تبیان، دستیار زندگی
بیماری عوامل مختلفی دارد که به دو دسته مادی و غیرمادی تقسیم می‌شود. در این میان ‌گاه مسائل غیرمادی در اثرگذاری سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوامل گرفتاری به بیماری های بی‌سابقه


بیماری عوامل مختلفی دارد که به دو دسته مادی و غیرمادی تقسیم می‌شود. در این میان ‌گاه مسائل غیرمادی در اثرگذاری سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

چاقوی گاما،تکنیکی برای درمان بیماری ها

بیماری عوامل مختلفی دارد که به دو دسته مادی و غیرمادی تقسیم می شود. در این نوشتار عوامل غیرمادی بیماری از لسان آیت الله جوادی آملی بررسی می شود:

عوامل غیرمادی: به فرموده امام رضا(علیه السلام) هر گاه مردم گناه تازه ای مرتکب شوند که در گذشته انجام نمی دادند، خدا آنان را به گرفتاری و بیماری تازه و بی سابقه مبتلا کند.(1)

امام صادق(علیه السلام) نیز فرمودند: خدا پیامبری را برانگیخت و به او فرمود: به قومت بگو: براستی هر گاه مردمی یا خانواده ای که بر طاعت من بودند، و در اثر آسیبی که به آنان رسیده از عمل به آنچه محبوب من است، تغییر روش دهند و به آنچه ناخوشایند من است روی آورند، خوشی های آنان را به ناخوشی ها و بیماری تغییر می دهم.(2)

نیز فرمود: اثر کار زشت در انجام دهنده آن سریع تر از تاثیر کارد در گوشت است.(3)

امام علی علیه‏السلام:

«كُلُّ داءٍ مِنَ التُّخَمَةِ ما خَلاَ الحُمّى ؛ فَإِنَّها تَرِدُ وُروداً .»

امام على علیه‏السلام: هر بیمارى‏اى از پُرخورى است، مگر تب، كه ناگاه به بدن درمى‏آید . (الكافی ، جلد 6 ، صفحه 269 ، حدیث 8 )

نعمت تندرستی

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

مَن أمسى وأصبحَ وعِندَهُ ثَلاثٌ فقد تَمَّت علَیهِ‏النِّعمَةُ فی الدُّنیا : مَن‏أصبَحَ وأمسى مُعافىً فی بَدَنِهِ ، آمِنا فی سَرْبهِ ، عِندَهُ قُوتُ یَومِهِ ، فإن كانَت عِندَهُ الرّابِعَةُ فَقد تَمَّت علَیهِ النِّعمَةُ فی الدُّنیا والآخِرَةِ ؛ وهُو الإیمانُ .

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:

هر كه شب و روز خود را سپرى كند و از سه چیز برخوردار باشد نعمت دنیا بر او تمام شده است : كسى كه صبح و شامش را در تندرستى و آسایش خاطر گذراند و خوراك روز خود را داشته باشد و اگر چهارمین نعمت را هم داشته باشد ، نعمت دنیا و آخرت را كامل دارد و آن(چهارمین) نعمت ایمان است .

(تحف العقول : 36 منتخب میزان الحكمة : 564)

امام کاظم(علیه السلام) می فرمایند: دارویی نیست مگر اینکه دردی را تحریک می کند، از این رو تا آنجا که ممکن است از مصرف دارو پرهیز شود که برای بدن سودمندتر است

دارو و درمان

تحمل درد در حد امکان: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: چهار چیز از گنج های بهشتی اند: پنهان داشتن بیماری، پنهان داشتن درد...(4)

امیرمومنان (علیه السلام) می فرمایند: با دردت چندان که با تو راه آید همراهی کن (تا زمانی که تحمل پذیر است به درمان مپرداز) (5)

همانحضرت (علیه السلام) می فرمایند: مسلمان بیماری های ساده خود را تا سلامتی اش غلبه دارد درمان نکند.(6)

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: دمل های بدن را ناپسند نشمارید، چراکه از پیسی نگه می دارد.(7)

امیرمومنان (علیه السلام) می فرمایند: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) زکامشان را مداوا نمی کردند و می فرمودند: هر کس رگه ای از جذام دارد و هرگاه زکام می گیرد آن را سرکوب می کند.(8)

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: تا بدنت تحمل درد دارد از مصرف دارو بپرهیز.(9)

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: کسی که سلامتی او بر بیماری اش غلبه دارد و با این حالی دارویی مصرف کند و بر اثر آن بمیرد من نزد خدا از او بیزاری می جویم.(10)

امام کاظم(علیه السلام) می فرمایند: دارویی نیست مگر اینکه دردی را تحریک می کند، از این رو تا آنجا که ممکن است از مصرف دارو پرهیز شود که برای بدن سودمندتر است.(11)

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: پرهیز بیش از هفت روز برای بیمار سود ندهد.(12)

پی نوشت ها:

1.الکافی، ج2،ص275

2.الکافی، ج2، ص268

3.المحاسن، ج1،ص25

4.مستدرک الوسائل، ج2،ص67

5.نهج البلاغه، حکمت 27

6.کتاب الخصال، ص620؛ تحف العقول، ص110

7.کتاب الخصال، ص210

8.الکافی،ج8،ص382

9.الکافی، ج6،ص382

10.کتاب الخصال، ص26

11.الکافی، ج8، ص273

12.الکافی، ج8،ص291

فرآوری: محمدی               

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

خبرگزاری شبستان برگرفته از کتاب مفاتیح الحیات

سایت شهر حدیث

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.