تبیان، دستیار زندگی
پس از ایجاد حاشیه ها در شبکه های اجتماعی و برخی مصاحبه های عجیب از سوی خانم اشراقی، این بار نظری عجیب و اهانت آمیز توسط اکانت فیسبوک وی منتشر شده که باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانم اشراقی عذرخواهی کافی نیست


پس از ایجاد حاشیه ها در شبکه های اجتماعی و برخی مصاحبه های عجیب از سوی خانم اشراقی، این بار نظری عجیب و اهانت آمیز توسط اکانت فیسبوک وی منتشر شده که باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد .


نعیمه اشراقی

باز هم  یکی از دو خواهر منتسب به بیت امام خمینی(ره) جنجال ساز شد. در ماههای اخیر نام خواهران اشراقی نوه های دختری حضرت امام خمینی(ره) با اظهار نظرها و حاشیه های عجیب و غیر قابل توجیهی همراه بوده است.  هنوز ماجرای اظهار نظر خانم نعیمه اشراقی درباره  چادر مشکی و خانم زهرا اشراقی درباره علاقه ایشان به برخی خوانندگان زن دوران طاغوت فراموش نشده بود ، که خانم نعیمه اشراقی این بار در فیسبوک خبرآفرین و جنجال ساز شد.

در انتهای هفته گذشته با انتشار یک جوک موهن نسبت به همسران شهدا و انتساب آن به امام خمینی(ره) از صفحه فیسبوک خانم نعیمه اشراقی، وی مدعی شد به صفحه وی دستبرد زده شده و از همین رو آن را غیرفعال کرد.

تندی و شدت مطلب منتشر شده به حدی بود که بسیاری از خانواده شهدا و علاقه مندان حضرت امام واکنش تندی به این گونه اظهارات و نظرات نشان دادند. در مهم ترین این واکنش ها فرزند شهید همت در مطلبی چنین نوشت:

-"بهتر است اطرافیان ایشان تذکری به ایشان بدهند تا شاید کمی در گفتارشان تغییر صورت گرفته و این حداقل را درک کنند که هر حرفی را نباید زد و حداقل در هر جایی نباید هر حرفی را گفت.......اولین چیزی که با مطلب زشت ایشان به ذهن می‌رسد، این است که وقتی بچه‌های این مملکت در زیر گلوله و بمب و خمپاره تکه‌تکه می‌شدند، رهبری که خیلی از آن فرزندان ایران به فرمان او راهی جبهه شده بودند، داشته در مورد ایشان و خانواده آن سربازان، شوخی‌های زشت می‌کرده!!!!! این چیزی‌است که مطلب اشراقی به هر ذهنی تزریق می‌کند. آیا چنین کاری تیشه‌زدن به ریشه افکار و شخصیت امام خمینی نیست؟ ایشان نمی‌فهمد با چنان مطلبی تا چه حد وحشتناکی، بنیانگذار جمهوری اسلامی را زیر سۆال برده و خوار و کوچک کرده؟..."

خانم اشراقی می تواند درباره زندگی شخصی خود و نحوه پوشش یا عقاید خود تصمیم بگیرد و به شکلی متفاوت با پدربزرگ خود  و آرمانهایی که او منادی آنها بود، زندگی کند.  اما در این صورت، استفاده ابزاری او از تصویر امام در صفحه خود در شبکه های اجتماعی نوعی فرصت طلبی است

البته صد بار واضح و مبرهن است که مطلبی که از سوی اکانت فیسبوک اشراقی به حضرت امام(ره) نسبت داده شده، جعلی،دروغ و از ریشه بی مبناست. امام رئوف و بزرگواری که در ششم تیرماه سال 1359 در جمع سرپرست بنیاد شهید و خانواده‌های شهدای انقلاب  چنین گفته بود: «من از شما‌ها عذر می‌‏خواهم. من از ملت ایران عذر می‌‏خواهم. من از این مادرهایی که بچه‌های خودشان را از دست دادند، معذرت می‌‏خواهم. من از این برادرهایی که عزیزان خودشان را از دست داده‌‏اند، معذرت می‌‏خواهم. من از این ارتشی‌هایی که جوانان خودشان را از دست داده‌‏اند، از این پاسدار‌ها که جوان‌های خودشان را از دست داده‌‏اند و برادران خودشان را، معذرت می‌‏خواهم. من از حضرت مهدی(عج) من از پیشگاه پیغمبر اکرم(ص) معذرت می‌‏خواهم. من از پیشگاه ملت ایران معذرت می‌‏خواهم. من از شما برادران، برادران ارتشی، برادران پاسدار، برادران ژاندارمری و سایر قوای انتظامی که در راه اسلام جوان‌های خودشان را دادند، معذرت می‌‏خواهم. ما نتوانستیم برای شما کاری انجام بدهیم.»

