تبیان، دستیار زندگی
در درگیری جمعه شب مرزبانان هنگ مرزی سراوان در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان با اشرار، تعدادی از مرزبانان کشورمان به شهادت رسیدند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات شهادت مرزبانان در مرز سراوان


در درگیری جمعه شب مرزبانان هنگ مرزی سراوان در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان با اشرار، تعدادی از مرزبانان کشورمان به شهادت رسیدند.

شهادت مرزبانان

مسئول معاونت اجتماعی فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان تعداد و آمار شهدای حادثه هنگ مرزی سراوان را اعلام کرد.

یوسف مرعشی در گفتگو با مهر اظهار داشت: بر اثر درگیری مسلحانه پرسنل جان برکف هنگ مرزی سراوان در شب گذشته و در نقطه صفر مرزی با  اشرار تعداد 14 نفر از مرزبانان ایران اسلامی به درجه رفیع شهادت نایل شدند و تعداد 6 نفر نیز مجروح شدند.

وی مفقود و یا به گروگان درآمدن نیروهای مرزبانی به دست اشرار را که در برخی از رسانه‌ها و از زبان افراد غیرمسئول منتشر شده بود را رد کرد و گفت: تعدادی از نیروهای مرزبانی استان هنگام گشت‌زنی در نقطه صفر مرزی با آتش اشرار مسلح روبرو شدند که متاسفانه این درگیری منجر به شهادت 14 نفر از پرسنل مرزبانی و مجروح شدن 6 تن دیگر شد.

وی ابراز داشت: متاسفانه در درگیری شب گذشته با اشرار مسلح محمد قرایی، امید پارادال، امین آبراش، مهدی عارفی، حامد عبداللهی، مهدی زبردست، پژمان شاهوند، حمید لزگی، محمد صادق‌نژاد، احمد لنگری، سعید فتنقریی، مسعود معصومی، سید علی سیادت و محمد سلیمانی به درجه رفیع شهادت نایل شدند و یونس غنمی، حمید یزدان‌پناه، محسن فرهادی، محمد جمشیدی، حسین هزارجیریپ و علی رحمتی به دلیل جراحات وارده به مراکز درمانی شهرستان سراوان و زاهدان انتقال یافتند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: 16 تن از اشرار متصل به گروهک‌های معاند اعدام شدند

یک مقام آگاه نیز درباره جزئیات این رویداد به مهر گفت: شامگاه جمعه تعدادی از نیروهای مرزبانی گردان مرزی سیركان در حال عزیمت به منظور استقرار در یکی از موقعیت‌های منطقه در نقطه صفر مرزی بودند که در کمین اشرار گرفتار شدند.

وی که نخواست نامش فاش شود افزود: اشرار که پیش از این برای شهادت پرسنل نیروهای مرزبانی در این منطقه به کمین نشسته بودند با مشاهده خودروهای گشتی بر روی مرزبانان آتش گشودند که این تبادل آتش منجر به شهادت 14 تن از مرزبانان ایرانی شد.

این مقام آگاه ابراز داشت: تعداد 12 نفر از شهدا را سربازان وظیفه و 2 نفر دیگر را پرسنل كادر مرزبانی تشکیل می‌دهند.

متعاقب شهادت و زخمی شدن تعدادی از نیروهای مرزی کشورمان توسط گروه‌های تروریستی در منطقه سراوان و فرار تروریست‌ها به داخل خاک پاکستان، یادداشتی اعتراض آمیز به کاردار پاکستان در تهران تسلیم شد

مهاجمان از آن طرف مرز آمده‌اند

معاون امنیتی - انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه "هنوز هیچ گروهی مسئولیت این درگیری را بر عهده نگرفته است"، اظهار کرد: مشخص است که از لحاظ کلی این افراد از آن طرف مرز آمدند.

عبداللهی در پاسخ به این پرسش که "چه اقداماتی برای آزاد شدن سه مرزبان به اسارت گرفته شده انجام خواهد شد؟" ‌گفت: از آنجا که این سه نفر به آن طرف مرز منتقل شده‌اند، با همکاری وزارت خارجه همه امکاناتی را که وجود دارد برای آزادی این افراد به کار می‌گیریم.

