تبیان، دستیار زندگی
یادم می آید یكبار در یكی از دانشگاه های معتبر انگلستان به قرائت قرآن پرداختم، پس از قرائت من شخصی برخاست و آنچه را من تلاوت كرده بودم به زبان انگلیسی ترجمه كرد، این اتفاق تأثیر خاصی بر روحیه من گذاشت و با خود گفتم چرا من نمی توانم پیام قرآن را برای انگلیس
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : طاهره نعمتی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

  با جواد فروغی؛ ستاره قرآنی دهه 60

جواد فروغی


نیمه دوم دهه 60 بود که پای آقای جواد فروغی به شبکه یک و دو تلویزیون باز شد و خیلی زود این پسر بچه 7، 8 ساله به عنوان نابغه قرائت قرآن سر زبان‌ها افتاد اما چند سالی نگذشته بود که ناگهان ستاره قرائت قرآن از امواج رادیو و تلویزیون حذف شد و مدتی از او خبری نبود ...

جواد فروغی یكی از فرزندان نام‌آشنای این سرزمین اسلامی است كه به ویژه در دهه 60 در عرصه تلاوت كلام الهی بسیار پركار و پرآوازه بود و همگان او را به عنوان قاری نوجوان بین‌المللی می‌شناختند و كودكان و نوجوانانی كه علاقمند به فعالیت‌های قرآنی بودند او را الگوی خود می‌دانستند. او اما پس از مدتی كه در عرصه حفظ و قرائت قرآن نام‌آور بود از حضورش در این زمینه‌ها كاسته و با مطالعات دینی و قرآنی عمیق‌تر و نیز تلاش در عرصه فراگیری دو زبان عربی و انگلیسی قدم در عرصه جدیدی از فعالیت‌های قرآنی خود گذاشت كه بیشتر جنبه تبلیغی داشته و عمده آن ارائه مفاهیم قرآنی و اسلامی به غیر فارسی زبانان است. او در این راه به كشورهای بسیاری سفر كرده و سخنرانی‌ها و نشست‌های فراوانی برای معرفی حقیقی قرآن داشته است.

جواد فروغی

ایشان متولد سال 1358 در مشهد مقدس است. پدرش فرهنگی و مادرش خانه‌دار است. فرزند یك خانواده چهار نفری است و خواهرش نیز دبیر است. وی از سه سالگی با راهنمایی پدرش با قرآن مجید آشنا شد و به حفظ و تلاوت قرآن كریم پرداخت. قرائت حرفه‌ای را از سن 7 سالگی شروع كرده و سپس در سطح استان بعنوان دانش آموز قاری ممتاز معرفی شد. پس از 16سالگی شروع به كار در خصوص مفاهیم قرآن كریم كرده و تاكنون نیز به همین امر اشتغال دارند.

او با یک سال جهش تحصیلی در سن 17 سالگی در رشته ریاضی فیزیک دبیرستان را به پایان رساند و در سال 77 در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه بین المللی کیش پذیرفته شد و در سال 81 از دانشگاه فارغ التحصیل شد، خدمت سربازی را در بسیج منطقه تهران بزرگ به پایان رساند. فعلا نیز ایشان مشغول به تحصیل در رشته تفسیر و مفاهیم بوده و از اساتید حوزه و دانشگاه بهره می برند.

ایشان تقریبا در سن 19تشکیل خانواده داد و الان هم یک پسر به نام امیرعلی دارد. خود درباره علت ازدواجش در این سن پایین چنین می‌گوید:

«از آنجا که معتقدم مسلمان باید به خدا توکل کند و با امکاناتی که دارد متناسب با شرایط و بنابر دستورات اسلام هرچه زودتر تشکیل خانواده بدهد من نیز همین امر را مد نظر قرار دادم. فراموش نکنیم که خدا در قرآن فرموده به‌خاطر مشکلات مادی ازدواج را عقب نیندازید. دستور خدا نباید به‌دلیل مسائل مادی به تاخیر بیفتد بلکه باید در حد توان به حداقل‌ها راضی شد و این کار را انجام داد. البته نسبت به موقعیتی که هر فرد دارد، شرایط هم متفاوت است. نمی‌توان حکم کلی صادر کرد اما نباید خیلی رۆیایی اندیشید و صدها معیار بی‌دلیل آورد که باید فلان آدم پیدا شود و فلان شرایط خانوادگی و شخصی را داشته باشد تا ازدواج کنم.

