تبیان، دستیار زندگی
هوشمندی و روزآمدی روابط عمومی‌ها، باعث تعمیق شناخت بدنه جامعه از نیازها، برنامه‌ها و فعالیت‌های حاکمان و بالعکس می‌شود که اگر در انجام این وظیفه خطیر، کوتاهی صورت گیرد، چه بسا باعث ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیام هاشمی رفسنجانی؛

هوشمندی روابط عمومی‌ها باعث شناخت جامعه از حاکمان می‌شود

هاشمی رفسنجانی

هوشمندی و روزآمدی روابط عمومی‌ها، باعث تعمیق شناخت بدنه جامعه از نیازها، برنامه‌ها و فعالیت‌های حاکمان و بالعکس می‌شود که اگر در انجام این وظیفه خطیر، کوتاهی صورت گیرد، چه بسا باعث ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی می‌‌شود.

به گزارش روابط عمومی، مراسم افتتاحیه نهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه 30 مهر با حضور باقر ساروخانی، پدر علم روابط عمومی ایران و دبیر کمیته علمی سمپوزیوم، هوشمند سفیدی دبیرکل سمپوزیوم، محمدرضا رسولی، دبیر جشنواره برترین‌های روابط عمومی کشور و هوشنگ عباس‌زاده در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای این سمپوزیوم پیامی ارسال کرد که در ابتدای افتتاحیه آن قرائت شد. مشروح متن آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به این دوره از سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی به شرح زیر است:

اگر پیشرفت جوامع بشری را از نخستین دوره‌های زندگی اجتماعی تا امروز، حرکت به سوی کمال بدانیم که چنین است، باید در کنار مجموعه عوامل فردی و جمعی، بر نقش «ارتباطات» تاکید کنیم که اولین اقدام در مسیر رشد و افزایش آگاهی انسان‌هاست. حتی مهمترین وجه رسالت پیامبران نیز، فراخوانی مردم به بحث، استدلال، اقامه برهان، ارائه اطلاعات علمی و فرهنگی و بالاخره دعوت به گفتگو به جای شیوه‌های ناشی از زور می‌باشد که رسم جاهلیت و نظام‌های استبدادی است.

بدین سیاق است که پرسش خدای یکتا و ابلاغ پیام حق، از خلال روش استدلال و گفتگو حاصل می‌شود. بنا به اظهار قرآن، وظیفه پیامبر(ص) حتی در برابر مردمی که اطلاعت او را نمی‌پذیرند، جز تذکر دادن و ابلاغ حق نبوده و نیست؛ انّما انت مذکِّر. به عبارتی، ابلاغ فرمان‌های خدا و بیان حقایق و افزایش آگاهی مردم روش اصلی پیامبر(ص) بوده است، چرا که انسان، هر چقدر هم از لحاظ ذهنی، مستعد، مبتکر و خلاق باشد، وقتی در یک بن‌بست خبری زندگی کند، دایره اطلاعاتش به اندازه همان محدوده خواهد بود.

بی‌دلیل نیست که بشر، همیشه در کنار نیازهای ضروری زندگی خویش، به افزایش آگاهی توجه داشته و در تحولات ابزار اطلاع‌رسانی، بسیار سریع‌تر از دیگر نیازها، از شکل سنتی به روش‌های پیشرفته علمی رسیده است و عصر حاضر را به خاطر این پیشرفت‌ها، «عصر ارتباطات»، «عصر رسانه»، «عصر افکار عمومی» و «عصر روابط عمومی» می‌دانند. از تامل در معنای لغوی و اصطلاحی «روابط عمومی»‌ و سیر تدریجی آن در جوامع مختلف و تاثیر آن بر تسریع روند دموکراسی در دنیا می‌گذرم که یک بحث علمی و در حیطه موضوعات کارشناسان آن است که حتما در هشت دوره برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی به آن پرداخته‌اید و در این دوره نیز به تعمیق آن می‌پردازید.

آن‌چه که می‌توانم در این مراسم برای مهمان‌های داخلی و خارجی بگویم، تاکید بر تقویت دانش روابط عمومی و توسعه آموزش‌های نظری و علمی و گسترش کاربرد آن در کلیه ابعاد زندگی انسان‌ها از سطوح فردی، اجتماعی و سازمانی است که در هر جامعه‌ای پل ارتباطی برای مردم و مسئولان می‌باشد. روابط عمومی اگر در پیکره یک جامعه، مغز و دست نباشد،‌ حتما گوش شنوا برای شنیدن انتقادات و پیشنهادها، چشمی بینا برای دیدن خوبی‌ها و بدی‌ها و زبانی گویا برای گفتن واقعیت‌هاست.

هوشمندی و روزآمدی روابط عمومی‌ها، باعث تعمیق شناخت بدنه جامعه از نیازها، برنامه‌ها و فعالیت‌های حاکمان و بالعکس می‌شود که اگر در انجام این وظیفه خطیر، کوتاهی صورت گیرد، چه بسا باعث ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی می‌‌شود. البته ضروری است که پا به پای توسعه دانش بشری و گسترش روابط مردم و مسئولان در همه جای دنیا، روابط عمومی‌ها هم در زمینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به روز شوند که یکی از راه‌های آن، برگزاری نشست‌های علمی و استفاده از دانش تئوریک و تلفیق آن با تجربه‌های علمی است تا از سرمایه ارزشمند نیروی انسانی برای استفاده بهینه از ابزار اطلاع‌رسانی در دهکده جهانی، بهره‌وری مناسب به عمل آید.

هاشمی در پایان پیام خود اظهار امیدواری کرده است تا در نشست‌های علمی و کارگاهی این سمپوزیوم، از تجربیات استادان داخلی و خارجی روابط عمومی برای تجهیز بیشتر جوانان استفاده شود. چون در شرایط جدید کشور، از نیازهای حرکت جامعه به سوی جبران عقب‌ماندگی‌ها و تعامل سازنده با جهان و معرفی حقانیت ایران عزیز و انقلاب اسلامی خواهد بود.

تنظیم: هومن بهلولی