تبیان، دستیار زندگی
یورو اسپورت در گزارشی از پنج چهره سرشناس فوتبالی که به دین اسلام گرویدند، نوشت. در تاریخ فوتبال جهان بسیاری از چهره‌های سرشناس از مربی گرفته تا بازیکن به دین اسلام گرویده‌اند. اسلام آوردن این افراد دلایل گوناگونی داشته است. بعضی از آنها به خاطر همزیستی ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنج چهره سرشناس فوتبالی که اسلام آوردند


یورو اسپورت در گزارشی از پنج چهره سرشناس فوتبالی که به دین اسلام گرویدند، نوشت.  در تاریخ فوتبال جهان بسیاری از چهره‌های سرشناس از مربی گرفته تا بازیکن به دین اسلام گرویده‌اند. اسلام آوردن این افراد دلایل گوناگونی داشته است.
بعضی از آنها به خاطر همزیستی با مسلمانان و آشنایی با آداب و رسوم آنها اسلام را پذیرفته‌اند. بعضی دیگر همسری مسلمان داشته‌اند و بعضی دیگر هم تنها با شنیدن تعالیم اسلامی به این دین گرویده‌اند. به هر حال دلیل هر چه باشد تعدادی از چهره‌های سرشناس جهان فوتبال به دین اسلام گرویده‌اند از جمله برونو متسو که با گرویدن به دین اسلام در کشورهای اسلامی محبوب شد و چند روز پیش به دلیل ابتلای به بیماری سرطان جان باخت.

یورو اسپورت در گزارشی از پنج چهره سرشناس فوتبالی که به دین اسلام گرویدند، پرده برداشت.

بلال آنلکا
بلال انکا

مهاجم سابق تیم ملی فوتبال فرانسه که تیم‌های زیادی عوض کرد و در لیگ‌های مختلف اروپایی به میدان رفت. او در تیم‌هایی چون آرسنال، رئال‌مادرید، چلسی و وست‌بروم‌ویچ سابقه بازی دارد. او در سفری که به عربستان داشت، پس از طواف خانه خدا و به جای آوردن عمره به دین اسلام گروید و نام خود را از نیکولاس به بلال تغییر داد.

ریبری

بلال ریبری

فرانک ریبری یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر فوتبال جهان است. او فصل گذشته عملکرد خیره‌کننده‌ای در بایرن داشت و نقش بسزایی در دستیابی این تیم به سه‌گانه فوتبال آلمان و اروپا ایفا کرد. اسلام آوردن ریبری به همسر مسلمانش برمی‌گردد. نام همسر ریبری وهیبه و متولد الجزایر است. همسر ریبری تمام نکته‌های اسلام را برای او توضیح می‌دهد و از همسرش می‌خواهد که به اسلام روی آورد. ریبری خواسته همسرش را اجابت و گرویدن خود به اسلام را رسانه‌ای کرد. این بازیکن فرانسوی بعد از گرویدن به اسلام نام خود را از فرانک به بلال تغییر داد.

عمر کانوته

بازیکن تیم ملی فوتبال مالی که به خاطر موضع‌گیری‌های اسلامی خود در میان مسلمان بسیار محبوب است. او می‌گوید برای پذیرفتن اسلام مطالعات زیادی داشته و با دید باز این دین را انتخاب کرده است. بازیکن سابق سویا در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌ها عنوان کرد: از کسانی نیستم که اسلام را از روی احساس برگزیده باشم. با نهایت آگاهی و با عشق و ایمان به اسلام روی آورده‌ام. شیرینی اسلام را چشیده‌ و با آگاهی آن را برگزیده‌ام. نه تنها تعالیم اسلامی که تعالیم دیگر ادیان را هم مطالعه کرده و در نهایت تصمیم گرفتم اسلام را انتخاب کنم.  این بازیکن مالی که چندی پیش شایعه‌هایی درباره پیوستن او به مس کرمان به گوش رسید، پس از گرویدن به اسلام نامش را از فردریک به عمر تغییر داد.

مهاجم سابق تیم ملی فوتبال فرانسه که تیم‌های زیادی عوض کرد و در لیگ‌های مختلف اروپایی به میدان رفت. او در تیم‌هایی چون آرسنال، رئال‌مادرید، چلسی و وست‌بروم‌ویچ سابقه بازی دارد. او در سفری که به عربستان داشت، پس از طواف خانه خدا و به جای آوردن عمره به دین اسلام گروید و نام خود را از نیکولاس به بلال تغییر داد

عمر تروسیه

فیلیپ تروسیه در جام‌جهانی 2002 هدایت تیم ملی فوتبال ژاپن را برعهده داشت. او سابقه نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال فرانسه را هم دارد. تروسیه چند سال پیش در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسه گرویدن به اسلام خود را رسما اعلام کرد و در توجیه آن گفت: از کودکی با ارزش‌هایی چون برادری و همزیستی و سازش پرورش یافتم. این ارزش‌ها را در اسلام دیدم و این دلیل انتخابم بود. فیلیپ تروسیه بعد از گرویدن به اسلام نامش را به عمر تغییر داد.

متسو

عبدالکریم متسو

نباید در این فهرست نام برونو متسو، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال سنگال را فراموش کنیم. او چند روز پیش پس از مدت‌ها بیماری دار فانی را وداع گفت. متسو در جام‌جهانی 2002 عملکرد خیره‌کننده‌ای با سنگال داشت و همه نگاه‌ها را به خود معطوف کرد. او چند سال پیش در گفت‌وگویی تلویزیونی گرویدن خود به دین اسلام را رسما اعلام کرد و در توجیه آن گفت: "گرویدنم به اسلام یک تصمیم شخصی است. هر انسانی می‌تواند هر آنچه را مناسب و درست می‌داند، انجام دهد. اسلام را انتخاب کردم؛ چرا که در درونم کششی به تعالیم اسلامی که انسان را به سوی خوب بودن تشویق می‌کند، وجود داشت. خدواند مرا دوست داشت؛ چرا که زمینه گرویدنم به اسلام را فراهم کرد." این مربی فرانسوی بعد از گرویدن به اسلام نام خود را از برونو به عبدالکریم تغییر داد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: یورونیوز