یک ازدواج سنتی داشته و فکر می‌کند بهترین نوع ازدواج هم، همین است.

او چند سالی است كه به گفته خودش بنا بر احساس وظیفه و به تأسی از دیدگاه مقام معظم رهبری در جهت تقویت هر چه

بیشتر مبانی علمی و اشاعه معارف و فرهنگ قرآنی مشغول مطالعه دروس حوزوی است و با مطالعه در شاخه ادبیات از قبیل مولوی، حافظ، سعدی و … در این زمینه‌ها نیز سعی در تقویت بنیه علمی خود دارد و در حدود 10 سال با تلاش مضاعف به فراگیری زبان انگلیسی و عربی اهتمام داشته تا ان شاء الله بتواند در فرصت های مقتضی جوانان مسلمان خارجی را به سهم خود با واقعیات اسلام عزیز و قرآن مجید آشنا نماید.

برخی فعالیت های او در سال‌های اخیر:

محفل قرآن

تا کنون بیش از 3 هزار برنامه در داخل و خارج کشور اجرا نموده که 200 برنامه قرآنی در کشورهای عربستان، سوریه، لبنان، کشورهای اقماری شوروی سابق، سنگاپور، اسکاتلند، مالزی، هنگ کنگ، قطر، امارات، تایلند، انگلستان و … و دانشگاه‌های منچستر، لیورپول و بلک برن بوده است.

با بیش از 40 پرواز خارجی و 450 پرواز داخلی جهت اجرای برنامه‌های قرآنی سفر کرده و با دعوت بسیاری از نهادها و سازمان‌های گوناگون کشوری و لشکری در محضر علماء اعلام و مراجع عظام در کنفرانس‌ها، اجلاس‌ها، سمینارها و افتتاحیه‌ها و… حضوری فعال داشته است.

از سال 75 تا هم اكنون به طور مداوم مشغول مطالعه زبان انگلیسی است برای برگرداندن آیات قرآن از عربی به انگلیسی كه كاری بسیار مشكل و طاقت‌فرسا است و معتقد است كه این حركت فرهنگی زحمتش چندین برابر بیشتر از مكالمه معمولی است چون بعضی از كلمات انگلیسی كه جایگزین معنی كلمات قرآن می‌شوند باید در شأن قرآن باشد لذا این حركت فرهنگی تلاش و زحمت بیشتری را می‌طلبد چون برای پیدا كردن یك كلمه انگلیسی كه جایگزین یك كلمه قرآن شود باید ساعتی كتاب را مطالعه نمود تا كلمه‌ای در شأن و عظمت قرآن پیدا كرد.»

او در این زمینه توصیه‌ای نیز به قاریان قرآن دارد:

قرآن

«قاریان قرآن برای یادگیری یك زبان خارجی باید تلاش كنند تا در آینده ثمره‌اش را بچشند. پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: جوینده علم در كنف حمایت پروردگارش است، پس بكوشید و تلاش كنید تا در كنف حمایت پروردگارتان قرار گیرید. قاریان قرآن باید سفیرانی باشند مسلح به معانی و مفهوم قرآن، علاوه بر قاری بودن باید مبلغ هم باشند و حداقل به یك زبان خارجی در حد سخنرانی مسلط باشند تا بتوانند معنی و مفهوم آنچه را كه قرائت می‌نمایند برای عاشقان و علاقمندان به كلام وحی به زبان انگلیسی یا عربی بازگو كنند تا مستمعین ضمن التذاذ از قرائت قرآن از درك و مفهوم قرآن حظ لازم و لذت وافر را ببرند. در شرایطی كه دشمنان اسلام و قرآن با همه ابزارها و با انواع روش‌های سخیف و بدور از هر نوع آداب انسانی به ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشأن و قرآن عزیز هجمه آورده‌اند وظیفه بزرگی برعهده ما قراردارد تا این اسوه و الگوی بشریت را به جوامع انسانی معرفی و از او دفاع كنیم. لذا بهترین دفاع از شخصیت آخرین فرستاده الهی پیامبر اعظم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و اسلام عزیز آشنایی ما به علوم قرآنی و مفاهیم ارزشمند آن است كمترین غفلت باعث عقب ماندگی ما خواهد شد و دشمن در هدف باطل خود پیشرفت خواهد نمود.»

