تبیان، دستیار زندگی
گرچه دولت یازدهم همواره سعی دارد موجودی صندوق توسعه ملی را کمتر از آنچه مسئولان دولت قبلی گفته‌اند اعلام کند، اما اظهارنظر مقامات ارشد دولت در این باره باهم تناقض دارد. در اوایل سال جاری که مصادف با واپسین روزهای کاری دولت دهم بود، محمدرضا فرزین مدیرعامل
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سه مسوول،سه آمار متناقض!


گرچه دولت یازدهم همواره سعی دارد موجودی صندوق توسعه ملی را کمتر از آنچه مسئولان دولت قبلی گفته‌اند اعلام کند، اما اظهارنظر مقامات ارشد دولت در این باره باهم تناقض دارد. در اوایل سال جاری که مصادف با واپسین روزهای کاری دولت دهم بود، محمدرضا فرزین مدیرعامل صندوق توسعه ملی موجودی این صندوق را نزدیک به 50 میلیارد دلار عنوان کرد.

این خبر گرچه برای اقتصاد ایران خبری مسرت بخش تلقی می‌شد و نشاندهنده ارتقاء جایگاه کشورمان در بین 65 صندوق ثروت ملی دنیا به رتبه 22 بود، اما دیری نپایید که توسط مقامات رسمی تکذیب شد. این تکذیبیه البته از سوی مقامات دولت جدید بود که به تازگی سکان امور را در دست گرفته‌اند.

تورم-اقتصاد

جمله مقابل حتما به ذهن بسیاری از مردم و به ویژه کارشناسان و فعالان اقتصادی آشنا است. چند روزی از حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران نمی‌گذرد که در جمع دانشگاهیان گفت: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی با انبوهی از بدهکاری مواجه بوده است.

این جمله البته نمی‌تواند مشخصا به عنوان خالی بودن صندوق توسعه ملی تلقی شود. اما قطعا یکی از معانی که از آن برداشت می‌شود همین مورد است. شاهد آن نیز تکمله‌هایی است که دیروز معاون اول و رئیس دفتر رئیس جمهور در همایش روز ملی صادرات بر اظهارات وی زدند.

این جمله‌ها گرچه هر دو یک هدف را دنبال می‌کرد و آن هم تأکید بر خالی بودن خزانه بود اما ارقام اعلام شده در قالب این دو اظهار نظر با یکدیگر تفاوت داشت.

گذشته از اینکه آیا تأکید بر خالی بودن خزانه و یا موجودی اندک صندوق توسعه ملی را که قطعا تأثیر نامطلوبی بر امنیت ملی از لحاظ اقتصادی خواهد داشت، می‌توان در دایره "تدبیر و امید" توصیف کرد یا خیر، باید دید مقامات ارشد دولتی با چه استنادی رقم موجودی صندوق توسعه ملی را کمتر از آنچه دولت دهم عنوان کرده، بیان می‌کنند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیروز گفت: در حالی منابع صندوق توسعه ملی را 50 میلیارد دلار اعلام می‌کنند که در سال‌های گذشته بیش از 20 میلیارد دلار هزینه شده و در حال حاضر سرمایه صندوق توسعه ملی حدود 32 میلیارد دلار است.این خبر در حالی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت که دقایقی بعد اخبار منتشر شده از قول محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، حاکی از موجودی 40 میلیارد دلاری صندوق بود.حال سوال اینجاست که آیا ارقام منتشر شده، بیانگر رقم موجودی فعلی صندوق است یا اینکه سرمایه آن را نشان می‌دهد.

اختلاف احتمالا از آنجا ناشی می‌شود که طی این مدت به اذعان معاون اول رئیس جمهور 20 میلیارد دلار از منابع صندوق هزینه شده و با استناد به گفته‌های قبلی فرزین، این هزینه‌ها در قالب تسهیلات بوده است؛ که اگر اینگونه باشد بر اساس اصول حسابداری این رقم جزء دارایی‌های صندوق توسعه ملی محسوب خواهد شد و در طول مدت زمان بازپرداخت به علاوه سود تعیین شده، به حساب صندوق بازخواهد گشت

اختلاف احتمالا از آنجا ناشی می‌شود که طی این مدت به اذعان معاون اول رئیس جمهور 20 میلیارد دلار از منابع صندوق هزینه شده و با استناد به گفته‌های قبلی فرزین، این هزینه‌ها در قالب تسهیلات بوده است؛ که اگر اینگونه باشد بر اساس اصول حسابداری این رقم جزء دارایی‌های صندوق توسعه ملی محسوب خواهد شد و در طول مدت زمان بازپرداخت به علاوه سود تعیین شده، به حساب صندوق بازخواهد گشت.

