. انتظار قائم برابر است با شهادت در راه خداوند متعال. چنانکه امام صادق(علیه‏السلام) فرمودند: کسی که بمیرد، درحالیکه منتظر ظهور باشد، مثل کسی است که با قائم در خیمه او باشد، نه، بلکه مثل شمشیر زننده در کنار رسول خدا(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلَّم) است.(6)

باتوجه به روایت فوق شاید این سۆال پیش آید که چرا انتظار از این فضیلت بالایی برخوردار است:

1.       انتظار حلقه اتصال شیعه با معصوم است؛ چنانکه گفته شد ولایت و امامت رکن اساسی مکتب تشیع است و اعتقاد به حضور معصوم و امام عصر در هر زمانی، مهمترین نقطه تمایز مکتب تشیع با دیگر مکاتب است. باتوجه به این نکته درمی‏یابیم که انتظار در زمان غیبت و عدم حضور ظاهری امام در میان مردم، به نوعی اعلام پذیرش ولایت و امامت آخرین امام از سلسله امامن شیعه است و همین انتظار سبب می‏شود که ارتباط شیعیان با امامشان، حفظ شود و آنها در همه اعصار از فیض وجود امامشان برخوردار باشند.

انتظار مفهومی است که با روح تمامی انسانها عجین شده و به این ترتیب است که می‏توان گفت همه انسانها منتظرند. روح انتظار یک وادی امنی است که هر کس وارد آن شود و بتواند آن را حفظ کند، از آسیب‏ها و دغدغه‏ها و اضطراب‏ها، آسوده می‏گردد

2.       انتظار معیار ارزش انسان‏هاست؛ آرزوهای انسان‏ها معیار خوبی است برای سنجش میزان رشد و کمال و آگاهی آنها. تاجاییکه برخی می‏گویند: «بگو چه آرزویی داری تا بگویم کیستی » به این ترتیب، می‏توان گفت چون انسان منتظر، برترین و ارزشمندترین آرزوها را داراست، به طور طبیعی از بهترین و والاترین ارزش‏ها برخوردار می‏گردد.

3.       انتظار دلیل سازندگی فرد و اجتماع، انتظار نقش مهمی در سازندگی جامعه و اصلاح فرد و اجتماع در زمان غیبت دارد، و اگر انسان منتظر به وظایفی که دارد به خوبی عمل کند، صفت یک انسان دیندار را بدست می‏آورد و از جایگاه والایی برخوردار می‏شود.

 

فرَّج المۆمنین

از القاب حضرت مهدی(عجل‏الله فرجه) است. در هنگام ولادت آن حضرت، حکیمه خاتون به نرجس خاتون گفت: خداوند امشب به تو غلامی می‏بخشد که سید است در دنیا و آخرت، و فرج مۆمنان است.(7)

 

نتیجه

باتوجه به نکات ذکر شده، اساساً فضیلت انتظار به عنوان یک عبادت، به عنوان یک احساس و گرایش عرفانی برای هر انسانی که روی کره زمین قدم می‏گذارد، ارزشمند و مورد توجه باید قرار بگیرد. باتوجه به روایات فوق‏الذکر، به رمز فضائل بی‏شماری که از جانب اهل بیت برای منتظران برشمرده‏شده، واقف می‏شویم و به درستی درمی‏یابیم که چرا انسان منتظر از نظر اسلام، از چنین مقام و مرتبه بالایی برخوردار است.

 

پی‏نوشت:

1.       کمال الدین، ج2، ص338.

2.       لغت‏نامه دهخدا، کلمه انتظار.

3.       اصول کافی، ج1، ص372.

4.       بحارالأنوار، ج52، ص125.

5.       اصول کافی، ج2، ص18.

6.       کمال الدین، ج2، ص338.

7.       نجم‏الثاقب، باب دوم.

سمیرا باقری        

بخش مهدویت تبیان  


منابع:

شیخ صدوق، کمال الدین و اتمام النعمة.

کلینی، اصول کافی.

علامه مجلسی، بحارالأنوار.

میرزا حسین نوری، نجم‏الثاقب.

دهخدا، لغت‏نامه.

 

مطالب مرتبط:

یک واژه و این همه فضیلت! 

انسان منتظر و زندگی او! 

ما غایبیم یا امام زمان؟!! 

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین