تبیان، دستیار زندگی
احتمالا شما هم یکی دو هفته پیش جزو پی گیران سریال «ساخت ایران» از شبکه آی فیلم بوده اید. این سریال را محمد حسین لطیفی برای شبکه نمایش خانگی ساخت و بعد از مدتی سر از آی فیلم در آورد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه های سریال «ساخت ایران»

گفتگوی اختصاصی تبیان با منصور سهراب پور


احتمالا شما هم یکی دو هفته پیش جزو پی گیران سریال «ساخت ایران» از شبکه آی فیلم بوده اید. این سریال را محمد حسین لطیفی برای شبکه نمایش خانگی ساخت و بعد از مدتی سر از آی فیلم در آورد.

 سریال «ساخت ایران»

کاملا طبیعی است که شبکه های متعدد تلویزیونی برای پر کردن آنتن و جا نماندن از سایر رقیبان، نیازمند فیلم و سریال های جدید هستند. با پخش سریال «ساخت ایران» احتمالا شاهد پخش دیگر سریال های ساخته شده برای نمایش خانگی از تلویزیون باشیم.

«ساخت ایران» موقع تولید زود دچار حاشیه شد تا نتیجه نهایی آن چیزی نباشد که از لطیفی و تیمش انتظار می رفت. پایان پخش این سریال را بهانه کرده ایم تا در گفت و گو با منصور سهراب پور ( یکی از تهیه کنندگان ساخت ایران) از اتفاقات فرامتنی آن و چگونگی پخشش از تلویزیون بیشتر مطلع شویم.

آقای سهراب پور از پخش «ساخت ایران» راضی بودید؟

خدا را شکر سریال با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد و همین مایه خوشحالی است. ضمن این که پخش تلویزیونی یك سریال كه برای شبكه نمایش خانگی ساخته شده اتفاق خوبی است. كاری كه برای مردم ساخته می شود باید شرایطی فراهم كرد كه در جای خود دیده شود.

از اول قرار بود ساخت ایران روی آنتن برود؟

نه از ابتدا قرار نبود سریال را به تلویزیون بفروشیم. بعد از این که سریال در شبکه نمایش خانگی توزیع شد، با مسولان آی فیلم برای پخش آن از این شبکه به توافق رسیدیم. دوستان هم برخوردی خیلی خوب با سریال داشتند و ممیزی ها بسیار پایین بود و اصلا به

چند قسمت اول سریال همه را به اثری شسته رفته با موقعیت های خوب طنز امیدوار كرد اما به یك باره كار با افت مواجه شد. چرا این طور شد؟

خیلی ساده بگویم وقتی كار را شروع كردیم فقط سه قسمت فیلمنامه آماده بود. تا زمانی كه در ایران بودیم پیمان قاسمخانی و خشایار الوند با ما همكاری داشتند؛ از وقتی از ایران خارج شدیم ارتباط مان با آن ها قطع شد و پروسه همكاری سخت پیش می رفت. این دوستان شرایط حضور در خارج از كشور نداشتند و ما هم از آرش قادری برای ادامه همكاری دعوت كردیم.الان از من عنوان تهیه كننده بپرسید كدام پارت را دوست دارید دقیقا می گویم قسمت هایی كه خشایار الوند و پیمان قاسمخانی نوشتند.

امیرحسین رستمی لطمه ای كه به زندگی من وشریكم آقای امیر پروین حسینی زد قابل بخشش نیست. ایشان با من قرارداد داشت . اما چهار ساعت قبل از پرواز كه می دانید برای یك گروه 40 نفره گرفتن ویزا و اقامت چقدر سخت است ، گفت نمی توانم بیایم.

چرا برای ساخت سریالی كه در خارج از كشور ساخته می شود فیلمنامه كامل نبوده. البته خیلی ها معتقدند این هم شگرد محمد حسین لطیفی است كه فقط با چند برگ فیلمنامه کارهایش را کلید می زند.

نه این جا مقصر خودم بودم . با توجه به شرایطی كه به لحاظ افزایش قیمت دلار پیش آمد، ما تصمیم گرفیتم كار را زودتر جمع كنیم كه البته به موقع هم به سرانجام رسید. از طرفی نویسندگان نتوانستند ما را همراهی كنند و ما مجبور شدیم بدون فیلمنامه آماده به لبنان برویم . ما می دانیم وقتی فیلمنامه كامل باشد تولید هم راحت تر انجام می شود.

