تبیان، دستیار زندگی
نام زیبا موجب مى شود، دیگران صاحب نام را به خاطر نامش تحسین كرده و در مورد او، فال نیكو بزنند. به این وسیله شخصیت او تقویت مى شود و این نكته براى صاحب نام فرح انگیز و نشاط بخش است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قبل از انتخاب اسم، بخوانید


نام زیبا موجب مى شود، دیگران صاحب نام را به خاطر نامش تحسین كرده و در مورد او، فال نیكو بزنند. به این وسیله شخصیت او تقویت مى شود و این نكته براى صاحب نام فرح انگیز و نشاط بخش است .

کودک

نام هر شخصى معرف اعتقادات ، فرهنگ و ملیت او و خانواده اش مى باشد، از این گذشته نام هر كس همیشه و تا آخر عمر به همراه اوست . صاحب نام زیبا و ستودنى در آینده به آن افتخار نموده و احساس شخصیت خواهد كرد و در مقابل، صاحب نام نامناسب، در آینده احساس حقارت كرده و رنج خواهد برد.

سیره عملى ائمه اطهار علیهم السلام ، گواه روشنى بر این نكته مهم تربیتى است.

به عنوان نمونه: مجتبی یعنی برگزیده، محسن یعنی نیکوکار، علی یعنی برتر و بلند مرتبه، حسین یعنی خوب و نیک ، حسن یعنی نیکی ، زهراء یعنی درخشنده ، فاطمه یعنی شکافنده حق و باطل ، محمد یعنی ستوده شده و بسیار تحسین شده ،ابالفضل به معنی خداوند هنر  صاحب فضل، و سکینه به معنای دلارام و آرامش است.

نام زیبا موجب مى شود، دیگران صاحب نام را به خاطر نامش تحسین كرده و در مورد او، فال نیكو بزنند. به این وسیله شخصیت او تقویت مى شود و این نكته براى صاحب نام فرح انگیز و نشاط بخش است .

هنگامى كه جنازه خونین حر را در آخرین لحظات زندگى، به محضر امام حسین علیه السلام آوردند، امام در حالى كه با دستان مبارك صورت او را نوازش مى داد و خون هاى چهره اش را پاك مى نمود، فرمود:« به به ! احسنت اى حر! تو آزاد مردى، چنان كه در دنیا و آخرت، آزاده خوانده مى شوى . سوگند به خدا ! مادرت اشتباه نكرده در این كه تو را حر نامیده به خدا قسم تو در دنیا آزادمرد و در آخرت از سعادتمندان خواهى بود.»

نام انسان گاهى در تصمیم گیری هاى سرنوشت ساز مۆثر است .کسی که نامش زینب بود تعریف می کرد که در لحظات سخت زندگی از صاحب نامم کمک می خواهم و احساس می کنم  که با تکرار این نام، احساس شجاعت می کنم.

امام باقر علیه السلام در مورد انتخاب نام زیبا براى فرزندان چنین رهنمود مى دهد:«دوست داشتنى ترین اسامی آن است كه نشانگر بندگى خدا باشد و بهترین آن ها نام هاى پیامبران است.»

گاهى نام نیك، زمینه رستگارى و سعادت انسان مى شود. داستان زیر را مى توان به عنوان نمونه اى از این حقیقت ذكر نمود:بریدة بن خصیب از اهالى مدینه بود. وى كه در میان قوم خود از موقعیت والایى برخوردار بود و به شجاعت و شهامت شهرت داشت ، در اولین برخورد خود با رسول الله داستانى شنیدنى دارد و این حادثه یكى دیگر از روش هاى تبلیغى پیامبراكرم صلى الله علیه و آله و سلم را روشن مى سازد.

پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:اولین هدیه وعطای هریک از شما به فرزندتان , نام نیکو و اسم خوب و زبیایی است که به او اختصاص می دهید.پس اولین قدمتان را در تربیت فرزند بردارید ، در نامگذاری فرزندانتان، کمال دقت را به کار برید و نام هایی با معنای خوب و اسامی شخصیت های برجسته را به آنها هدیه دهید

بریده هنگامى كه خبردار شد، مشركان قریش جایزه مهمى (صد شتر) براى دستگیرى حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم  تعیین كرده اند، بعد از این كه اطلاع یافت آن حضرت از مكه به مدینه در حال هجرت است ، به همراه هفتاد سوار از قبیله بنى سهم براى دستگیرى پیامبر خدا و تحویل وى به قریشیان ، به راه افتاد، و درنزدیكى هاى مدینه با آن حضرت روبرو گشت . آن بزرگوار عادت نداشت ، كه فال بد بزند بلكه گاهى تفاءل مى كرد و فال خوب و امید دهنده مى زد. به همین جهت پرسید: كیستى و نامت چیست ؟ گفت : بریده .پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به همراهانشان فرمودند: كار ما آسان گردیده و حال ما بهتر شد. دوباره حضرت با خوشرویی از او پرسیدند: از كدام قبیله اى ؟ او پاسخ داد: از قبیله اسلم . فرمودند:  سالم ماندیم .

براى بار سوم پرسید: از كدام قبیله اسلم هستى ؟ بریده جواب داد: از بنى سهم . رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:  قرعه به نامت درآمد ، موفق و پیروز هستى .

وقتى بریده این سخنان زیبا و بیان جذاب رسول خدا را مشاهده نمود، از عمق دل و جان ، شیفته رفتار و گفتار آن حضرت گردید. آن گاه پرسید: توكیستى ؟ پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند: من محمد بن عبدالله فرستاده خداوند هستم . بریده و همراهانش در همان لحظه شهادتین را گفته و مسلمان شدند.

پدر و کودک

بریدة بن خصیب اسلمى در اثر فداكارى و عشق و ایثار به مرتبه اى رسید كه از خواص و یاران پیامبر و على علیه السلام گردید. او جزو دوازده نفرى بود كه بر علیه خلیفه اول شوریده و از مقام ولایت در سخت ترین لحظات تاریخى دفاع نمود.

همانطور که می بینید انتخاب نام زیبا و با معنی ، جهت زندگی انسان را تعیین و گاهی عوض می کند.

خوشبختانه در سالهای اخیر قوانینی برای جلوگیری از گذاشتن نامهای مذموم ناپسند در کشور اجرا می شود، مثلا نام هایی كه معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی است همچون «گرگ، قوچی »، نامهایی كه با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی مردم مغایر است، همچون «لات،‌ خونریز ، چنگیز و ...» ، نامهایی كه موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نیست همچون «صد تومانی، گت آقا، كنیز، گدا، قیز بس یا دختر بس و ...»، اسامی نامتناسب با جنس همچون «ماشاالله برای دختران و یا انتخاب نام اشرف و یا اكرم برای پسران» نیز ازجمله نام های نامناسب هستند.

پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند:اولین هدیه وعطای هریک از شما به فرزندتان , نام نیکو و اسم خوب و زبیایی است که به او اختصاص می دهید.پس اولین قدمتان را در تربیت فرزند بردارید ، در نامگذاری فرزندانتان، کمال دقت را به کار برید و نام هایی با معنای خوب و اسامی شخصیت های برجسته را به آنها هدیه دهید.

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان


با نگاهی به کتاب حقوق متقابل والدین و فرزندان،عبدالکریم پاک نیا

مطالب مرتبط:

رازهای داشتن کودکی شاد

مقرراتی برای پدرها و مادرها

پرورش کودکی دیندار

توانایی‌های کودک یک ساله

پازل زندگی کودک مسئولیت‌پذیر

دلبستگی‌های مدل به مدل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.