تبیان، دستیار زندگی
رییس سازمان محیط زیست گفت: خشکی دریاچه ارومیه و تالاب گاوخونی سیلی‌ای بود که بر پیکر محیط زیست کشور وارد شد و همه مسؤولان را از خواب بیدار کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیلی گاوخونی و ارومیه به مسۆولان!


رییس سازمان محیط زیست گفت: خشکی دریاچه ارومیه و تالاب گاوخونی سیلی‌ای بود که بر پیکر محیط زیست کشور وارد شد و همه مسۆولان را از خواب بیدار کرد.

ابتکار

معصومه ابتکار در صبحانه کاری با مسۆولان صنایع بزرگ اصفهان، اظهار کرد: در ابتدای آغاز دولت یازدهم، میثاق‌نامه‌ای در برابر مسۆولان قرار گرفت که توجه به سرمایه‌های انسانی و حفظ محیط زیست به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول در آن مطرح شده بود.

ابتکار با بیان اینکه ما باید گذشته را نادیده بگیریم و آسیب‌های وارد شده به اعتماد عمومی مردم، محیط زیست و اقتصاد را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم آینده را بسازیم، تصریح کرد: حکم‌فرمایی محیط زیست از جمله برنامه‌های اولیه من به عنوان رییس سازمان محیط زیست بوده است و من اعتقاد دارم که این سازمان، متولی اجرایی محیط زیست نیست بلکه فقط یک سازمان ارائه کننده برنامه و تعیین خط مشی است.

وی اضافه کرد: رصد اجرای قوانین و نظارت بر دستگاه‌ها به عهده این سازمان است اما اجرای قوانین آن هم به صورت دقیق، به عهده تک تک مردم است که بر اساس تخصص‌ها تعریف‌های متفاوتی دارد.

محیط زیست این بار با دانایی حرکت می‌کند رییس سازمان محیط زیست کشور تأکید کرد: ما در این دوره مبتنی بر دانایی کار می‌کنیم و تصمیمات خلق‌الساعه را کنار گذاشته‌ایم.دانشگاهیان امروز باید در مسایل کاربردی در کنار مسوولان حرکت کنند یعنی به مسۆولان راهکار ارائه دهند که چگونه یک تالاب را احیاء کنند و یا سندی غیر آلاینده را توسعه بخشند. باید بپذیریم که در سال‌های گذشته از برخی مسائل زیست محیطی غافل شده‌ایم و حتی در مباحثی از جمله تالاب‌ها، محیط زیست را جدی نگرفته‌ایم اما امروز دریاچه ارومیه و تالاب گاوخونی چنان سیلی به محیط زیست زده است که همه مسۆولان کشور را از خواب بیدار کرده و به تلاطم انداخته است.

مسۆولان راهکار ارائه دهند که چگونه یک تالاب را احیاء کنند و یا سندی غیر آلاینده را توسعه بخشند. باید بپذیریم که در سال‌های گذشته از برخی مسائل زیست محیطی غافل شده‌ایم و حتی در مباحثی از جمله تالاب‌ها، محیط زیست را جدی نگرفته‌ایم اما امروز دریاچه ارومیه و تالاب گاوخونی چنان سیلی به محیط زیست زده است که همه مسۆولان کشور را از خواب بیدار کرده و به تلاطم انداخته است

صنعت و محیط زیست کشور هنوز با هم درگیرند معاون رییس جمهوری تأکید کرد: این سیلی به این دلیل به محیط زیست خورد که در دوره‌های قبلی گفته شده بود به صحبت‌های دوستداران محیط زیست و مسۆولان محیط زیست گوش کنید، اما در عمل کار خود را انجام دهید.

ابتکار با اشاره به اینکه ما در مسائل زیست محیطی در قرون وسطی قرار داریم، ادامه داد: صنعت و محیط زیست سالیان درازی است که در کشورهای پیشرفته دنیا در کنار هم پیش می‌روند و کوچک‌ترین مشکلی ندارند اما امروز این مشکل در کشور ما پابرجاست و صنعت و محیط زیست همیشه با یکدیگر درگیرند.

وی گفت: صندوق ملی محیط زیست ایران در حال ایجاد است و با به وجود آمدن این صندوق فعالیت‌های زیست محیطی پر رنگ‌تر و کار این سازمان بهبود یافته‌تر جلو خواهد رفت.

اقتصاد تنها دلار و بانک نیست رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در دولت هشتم، آقای خاتمی گفتند ما نمی‌توانیم چهره خشن فقر را نادیده بگیریم، تصریح کرد: صنعت و توسعه به راحتی می‌توانند در کنار محیط زیست پیش بروند همان‌گونه که کشور فنلاند به ما نشان داد که می‌توان هم در حوزه صنعت و هم در عرصه محیط زیست رتبه یک را داشته باشد.

ابتکار

ابتکار به آب مجازی و برق‌های پیرامون آن اشاره کرد و گفت: اقتصاد فقط دلار و بانک نیست، بلکه آب مجازی نیز خود یکی از موضوعات مهم اقتصادی کشور است. ما باید در فرایند توسعه‌ای آب مجازی را به دقت مد نظر قرار دهیم و متوجه باشیم برای تولید یک کیلو فولاد، یا یک کیلو گوشت گوسفندی چه میزان آب مجازی مصرف کرده‌ایم؟

وی ادامه داد: تمام برنامه‌ریزی‌ها از انتخاب متولی برای یک توسعه تا پایان اجرایی و عملیاتی شدن توسعه، باید مبتنی بر بحث آب مجازی باشد و سپس سیاست‌های کاری خود را پیش ببریم.

محیط زیست شکایت خود از فعالان مدنی را پس گرفت معاون رییس جمهوری اظهار کرد: ما دانشگاهیان را پشتوانه حرکت خود می‌دانیم. یقیناً پژوهش پشتوانه حرکتی ما خواهد بود، البته پژوهشی که بتواند راهکار ایجاد کند. ما امروز نیازمند مطالعات کاربردی هستیم که بتواند راه حل بلند مدت ارائه دهد.

ابتکار به فعالیت فعالان مدنی اشاره کرد و افزود: در اولین اقدام خود، شکایاتی که علیه این فعالان صورت گرفته بود را پس گرفته و از روز گذشته اگر به پورتال سازمان محیط زیست مراجعه شود، خواهید دید که در آن از همه فعالان محیط زیست کشور خواستار شده‌ایم که دیدگاه‌ها، پیشنهادات و انتقادات زیست محیطی خود را به ما ارائه دهند تا ما نقاط ضعف و ایرادات خود را پیدا کنیم و امیدواریم فعالان مدنی استان اصفهان، اولین فعالانی باشند که وارد این سامانه می‌شوند.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : ایسنا