تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل نظارت بر داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برای رفع کمبودهای دارویی از دو ماه آینده برنامه‌های جامعی داریم، عنوان کرد: تلاش می‌کنیم طی دو سه ماه آینده با اقدامات انجام شده، کمبودهای دارویی را به حداقل ممکن برسانیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بحران دارو تمام می‌شود


مدیرکل نظارت بر داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برای رفع کمبودهای دارویی از دو ماه آینده برنامه‌های جامعی داریم، عنوان کرد: تلاش می‌کنیم طی دو سه ماه آینده با اقدامات انجام شده، کمبودهای دارویی را به حداقل ممکن برسانیم.
دارو

سید مهدی پیرصالحی در همایش معاونین غذا و دارو و مدیران غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی سراسرکشور با بیان اینکه کمبود دارو همیشه مقطعی است و در همه جای دنیا وجود دارد، گفت: در مقطعی به علت بروز تحریم‌ها و مشکلاتی پیرامون تامین ارز برای دارو، دچار کمبودهایی شدیم که تمام تلاش خود را برای رفع آن به کار بسته‌ایم. اینکه در حال حاضر به طور دقیق چند قلم دارو دچار کمبود است، مورد تاکید ما نیست؛ زیرا حتی اگر یک بیمار هم دارویی را پیدا نکند و جانش به خطر بیفتد، درواقع کمبود دارو به وجود آمده است.

به گفته پیرصالحی، زمانی دپوی دارو در گمرک باعث ایجاد کمبودهای دارویی شده بود، اما در حال حاضر هیچ داروی در گمرک مانده‌ای نداریم و اختلالات ارزی که چندی پیش ایجاد شده بود نیز هفته گذشته برطرف شده است.

مدیرکل نظارت بر داروی سازمان غذا و دارو درباره آخرین وضعیت تامین و تخصیص یارانه برای داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز توضیح داد: از ابتدا وعده داده شده بود تا داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج تحت پوشش قرار گرفته و قیمت آنها به سال قبل بازگردد. این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و لیستی شامل 134 دارو تهیه و برای پرداخت مابه‌التفاوت به وجود آمده به دنبال تغییر نرخ ارز به سازمان‌های بیمه‌گر تحویل داده شد. پس از اقدامات انجام شده، برخی بیماران و داروخانه‌ها از عدم قرار گرفتن برخی داروهای گران‌ قیمت در این فهرست گلایه‌مند بوده‌اند که باعث شد لیست موجود را مورد بازنگری قرار دهیم و 36 قلم دیگر را نیز به این فهرست اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تصور می‌کنیم این 170 قلم دارو، همه داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج را شامل می‌شود، اظهار کرد: در عین حال اگر در ادامه کار متوجه شویم اقلام دیگری باید به این فهرست اضافه شود، از انجام این کار فروگذار نخواهیم کرد و داروهای مورد نیاز را به فهرست فعلی اضافه می‌کنیم.

از ابتدا وعده داده شده بود تا داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج تحت پوشش قرار گرفته و قیمت آنها به سال قبل بازگردد. این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و لیستی شامل 134 دارو تهیه و برای پرداخت مابه‌التفاوت به وجود آمده به دنبال تغییر نرخ ارز به سازمان‌های بیمه‌گر تحویل داده شد. پس از اقدامات انجام شده، برخی بیماران و داروخانه‌ها از عدم قرار گرفتن برخی داروهای گران‌ قیمت در این فهرست گلایه‌مند بوده‌اند که باعث شد لیست موجود را مورد بازنگری قرار دهیم و 36 قلم دیگر را نیز به این فهرست اضافه کنیم

پرداخت فاز دوم یارانه دارو به بیمه‌ها از اواخر آبان ماه مدیرکل نظارت بر داروی سازمان غذا و دارو همچنین درباره زمان تخصیص باقی مانده مبلغ مابه‌التفاوت ناشی از نرخ ارز به سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: مجموع اعتبارات دارو در سال جاری 1800 میلیارد تومان بود که 600 میلیارد تومان آن به تامین داروهای یارانه‌ای اختصاص یافته است.

پیرصالحی اضافه کرد: 1200 میلیارد تومان باقی مانده نیز باید در سه مرحله در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار بگیرد. در حال حاضر 400 میلیارد تومان در مرحله اول به سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت شده است و بناست 400 میلیارد تومان دیگر اواخر آبان یا در نهایت ابتدای آذرماه به سازمان‌های بیمه‌گر تحویل داده شود که مطابق رایزنی‌های انجام شده، مشکلی در این خصوص نخواهد داشت و سر موعد انجام خواهد شد.

دارو

طلب‌های دارویی هلال احمر بیشتر از بدهی‌هایش است

از طرفی رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه طلب‌های دارویی سازمان تدارکات پزشکی بیشتر از بدهی‌هایش است، گفت:در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای ساماندهی پایگاه‌های امداد و نجات و هماهنگی با اورژانس کشور برنامه‌های هلال‌احمر را ارائه کردیم. محمد فرهادی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید هلال احمر در پاسخ به پرسش خبرنگاران اظهار داشت: هلال احمر براساس ماموریت‌هایش ساختارهای خود را مناسب‌سازی خواهد کرد تا بتوانیم در زمان حوادث از نظر امدادرسانی و در زمان درمان‌های اضطراری از نظر دارویی اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی افزود: براین اساس با هماهنگی وزارت بهداشت در شرکتهای زیرمجموعه سازمان تدارکات پزشکی به تولید داروهای جدید اقدام خواهیم کرد و با مشارکت سازمان انتقال خون نیز برای تولید محصول پلاسمای خون و همچنین تاسیس پالایشگاه دوم انتقال خون مشارکت خواهیم داشت.  فرهادی درباره بدهی‌های سازمان تدارکات پزشکی که خودش در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید این سازمان عنوان کرده است، بیان داشت: به هر حال جمعیت هلال احمر براساس فعالیت‌هایش در چارچوب تهیه و تولید و توزیع در زمانی که ارز با نوسانات مواجه شد خریدهایی داشت که هزینه‌های مربوط به این سفارش‌ها پاسخگو نشد و یک بدهی انباشت شده‌ای در زمینه 2 تا 3 قلم دارو برای جمعیت رخ داد. ولی باید عنوان کنم که طلب‌های جمعیت هلال احمر بسیار بیشتر از بدهی‌هایش است و حتی طلب‌های دارویی سازمان تدارکات پزشکی دو برابر بدهی‌هایش است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : تسنیم، ایسنا