هم چنین امام خمینی (ره) دربرخورد با افراد خاطی خانواده خود بسیار قاطع بودند. برای مثال امام خمینی با سید حسین خمینی فرزند مرحوم مصطفی خمینی فرزند ارشد خود که مسیر انحراف و نادرستی را در انقلاب طی می کرد برخورد جدی و محکمی داشتند.

البته باید توجه داشت که خود خانم اشراقی هم انتساب این مطلب موهن به خود را تکذیب کرده است. خبرگزاری ها گزارش داده بودندکه به دنبال حواشی و واکنش‌های تند خانواده شهدا به اظهار نظر نعمیه اشراقی در صفحه فیس‌بوک خود، وی عازم اصفهان می‌شود تا از خانواده شهید همت دلجویی کند.

از سوی دیگر به دلیل ناراحتی شدیدی که در میان دوستداران امام و انقلاب به خصوص خانواده معظم شهدا ایجاد شده بود، سید‌حسن خمینی در تماسی با نعیمه اشراقی به وی دستور داده و تاکید کرده علاوه بر انتشار بیانیه دلجویی، صفحه فیس‌بوک خود را نیز مسدود کند که وی به این کار مبادرت ورزیده است.

در نهایت به نظر می رسد حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی به عنون فرزند یادگار امام راحل(ره) می بایست به شکل قاطع وارد میدان شده و ضمن تذکر جدی به افرادی از این دست، از ساحت بیت مکرم امام دفاع نموده و نشان دهند بیت امام پیشتاز در خط امام است

اما درباره این ماجراها ذکر و خاطر نشان کردن چند نکته لازم به نظر می رسد:

1-    خانم اشراقی و خواهرش صرفا به واسطه انتساب خود به بیت امام خمینی چهره ای رسانه ای بوده و اگر آنها نوه های حضرت امام نبودند چنین توجه رسانه ای هم به آنها وجود نداشت.  لذا این افراد باید توجه کنند که هر گفته و یا اظهار نظرشان حتی اگر خود نخواهند به نوعی مرتبط با بیت امام دیده شده و تفسیر خواهد شد.

2-    خانم نعیمه اشراقی باید توجه کنند که حتی در صورتی که کامنت مزبور جعلی و از سوی فردی دیگر از سوی ایشان گذاشته شده، فضای فیسبوک فضای امن و قابل اعتمادی برای وی نیست. نفس حضور وی در فیسبوک به عنوان نواده حضرت امام امکان برخی سواستفاده ها و سو برداشتها را بالا می برد. اگرچه انتساب به بیت امام می تواند مزایایی مانند چهره شدن برای ایشان را فراهم سازد، اما در عین حال می بایست ایشان احتیاط ها، شوون و هنجارهای مربوط را نیز رعایت کنند.

3-    موضوع این مطلب موهن درباره همسران شهدا، اولین موضوع از این دست نیست. متاسفانه خانم نعیمه اشراقی و خواهرشان زهرا اشراقی در چند مدت اخیر حاشیه های زیادی در فضای مجازی و رسانه ای ایجاد کرده اند.  انتشار تصاویر  آرایش کرده و غیرمنطبق با احکام اسلامی و دور از شان خانواده امام خمینی، ابراز علاقه  از برخی خوانندگان زن دوران طاغوت در مصاحبه با رسانه های خارجی،  انتقاد از  پوشش چادر، نحوه انتشار تصویر دختر خانم نعیمه اشراقی و دستکاری کردن آن و... از مواردی است که در چند مدت اخیر، باعث سوژه سازی های رسانه ای شده است. نه تنها این مواضع برای بسیاری از متدینین و علاقه مندان به نظام و انقلاب غیر قابل قبول و همراه با واکنشهای منفی است، بساری از رسانه های ضد انقلاب و اپوزوسیون توانسته اند به تخریب خط امام، ارزش ها و بیت ایشان مشغول شوند.

در نهایت به نظر می رسد حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی به عنون فرزند یادگار امام راحل(ره) می بایست به شکل قاطع وارد میدان شده و ضمن تذکر جدی به افرادی از این دست، از ساحت بیت مکرم امام دفاع نموده و نشان دهند بیت امام پیشتاز در خط امام است.  

یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان