تبیان، دستیار زندگی
رابطه‌ها از طرفی بسیار حساس هستند و از دیگر سو درک آن‌ها نیز بسیار پیچیده است. برخی افراد، تمام عمر را صرف به تعادل رساندن رابطه خود با همسرشان می‌کنند، اما مسئله آن‌قدرها هم دشوار نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ده نکته اساسی برای یک رابطه همیشگی


رابطه‌ها از طرفی بسیار حساس هستند و از دیگر سو درک آن‌ها نیز بسیار پیچیده است. برخی افراد، تمام عمر را صرف به تعادل رساندن رابطه خود با همسرشان می‌کنند، اما مسئله آن‌قدرها هم دشوار نیست.

همسر

رابطه با همسر درست مانند یک دستور آشپزی اصولی دارد، رابطه نیز دارای اصول و قواعدی است که با کمک آن‌ها می‌توان آن را به تجربه‌ای ارزشمند و شادی‌آفرین تبدیل کرد.

برای یکدیگر احترام قائل شوید: هنگامی که دو نفر همدیگر را ملاقات می‌کنند اولین چیزهایی را که با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند جهان‌بینی، عادت‌ها و رفتارها است. تمام این ویژگی‌ها تبدیل به بخشی از وجود فرد شده‌اند و تغییر آن‌ها تقریباً غیرممکن است.

احترام به این ویژگی‌ها به رابطه شما انرژی می‌بخشد و آن را قدرتمندتر می‌کند، زیرا بدین ترتیب همسرتان به این نتیجه می‌رسد که با فردی زندگی می‌کند که وی را با همان خصوصیاتی که دارد، دوست دارد.

از خود فارغ شوید و به شادی او بیندیشید: وقتی همسرتان سفره دلش را برای شما می‌گشاید و از آرزوها و خواسته‌هایش می‌گوید، تلاش کنید تا در حد امکان در جهت خواسته‌های او پیش بروید. این امر موجب تقویت رابطه شما و همسرتان می‌گردد و علت آن نیز این است که وی در حقیقت انتظار مشارکت و پشتیبانی بی‌درنگ شما را نداشته است. بدین ترتیب همسرتان خود را بیشتر از همیشه نزدیک به شما احساس می‌کند.

لحظه‌هایتان را ارزشمند کنید: همه ما افرادی را دیده‌ایم که آن‌قدر زمانشان را پای تلفن می‌گذرانند که دیگر عملاً حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارند. این اتفاق ممکن است در هنگام مکالمه با دوستان برایمان رخ دهد، اما نباید اجازه داد این سکوت عجیب و غریب بین شما و همسرتان نیز حاکم شود. همیشه موضوعاتی را برای این گونه لحظات در نظر داشته باشید تا بتوانید در هنگام لزوم سکوت را بشکنید.

سپاس‌گزاری در برابر ابراز لطف: دریافت و نشان دادن مهربانی و توجه مسئله‌ای است که به انسان حس ثبات می‌بخشد. این مرحله می‌تواند رابطه شما را کاملاً دگرگون کند. همسر شما باید بتواند ارزش عشق شما را درک کند و اگر این اتفاق در هر دو سوی یک رابطه بیفتد آن وقت است که از لحظه لحظه با هم بودن احساسی بی‌نظیر را تجربه خواهید کرد.

بسیار طبیعی است که انتظاراتی از همسرتان داشته باشید. اما پیش از آن‌که انتظارات و خواسته‌های خود را به زبان آورید، با خود بیندیشید که اگر وی همین انتظارات را از شما داشت آیا قادر به برآورده ساختن آن‌ها بودید؟

متعهد باشید: گاهی ممکن است در زندگی مشاجره‌های کوچکی پیش بیایند که موجب آزردگی خاطر شوند، اما هرگز نباید اجازه دهید که این اختلافات کوچک فاصله ای همیشگی میان شما و همسرتان بوجود آورند. کاملاً محتمل است که آرا و عقاید دو تن با یکدیگر تفاوت داشته باشد و متأسفانه برخی کارها را فقط می‌توان به یک روش انجام داد. در چنین موقعیتی می‌توانید از همسرتان حمایت کنید و به جای ایجاد دلخوری به او اطمینان دهید که به این رابطه پایبندید و از او حمایت می‌کنید.

تقویت پیوند با گفتگوی کارآمد: رمز موفقیت زندگی با عشق در دراز مدت، برقراری گفتگوهایی کارآمد است. هنگامی که دو تن به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند می‌توانند از وجود تفاوت‌ها برای ایجاد پلی به سوی درک متقابل استفاده کنند. این پیوند را می‌توان از طریق صحبت در مورد احساسات، رویاها و آرزوها در مورد چگونگی یک زندگی مشترک موفق و ایده‌آل تقویت کرد.

افزایش قدرت بخشش و گذشت: ممکن است در خلال برخی اختلاف نظرها و مشاجرات، واژگانی تند و نامناسب از همسر خود بشنوید. این واژگان اثر منفی بر احساسات شما می‌گذارند. خاطرات تلخ، دیگر به همسران اجازه ارتقا سطح رابطه را نمی‌دهند. بنابراین، همسرتان را ببخشید و هرچه را که اتفاق افتاده فراموش کنید و با رویکردی مثبت به آینده چشم داشته باشید.

انتظارات واقع‌بینانه و میل به برآوردن: بسیار طبیعی است که انتظاراتی از همسرتان داشته باشید. اما پیش از آن‌که انتظارات و خواسته‌های خود را به زبان آورید، با خود بیندیشید که اگر وی همین انتظارات را از شما داشت آیا قادر به برآورده ساختن آن‌ها بودید؟ علاوه براین، باید میان شما و همسرتان میل برابری در برآورده ساختن انتظارات یکدیگر وجود داشته باشد.

همسر

تطبیق استانداردها و ارزش‌ها: یک روند طبیعی است؛ در ابتدای زندگی ممکن است نظرات همسرتان در مورد زندگی مشترک آزاردهنده به نظر برسد اما به تدریج در می‌یابید که او نیز برای طرز فکر خاص خود دلایلی دارد. پس به اخلاقیات و ارزش‌های همسرتان احترام بگذارید تا بتوانید ارتباط عمیق‌تری با یکدیگر ایجاد کنید.

انتظارات زناشویی همسرتان را برآورده کنید : آخرین مورد این فهرست که اتفاقاً دارای اهمیت فراوانی نیز هست به رابطه زناشویی مربوط می‌شود. یک رابطه زناشویی ایده‌آل می‌تواند تأثیر عمیقی بر رابطه میان همسران بگذارد. در مورد خواسته‌ها و تمایلات خود با همسرتان صحبت کنید و حرف‌های او را هم بشنوید. کمتر پیش می‌آید همسرانی که در این بخش از یکدیگر رضایت دارند، احساس نارضایتی عمومی از ازدواجشان داشته باشند.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: همسران جوان

مطالب مرتبط :

آیا شما شوهر خوبی هستید؟

در هنر مشاجره استاد شوید!

همسر،سد راه یا سکوی پیشرفت؟

تقسیم وظایف بین لیلی و مجنون

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.