اما ظاهرا برخی محاسبات و یا شاید انگیزه‌های خاص سبب شده تا تناقضی آشکار در روایت مقامات ارشد دولتی از موجودی صندوق توسعه ملی مشاهده شود.

تخصیص 40 میلیارد دلار به تولید رئیس اتاق بازرگانی ایران از طرح دولت برای تخصیص 40 میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی به تولید خبر داد و گفت: نرخ سود بانکی در دستورکار شورای پول و اعتبار قرار دارد ولی به‌دلیل شرایط رکود تورمی باید به‌صورت دقیق تصمیم گرفت.

یکی از مشکلات کشور این بود که علامتی از تورم روزافزون در کشور وجود داشت و این امر موجب شد پس‌اندازهای مردم در خانه‌ها حبس شود و مردم نیز تصمیم گرفتند برای حفظ ارزش پول خود به‌سمت بازار مسکن و ارز بروند. بر همین اساس باید سعی کنیم پولهایی را که در خانه‌های مردم مانده به‌سمت سایر بازارها از جمله بورس هدایت کنیم

محمد نهاوندیان در حاشیه همایش روز ملی صادرات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور این بود که علامتی از تورم روزافزون در کشور وجود داشت و این امر موجب شد پس‌اندازهای مردم در خانه‌ها حبس شود و مردم نیز تصمیم گرفتند برای حفظ ارزش پول خود به‌سمت بازار مسکن و ارز بروند. بر همین اساس باید سعی کنیم پولهایی را که در خانه‌های مردم مانده به‌سمت سایر بازارها از جمله بورس هدایت کنیم.

وی با بیان "در حال حاضر بازار ارز و مسکن جذابیت لازم را ندارد و کم‌کم این سرمایه‌ها از طریق بورس باید به‌سمت تولید حرکت کند"، خاطرنشان کرد: در حال حاضر موضوع نرخ سود بانکی در دستورکار شورای پول و اعتبار قرار دارد ولی به‌دلیل شرایط رکود تورمی باید به‌صورت دقیق در مورد آن تصمیم گرفت و امید است این شورا در مورد نرخ سود بانکی به جمع‌بندی لازم دست پیدا کند.

محمد نهاوندیان

رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد عدم اجرای دریافت ال‌سی 30درصدی برای واردکنندگان گفت: تمام بانک‌ها ملزم به رعایت این مصوبه دولت هستند و کارهای آن نیز در حال انجام است و همچنین بانک مرکزی روز گذشته تذکری داده که اگر این مصوبه به بانک‌ها ابلاغ نشده هرچه سریع‌تر انجام شود.

نهاوندیان در مورد صندوق توسعه ملی گفت: باید منابع صندوق توسعه ملی به‌سمت تولید حرکت کند و قرار است 40 میلیارد دلار از منابع صندوق به بخش تولید تخصیص یابد. همچنین این را قبول داریم که منابع این صندوق به‌دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شد ولی می‌توان با تدابیر لازم این موضوع را حل کرد.

به‌گفته وی تصمیم جدیدی در صندوق توسعه ملی اتخاذ شده که به برخی از صنایع تسهیلات بیشتری به‌صورت ارزی تخصیص پیدا کند. همچنین در مورد 10 درصد تسهیلات ریالی این صندوق نیز باید بگویم این مسئله زمان‌براست ولی جهت‌گیری کلی این است که تسهیلات را ارزی بدهیم و ارزی نیز پس بگیریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه از اولویت‌های دولت سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیمه‌تمام است تا منجر به اشتغال شود، بیان کرد: برای تأمین معیشت مردم به‌دنبال این هستیم که برای خانواده‌ها ایجاد شغل کنیم تا عزتمند باشند و همچنین برخی از خانواده‌ها محروم هستند ولی با تکریم و تدابیر لازم می‌توان شرایط را تغییر داد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : فارس ، تسنیم