تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه برابر با اول آبان 1392هجری خورشیدی، هفدهم ذی الحجه 1434هجری قمری و بیست و سوم اکتبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اول آبان در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز چهارشنبه برابر با اول آبان 1392هجری خورشیدی، هفدهم ذی الحجه 1434هجری قمری و بیست و سوم اکتبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

1 آبان 1377

انتخابات سومین دوره مجلس خبرگان رهبری با مشارکت 32/46درصد مردم برگزار شد.

1 آبان 1358

جیمی کارتر، رییس جمهوری آمریکا دستور صدور پروانه اقامت به محمدرضا پهلوی را صادر کرد. این اقدام در زمانی صورت گرفت که مسوولان نظام جمهوری اسلامی، برای محاکمه وی، تقاضای استرداد او را داشتند.

1 آبان 1356

آیت الله حاج سید مصطفی خمینی، فرزند ارشد امام خمینی(ره) و صاحب آثار ارزنده ای چون مکاسب محرمه، تفیسر قرآن و الاصول، در 47 سالگی به دیار باقی شتافت.

1 آبان 1355

دولت ایران، هواپیمای متعلق به دولت شوروی و خلبان آن را، که روز سوم مهر گذشته در جاده مشگین شهر و اهر به زمین نشسته بود، به این کشور بازگرداند.

1 آبان 1352

نمایندگان 9 کمپانی غربی به تهران آمدند. هدف از این سفر اعلام درخواست کمپانی های نفتی از محمدرضا پهلوی برای افزایش تولید نفت و کاهش بهای آن، عنوان شده بود.

1 آبان 1348

روزنامه لبنانی الجمهوریه به نقل از امام خمینی(ره) نوشت که کنفرانس اسلامی رباط، پوششی برای لوث کردن موضوع آتش سوزی مسجد الاقصی تلقی می شود و تا زمانی که فلسطین در اشغال است، این مسجد نباید تجدید بنا شود تا آثار جرم رژیم صهیونیستی در مقابل چشم مسلمانان باشد.

1 آبان 1342

هانریش لوبکه، رییس جمهوری آلمان فدرال به همراه همسرش و به دعوت محمدرضا پهلوی برای یک دیدار رسمی وارد تهران شد.

1 آبان 1323

ابوالحسن ابتهاج، رییس بانک ملی ایران به دستور میلسپو امریکایی رییس کل دارایی ایران برکنار شد، ابتهاج در دی1321به جای حسین علا به مدیریت بانک ملی ایران منصوب شده بود، موضوع برکناری ابتهاج در هیات وزیران مطرح و عمل میلسپو غیر قانونی اعلام شد.

1 آبان 1322

قانون اجازه استخدام هیاتی از افسران و درجه داران ارتش امریکا برای تجدید سازمان نوسازی ارتش و ژاندارمری ایران به تصویب مجلس شورای ملی رسید. یادآوری می شود این دو هیات در 11 آبان سال 1321 یعنی حدود یک سال پیش از تصویب این قانون در مجلس، به تهران آمده و کار خود را آغاز کرده بودند.

1 آبان 1306

عهدنامه مودت و تامین متقابل که روز هشتم مهر میان ایران و روسیه به امضا رسیده و در 27 مهر در مجلس شورای ملی تصویب شده بود، بین دو کشور مبادله شد.

1 آبان 1299

نورمن، وزیر مختار انگلیس به اتفاق ژنرال آیرونساید، فرمانده قوای انگلیسی در تهران در دیدار با مشیرالدوله، رییس الوزرا ضمن درخواست برکناری استاروسلسکی، فرمانده روسی قزاق ها، تهدید کردند در صورت عدم انجام این کار، بودجه مربوط به کمک های ماهیانه به دولت ایران را قطع خواهند کرد.

1 آبان 1296

جان لارنس کالدول، وزیر مختار امریکا در ایران در زمان جنگ جهانی اول در تلگرامی اعلام کرد: نبود مواد غذایی و قحطی در استان های ایران هشدار دهنده است و روز به روز گسترش می یابد.

تنظیم: هومن بهلولی