خشایار الوند در مصاحبه ای از این که محمد رضا گلزار برای نقشی فرعی انتخاب شده و حالا آن نقش را به خاطر او کش می دهند، ابراز ناراحتی کرده بود. حتی شایعه شد به همین خاطر با شما به لبنان نیامده.

نه این طور نبود كه ایشان با چیز یا كسی مشكل داشته باشد. شاید آن موقع تحت تاثیر شرایطی اعتراض هایی داشت ولی الان معقول تر صحبت خواهند كرد. عرض كردم ایشان نتوانست ما را همراهی كند.

چرا از خود امیر حسین رستمی برای این نقش استفاده نکردید؟

امیرحسین رستمی لطمه ای كه به زندگی من وشریكم آقای امیر پروین حسینی زد قابل بخشش نیست. ایشان با من قرارداد داشت . اما چهار ساعت قبل از پرواز كه می دانید برای یك گروه 40 نفره گرفتن ویزا و اقامت چقدر سخت است ، گفت نمی توانم بیایم. حساب كنبد چه شرایطی داشتم. از این بی اخلاقی محض شوكه شده بودیم.

چه اصراری داشتید از گلزار در نقشی فرعی استفاده کنید؟

بازیگران دیگری برای این نقش مطرح بودند كه هر كدام به نوعی مشكلاتی داشتند . نهایتا به تصمیمی رسیدیم كه در این تصمیم آدمی كه می تواند نظر بدهد تهیه كننده است. با همه این اوصاف با آقای لطیفی هم مساله را مطرح كردیم . ایشان گفت آوردن محمد رضا گلزار آن هم به این سرعت خیلی سخت است. گفتم شما اگر موافق باشید من می توانم این كار را انجام بدهم. قبول كردند و آقای گلزار را آوردیم. ضمن این كه این تصمیم را با آقای پروین حسینی با هم گرفتیم و یك تصمیم شخصی نبود. الان هم اصلا از این تصمیم پشیمان نیستیم. مخاطب دوست داشت یك ستاره سینما را برای اولین بار در یك سریال ببیند.

 سریال «ساخت ایران»

ولی از این بازیگر بهتر می شد استفاده کرد. الان یک نقش فرعی به قدری بیخودی کش آمده که به ضرر سریال تمام شده.

خب شرایط این گونه پیش رفت. تازه بحران سوریه شروع شده بود و سینه موبیل ما در این كشور گیر افتاده بود. حساب كنید چه قدر استرس روی ما بود. از آن طرف هم  امیرحسین رستمی دست ما را در پوست گردو گذاشت. در كشور غریب یك گروه منتظر كلید خوردن پروژه هستند. نویسنده های ما در ایران نمی توانستند بیایند لبنان. با همه این بحران ها نباید می گذاشتیم كیفیت كار افت  پیدا كند. چون اگر كار ضعیف می شد حتما زمین می خود. پس در این شرایط من مجبورم یك امتیازی بدهم . ممكن است فلانی را بیاورم ارزان تر باشد اما دیگری را می آورم كه ترکیب بازیگرانم محكم تر باشد. گلزار برای تقویت نمای بیرونی كار آمد و خدا را شكر نتیجه هم خوب شد.

قسمت آخر سریال جوری تمام می شود که انگار قسمت 2 هم دارد. فصل دوم را کی شروع می کنید؟

ما الان در فکر انجام مقدمات کار هستیم منتهی به خاطر وضعیت بازار کمی دست نگه داشته ایم. حتما از تجربیات قسمت اول برای بهتر شدن فصل دوم كار استفاده خواهیم کرد.

«ساخت ایران 2 » را قصد ندارید برای تلویزیون بسازید؟

نه اصلا چنین حرفی بین ما و مسولان تلویزیون زده نشده و اصلا ما خودمان می خواهیم برای شبکه نمایش خانگی بسازیم.

البته شرایط شبکه نمایش خانگی مثل سابق نیست. الان اوضاع مناسبی ندارد.

قسمت دوم سریال این قدر جذابیت و قابلیت دارد كه از یك خیلی بهتر خواهد بود .ضمن این كه پس از پخش از آی فیلم تعداد بیشتری منتظر قسمت بعدی هستند. فکر می کنم مردم با سریال متفاوتی روبرو خواهند بود.

مصاحبه: احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان