تبیان، دستیار زندگی
خدا در قرآن می‌فرماید: الا بذکرالله تطمئن القلوب، یعنی اطمینان در سایه‌ی یاد خدا است. در مورد همسر می‌فرماید که آرامش در اثر داشتن همسر است. پس یاد خدا آرامش می‌دهد، همسر هم آرامش می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌های کاهش اضطراب ازدواج جوان‌ها


خدا در قرآن می‌فرماید: الا بذکرالله تطمئن القلوب، یعنی اطمینان در سایه‌ی یاد خدا است. در مورد همسر می‌فرماید که آرامش در اثر داشتن همسر است. پس یاد خدا آرامش می‌دهد، همسر هم آرامش می‌دهد.


ازدواج

حجت الاسلام قرائتی در مورد ازدواج و دغدغه‌هایی که جوانان در جامعه با آن روبرو هستند، صحبت کردند. ایشان با حضور در برنامه سمت خدا، برای جوانان توصیه‌هایی داشتند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

پیامبر فرمودند: من از دنیای شما، نماز و همسر را دوست دارم. پیامبر، نماز و همسر را کنار هم گذاشته است. در روایت داریم که اگر زن و شوهر، به هم نیش بزنند، نمازشان قبول نیست. در اوج نماز که سجده است، می‌گوییم: خدایا، خرجی عیال را بده.

دیدم که نماز و همسر در خیلی مواقع با هم آمده‌اند. تصمیم گرفتم که در کنار ستاد نماز، یک ستاد ازدواج درست کنم. حدود 16 سال پیش در سال 76، نامه‌ای به یکی از بزرگان مملکت نوشتم که این کار را انجام بدهید. شانزده سال پیش، من هنوز جوان بودم و می‌گفتم که عده‌ای مُسن باید این کار را انجام بدهند. زیرا ستاد ازدواج، خطرناک است. در سال 88 فهمیدم که ستاد وزارت کشور می‌خواهد چنین ستادی را راه‌اندازی کند، بنابراین همان نامه را به آنجا نوشتم.

الان همه در داستان ازدواج مانده‌اند. سن دختر و پسرها بالا رفته است و چیزهایی که واجب نیست، جزو واجبات شده و همه چیز، تشریفاتی شده است. نقش اول را در این زمینه، صدا و سیما دارد. فیلم‌ها در خانه‌های آنچنانی ساخته می‌شود.

جوانی نزد پیامبر آمد و گفت که می‌خواهم داماد بشوم ولی چیزی ندارم. پیامبر گفت که اگر سوره‌های قرآن را حفظ هستی، با خانمی ازدواج کن و بگو که من سوره‌های قرآن را به تو یاد می‌دهم.

در نامه‌ام نوشتم که اضطراب جوانان را دو چیز حل می‌کند: یاد خدا و همسر. خدا در قرآن می‌فرماید: الا بذکرالله تطمئن القلوب یعنی اطمینان در سایه‌ی یاد خدا است. در مورد همسر می‌فرماید که آرامش در اثر داشتن همسر است. پس یاد خدا آرامش می‌دهد، همسر هم آرامش می‌دهد. (تطمئن و سکینه) پس ما باید به معنویت و ازدواج فکر کنیم.

نخ ازدواج به همه جا وصل است. از نظر اقتصادی، مردی که همسر دارد، صبح زودتر دنبال کار می‌رود. یعنی ازدواج انگیزه‌ی تلاش و کار را زیاد می‌کند. فردی که مجرد است، آمادگی گول خوردن بیشتری دارد نسبت به کسی که همسر دارد و فردی که همسر دارد، حواسش را بیشتر جمع می‌کند. کمک در ازدواج، مردم را به انقلاب دل‌گرم می‌کند.

بهترین تفریح، گفتگو با بچه است. بچه، بیست کمال به پدر و مادرش تزریق می‌کند. زن تا وقتی بچه ندارد، هر وقت دلش می‌خواهد می‌خوابد و بیدار می‌شود، ولی وقتی بچه‌دار شد، متعهد می‌شود که با صدای بچه بیدار بشود. پس فرزند داشتن، انسان را متعهد می‌کند.

بچه به مادر، مدیریت می‌دهد، زیرا مادر برای آینده‌ی بچه برنامه‌ریزی می‌کند. مادر بچه را کنترل می‌کند که چه کارهایی کرده است. بچه‌داری باعث می‌شود که تمام کمالات و اصول مدیریت پیاده شود. بچه‌داری باعث سرگرمی می‌شود؛ و بهترین تفریح است ولی وقتی ما بچه نداریم، خودمان را به تفریحات مصنوعی عادت می‌دهیم.

خوب است که سربازانی که متأهل هستند چند ماهی از سربازیشان کسر بشود؛ و این باعث تشویق مادرها می‌شود که نامزدی برای بچه‌هایشان انتخاب کنند. دیگر اینکه خدمت سربازی در نزدیک محل عروس باشد. خوب است که مدرسه‌ای هم برای عروس‌ها داشته باشیم. مشکل اجاره‌ی تالار را (هم خوب است) شهرداری‌ها حل کنند.

مواد لازم برای یک ازدواج مناسب

وقتی می‌گوییم: «ازدواج کنید»، لازم نیست بلافاصله بعد از عروسی، بچه‌دار بشوید. ازدواج یعنی عقد حلال. دختر می‌تواند در خانه‌ی پدرش باشد و پسر هم در خانه پدرش باشد، ولی بتوانند با هم یک ارتباط حلال داشته باشند. پسری به من گفت که پدرخانمی دارم که نمی‌گذارد زن عقدی‌ام را ببینم. ایشان خیلی به بحث‌های شما علاقمند است و من می‌گویم که می‌خواهیم به سخنرانی آقای قرائتی برویم، بعد ایشان اجازه می‌دهند! چرا باید این طور باشد؟ ما باید به فرزندان‌مان پیشنهاد کنیم که اگر زن می‌خواهد، (به ما) بگوید. بعضی مواقع می‌گوییم که دختر و پسر بزرگ شده‌اند و خودشان می‌توانند در دانشگاه یا خیابان فردی را پیدا کنند که این اشتباه است.

ما باید از تکنولوژی استفاده کنیم، ولی وقتی شما ماهواره به خانه می‌برید به فکر و سلامتی فرزندتان ضرر می‌زنید. ما مثل بت‌پرست‌ها شده‌ایم، آن‌ها بت می‌تراشیدند و برای آن‌ها اشک می‌ریختند. ما آداب و رسومی را درست کرده‌ایم که در آن مانده‌ایم. در قبل انقلاب، دانشگاه آداب و رسومی داشت که جمهوری اسلامی آن را تغییر داد. مثلاً می‌گفتند که دانشگاه باید در شهرهای بزرگ باشد، روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل باشد، شرایط سنی برای دانشجو و استاد باشد. الان تمام این شرایط‌ها با وجود دانشگاه‌های آزاد، دانشگاه پیام نور و... تغییر پیدا کرده است.

در مملکت، باید بنیاد ازدواج و همسرداری تشکیل شود. الان جانبازان بنیاد دارند. خانواده (هم) بنیاد مهمی است. در اتریش، همه‌پرسی کرده بودند و 85 درصد گفته بودند که ما هیچ مشکلی نداریم، فقط نظام خانواده از دست رفته است. خانم‌ها خیلی به مردها حساس هستند و مردها هم تعصب دارند.

فرهنگ نیوز


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: neka57

برگرفته از انجمن: خانواده

مطالب مرتبط:

زیبایی‌های ازدواج از بیان پدری مهربان

ابتکار جدید برای ازدواج آسان + تصویر

چگونه پیشنهاد ازدواج دهیم؟

ازدواج کنید تا خوشبخت شوید

ویژگی‌های یک ازدواج سالم

این‌ها را قبل ازدواج بپرسید

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج

جوانانی که می‌خواهند ازدواج کنند

جوانانی كه قصد ازدواج دارید، بخوانید

عوارض مجرد بودن چیست؟

با اجازه بزرگ‌ترها... نخیر!

آنچه قبل از ازدواج باید بپرسید!