تبیان، دستیار زندگی
پروانه های متحرک را با صدف بسازید. شما ممکن است کنار ساحل که پوسته های صدف در آن زیاد است زندگی نکنید, اما ساختن این پروانه ها شما را به یاد کنار دریا و دشت می اندازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پروانه‌های متحرک

پروانه های متحرک را با صدف بسازید. شما ممکن است کنار ساحل که پوسته های صدف در آن زیاد است زندگی نکنید, اما ساختن این پروانه ها شما را به یاد کنار دریا و دشت می اندازد.

*وسایل مورد نیاز

تعدادی صدف

رنگ پارچه

قلم مو

سیم

نخ نایلونی

یک عدد میله

تخته ی چوبی

قبل از شروع کار صدف ها با آب و صابون بشویید.

سعی نکنید دو کفه ی صدف را از هم باز کنید. پوسته صدف ها را یک شب در آب گرم بگذارید. سپس آن ها را آرام باز کنید و روی یک تخته چوبی قرار دهید. بعد یک تخته دیگر را روی آن ها بگذارید و یک چیز سنگین مثل ظرف رنگ را روی آن ها قرار دهید.

سطح خارجی هر کدام از صدف ها را با رنگ ها و طرح های متفاوت تزیین کنید. برای به دست آوردن رنگ های مناسب ابتدا آن ها را روی کاغذ امتحان کنید.

وقتی رنگ خشک شد قسمت داخلی صدف ها را رنگ طلایی بزنید.

کاردستی

سیم را به قطعاتی باطول 4 سانتی متر ببرید تا بدن پروانه ها را بسازید. با چسب آن ها را سرجایشان بچسبانید.

یک قطره چسب را به فاصله یک سانتی متری از انتهای دوطرف میله بریزید. سپس نخ نایلون را دور چسب گره بزنید. چسب از لیز خوردن نخ جلوگیری می کند و آن را بهتر نگه می دارد. نخ نایلونی را به اندازه ی دو برابر طول میله اندازه گیری کنید و ببرید. سپس آن را به نقطه ی چسبی طرف دیگرمیله هم گره بزنید؛ پروانه های متحرک از این جا آویزان می شوند.

کاردستی

به هفت نقطه ی روی میله چسب بزنید طوری که به فاصله ی شش سانتی متری از هم قرار داشته باشند. نخ نایلونی را در اندازه های متفاوت ببرید و به هریک از نقطه ها گره بزنید. انتهای دیگر نخ را دور سر هر پروانه ببندید.نخ های نایلونی خیلی راحت به هم گیر می کنند؛ بنابراین مواظب باشید هر پروانه به طور جداگانه از نخ خود آویزان شود.

کاردستی

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع: برگرفته از کتاب سرگرمی های خلاق

مطالب مرتبط:

ماهی صابونی

پرنده‌ی لوله‌ای

ویزویزوی رولی

بادبادک بسازیم

خرگوش‌های جورابی

یک هواپیمای بامزه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.