جواد فروغی

یك خاطره جالب:

«در یكی از محافل انس با قرآن كه در كشور هنگ كنگ برگزار شد چهار نفر از كشوری جهت اجرای برنامه وارد شدند كه هركدام از آنها برنامه‌ای داشتند، اولی سخنرانی كرد، دومی قرائت قرآن، سومی تواشیح و مدیحه سرایی، چهارمی هم دعای مخصوص برای مسلمانان خواند كه مجموعاً 75 دقیقه برنامه اجرا نمودند. سپس نوبت بنده شد اول درمورد وحدت سخنرانی انگلیسی نمودم، بعد قرائت قرآن، سپس تواشیح و در پایان دعا نمودم كه جمعاً 75 دقیقه برنامه‌ام به طول انجامید كه بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. مقام اول مذهبی جلسه آنجا، امام ارشد، كه میزبان ما بود و چند نفر از بزرگان دیگر جلسه از برنامه‌هایم خیلی تعجب كردند، چراكه انتظار این توانمندی از یك نفر را نداشتند كه همگان را تحت تأثیر برنامه‌های خویش قرار دهد. در پایان برنامه امام ارشد سخنرانی كوتاهی درمورد برنامه‌هایم نموده و گفت: این جوان با برنامه‌های متنوع خود كار چهار نفر از میهمانان دیگر ما را به تنهایی انجام داده است و بنده ایشان را به عنوان سفیر صلح و دوستی و اتحاد معرفی می‌نمایم .»

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پیرامون این كتاب بزرگ فرموده‌اند: قرآن بخوانید و به آن عمل كنید و بدانید كسانی كه قرآن می‌خوانند ولی به آن عمل نمی‌كنند مورد لعن قرآن قرار می‌گیرند.

در پایان وصفی را كه این فعال قرآنی درباره این كتاب شریف نموده‌اند از نظر می‌گذرانیم كه ان شاءالله بر دلها بنشیند:

قرآن

«تنها راه حاكم كردن فرهنگ قرآن بر جامعه شناخت قرآن است. قرآن دریای پر موج و خروشی است كه پراز گنج‌های گرانبها و صدف‌های پر از مروارید است كه هركس در آن وارد شود چیزی به دست خواهد آورد و دست خالی بیرون نخواهد آمد. این كتاب مرهمی است بر دل‌های مجروح و مأیوس؛ داروی شفابخشی است بر دل های بیمار، كه خود می‌فرماید: و نُنزّل من القرآن ما هو شفاء و رحمة. قرآن پناهگاهی است برای بی‌پناهانی كه از همه بریده و از همه چیز مأیوس و ناامیدند.

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پیرامون این كتاب بزرگ فرموده‌اند: قرآن بخوانید و به آن عمل كنید و بدانید كسانی كه قرآن می‌خوانند ولی به آن عمل نمی‌كنند مورد لعن قرآن قرار می‌گیرند. و از آنجا كهمولا علی علیه السلام می‌فرماید: از گفتار خداوند سود برید و از آن شفا طلبید و بدانید كه قرآن در قیامت شفیعی است كه شفاعتش هرگز رد نمی‌شود. از مجموعه گفتار كوتاه معصومین علیهم السلام پیرامون قرآن در می‌یابیم كه انس با قرآن و آشنایی با مفاهیم ارزشمند آن كلیدی خواهد بود برای گشایش دل‌های قفل شده و نوری برای دل‌های تاریك و داروی شفا بخشی برای دل‌های بیمار و شفیعی در قیامت. پس همگی بكوشیم و تلاش كنیم كه كلام خدا را با توجه به معنی آن و با لحن خوش و زیبا بخوانیم و در سایه راز و نیاز با معبود و معشوق خود دل را صفا و روشنی بخشیم تا خود را به مرحله ای برسانیم كه شایسته است.»

دست خط مقام معظم رهبری

دست‌خط مبارک مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای مد ظلّه العالی خطاب به آقای جواد فروغی در تاریخ 1369/12/14

بسم الله الرحمن الرحیم

قاری جوان عزیز آقای جواد فروغی که مظهر گرایش نسل نوخاسته‌ی انقلابی به کتاب مجید الهی و نمایشگر زیبایی‌های  تلاوت کلام خدا است . امید است این راه مبارک را ادامه دهد و فهم  محتوا و مضمون را نیز با رعایت زیبایی‌ها و هنرهای قرآنی همراه سازد و معارف قرآن را راهنمای زندگی وعمل خویش کند و الطاف الهی همواره شامل حالش باشد .

نویسنده: نعمتی

كارشناس شبكه تخصصی قرآن تبیان