شهادت مرزبانان

وی در برابر این پرسش که "آیا این اتفاق به نشست هسته‌یی که در بوشهر برگزار شده است ارتباط دارد؟" پاسخ داد: من در این ارتباط چیزی نشنیده‌ام.

عبداللهی در ادامه با تاکید بر اینکه "اقداماتی که خنثی شده به مراتب بیشتر از اتفاقات این‌چنینی است"، تصریح کرد: البته ما نمی‌گوییم این اتفاق، عادی است. حتماً باید بررسی شود و اشکالی در کار وجود داشته است، اما ما این موضوع را بررسی می‌کنیم و نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

16 نفر از اعضای گروهک‌های معاند نظام در زاهدان اعدام شدند

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: 16 تن از اشرار متصل به گروهک‌های معاند صبح دیروز اعدام شدند.

محمد مرزیه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: با توجه به هشدارهایی که از قبل به عوامل اشرار و گروهک‌های معاند نظام داده بودیم مبنی بر اینکه اگر هر گونه اقدامی که سبب آسیب رسیدن به مردم بی‌گناه و عوامل امنیتی و انتظامی صورت بگیرد اقدام مقابله به مثل می‌کنیم، صبح امروز در پاسخ به شهادت مرزبانان شهرستان سراوان، 16 نفر از اشرار متصل به گروهک‌های معاند نظام را اعدام کردیم.

دادستان زاهدان ادامه داد: دستگاه قضایی به هیچ‌وجه در مقابل این حرکات کوتاه نخواهد آمد.

بیانیه مولوی عبدالحمید درپی شهادت مرزبانان

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان در بیانیه‌ای اقدام تروریستی علیه مرزبانان را در هنگ مرزی سراوان به شدت محکوم کرد.

در این درگیری 14نفر شهید و6 نفر مجروح و سه نفر گروگان گرفته شده اند که برای آزادی آنها به شدت و فوریت درحال پیگیری است و فرماندهی مرزبانی ناجا نیز در حال بررسی جدی موضوع می باشد

به گزارش تسنیم، در بیانیه مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان آمده است: مولوی عبدالحمید ضمن محکومیت شدید این اقدام، آن را عملی ناجوانمردانه و از سوی ایادی فریب خورده دشمن دانست.این بیانیه می‌افزاید:

«إنا لله و إنا إلیه راجعون»

با نهایت تأسف و تألم مطلع شدیم که تنی چند از مرزبانان غیور جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان در اقدامی ناجوانمردانه و تروریستی توسط ایادی فریب خورده دشمنان این مرز و بوم به شهادت رسیدند، از آنجایی که اخیرا امنیت و وحدت در استان سیستان و بلوچستان مثال زدنی بوده است و علمای دلسوز جامعه هشدار داده‌اند که ایجاد هر نوع ناامنی، خصوصا در شرایط کنونی که مردم با حضور گسترده در صحنه انتخابات به ایجاد تغییر و احقاق حقوق اقوام و مذاهب رأی داده و منتظر رسیدگی هستند، بزرگ‌ترین خیانت محسوب می‌شود، این اقدام ناجوانمردانه مایه انزجار و تنفر عموم مردم شده است.

اینجانب ضمن محکومیت شدید این اقدام تروریستی، به کسانی که در داخل و خارج از مرزها به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه هستند هشدار می‌دهم که دست از چنین اقداماتی بردارند و بیش از این آب در آسیاب دشمن نریزند، زیرا هر نوع خشونت و راه بندانی به ضرر منطقه و به نفع دشمنان مردم استان خواهد بود.

در پایان برای شهدای این حادثه علو درجات، برای مجروحین شفای عاجل و برای خانواده‌های شهدا صبر جمیل را از بارگاه الهی آرزومندم.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: مهر،فارس،تسنیم، ایسنا