تبیان، دستیار زندگی
در ایران گرفتن خورشید ساعت 16:50 دقیقه یکشنبه 12 آبان آغاز می شود و با توجه به غروب خورشید در تهران در ساعت 17:7 دقیقه، خورشید در شرایط گرفت جزیی غروب خواهد کرد. اوج کسوف در ساعت 17:30 دقیقه است که با توجه به غروب خورشید در اکثر نقاط کشور قابل مشاهده نخ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خورشید گرفتگی امروز و نماز آیات

خسوف ماه ‏و کسوف خورشید


در ایران گرفتن خورشید ساعت 16:50 دقیقه یکشنبه 12 آبان آغاز می شود و با توجه به غروب خورشید در تهران در ساعت 17:7 دقیقه، خورشید در شرایط گرفت جزیی غروب خواهد کرد.


اوج کسوف در ساعت 17:30 دقیقه است که با توجه به غروب خورشید در اکثر نقاط کشور قابل مشاهده نخواهد بود. ساکنان مرکز تا شرق ایران (یعنی نیمی از کشور) این کسوف را مشاهده نخواهند کرد. گرفتن خورشید در روز 12 آبان ماه از شمال اقیانوس اطلس و جنوب سواحل ایالت متحده آغاز و در کشور سومالی قاره آفریقا به پایان خواهد رسید.

خورشیدگرفتگی جزئی امروز از ساعت 16:50 در آسمان ایران آغاز می‌شود و بخش‌ غربی کشور را در برمی‌گیرد. با وقوع این پدیده طبیعی، «نماز آیات» بر همه مسلمانان مناطق مذکور واجب است.

خورشید گرفتگی جزئی امروز 12 آبان ماه از قاره آمریکا آغاز می‌شود و با ادامه مسیر در قاره آفریقا به آسیا می‌رسد و در زمان گرفت کامل، خورشید در ایران در حال غروب کردن است و تنها دقایق محدودی این پدیده در بخش‌های غربی ایران قابل مشاهده است.

هر چه به سمت جنوب غربی ایران و استان‌های بوشهر و خوزستان برویم میزان پوشیدگی خورشید بیشتر خواهد شد. بهترین نقطه در ایران برای رصد این پدیده، جزیره فارسی در آب‌های خلیج فارس است که در بهترین حالت 34,6 درصد از سطح خورشید توسط ماه پوشیده خواهد شد.

بر اساس احکام اسلامی، تمام افرادی که از خورشید‌گرفتگی اطلاع پیدا ‌کنند، اگر در منطقه‌ای باشند که آن خورشید‌گرفتگی قابل رۆیت است، نماز آیات بر آن‌ها واجب می‌شود.

خورشید گرفتگی جزئی امروز 12 آبان ماه از قاره آمریکا آغاز می‌شود و با ادامه مسیر در قاره آفریقا به آسیا می‌رسد و در زمان گرفت کامل، خورشید در ایران در حال غروب کردن است و تنها دقایق محدودی این پدیده در بخش‌های غربی ایران قابل مشاهده است

زمان خواندن نماز آیات از زمانی است که کسوف شروع می‌شود تا زمانی که به نهایت می‌رسد‌، ‌این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که خورشیدگرفتگی شروع به بازشدن می‌کند، تا پایان‌ آن نماز آیات باید با نیت مافی‌الذمه خوانده شود و پس از آن باید با نیت قضا خوانده شود.

این نماز اذان و اقامه ندارد؛ اما پیش از رکوع دوم، چهارم، ششم، هشتم و دهم؛ خواندن قنوت مستحب است؛ همچنین مستحب است انسان ‌این نماز را طولانی اقامه کند و تا پایان گرفتگی نیز به ذکر و دعا مشغول شود، مستحب است این نماز به جماعت خوانده شود که مأمومین باید غیر از حمد و سوره بقیه اذکار را قرائت کنند.

نحوه خواندن نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشید و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غیر عادى که باعث ترس بیشتر مردم شود، مانند بادهاى سیاه یا سرخ و یا زرد که غیرعادى باشند؛ تاریکى شدید، فرو رفتن زمین و ریختن کوه، صیحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى‏شود، در غیر از کسوف و خسوف و زلزله، باید آن حادثه موجب ترس و وحشت بیشتر مردم شود و حادثه‏اى که ترس آور نباشد و یا موجب ترس و وحشت افراد نادرى شود، اعتبار ندارد.

روش‌های مختلف خواندن نماز آیات

نماز آیات را به چند صورت مى‏توان، به جا آورد:

صورت اول: بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده کند و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

زمان خواندن نماز آیات از زمانی است که کسوف شروع می‌شود تا زمانی که به نهایت می‌رسد‌، ‌این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که خورشیدگرفتگی شروع به بازشدن می‌کند، تا پایان‌ آن نماز آیات باید با نیت مافی‌الذمه خوانده شود و پس از آن باید با نیت قضا خوانده شود

صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است)، از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت کند و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود، سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

صورت سوم: یکى از رکعت‌ها را به یکى از دو صورت و رکعت دیگر را به نحو دیگر بجا آورد.

صورت چهارم: سوره‏اى را که آیه‏اى از آن را در قیام پیش از رکوع اول خوانده، در قیام پیش از رکوع دوم یا سوم یا چهارم تکمیل کند، که در این صورت واجب است، بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قیام بعدى اعاده کرده و یک سوره یا آیه‏اى از آن را اگر پیش از رکوع سوم یا چهارم است، قرائت کند و در این صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.

توجه: در نماز آیات نباید سوره سجده‌دار را ‌قرائت کرد.

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت پارسی نو

سایت ایرنا

مطالب مرتبط:

شرایط وجوب نماز آیات

نماز آیات بر چه کسانی واجب است؟

درباره نماز آیات چه می دانید؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.