وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر انسان به نیت غسل به حمام رود و بعد از خارج شدن از حمام شک کند‌، که غسل کرده یا نه، باید بنا را بر غسل نکردن بگذارد و اما اگر بداند غسل کرده ولى در اینکه صحیح بوده یا نه شک کند بنا را بر صحت غسل بگذارد. (امام خمینى، سید روح اللّٰه، تحریر الوسیلة، ج1، ص
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم غسل ارتماسی در آب استخر

غسل

غسل‌های واجب هفت تا می‌باشد: 1) غسل جنابت 2) غسل حیض 3) غسل نفاس 4) غسل استحاضه 5) غسل مس میت 6) غسل میت 7) غسلی كه به واسطه‌ی نذر و قسم و مانند اینها بر انسان واجب می‌شود.


در باب مسئله غسل چند استفتاء را در این مقاله مطرح می کنیم:

سوال: اگر شخصی به نیت غسل به حمام رود و بعد از خارج شدن از حمام شک کند غسل را انجام داده است یا نه؟ حکمش چیست؟

اگر انسان به نیت غسل به حمام رود و بعد از خارج شدن از حمام شک کند‌، که غسل کرده یا نه، باید بنا را بر غسل نکردن بگذارد و اما اگر بداند غسل کرده ولى در اینکه صحیح بوده یا نه شک کند بنا را بر صحت غسل بگذارد. (امام خمینى، سید روح اللّٰه، تحریر الوسیلة، ج1، ص70)

سوال: لطفاً غسل‌های واجب را بیان كنید؟

غسل‌های واجب هفت تا می‌باشد: 1) غسل جنابت 2) غسل حیض 3) غسل نفاس 4) غسل استحاضه 5) غسل مس میت 6) غسل میت 7) غسلی كه به واسطه‌ی نذر و قسم و مانند اینها بر انسان واجب می‌شود. (توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1، ص221)

سوال: آیا غسل همانند وضو، ترتیبی و ارتماسی دارد؟ اگر جواب مثبت است شیوه‌ی آنها را بیان فرمائید؟

بلی ـ در غسل هم همانند وضو، می‌شود به دو شیوه‌ی ترتیبی و ارتماسی، طهارت را حاصل كرد. اما در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، اول سر و گردن را، بعد طرف راست، بعد طرف چپ بدن را باید شست. در غسل ارتماسی باز هم به نیت غسل، باید تمام بدن را به تدریج یا دفعتاً در آب فرو برد. (توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1، م 360 و361 و367)

سوال: آیا غسل ارتماسی در آب استخر اشكال دارد؟

اشكال ندارد، لكن در موقعی كه به قصد غسل زیر آب می‌روید باید لباس مقداری از بدن جدا باشد كه آب در وقت غسل همه بدن را یكبار و دفعتاً بگیرد و نیز كف پا را از زمین بلند نمائید. (توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1، م367)

سوال: آیا در هنگام غسل كردن می‌توان از دست برای رساندن آب به جاهای مختلف بدن استفاده كرد؟

مانعی ندارد، حتی می‌توانید از دو دست برای رساندن آب به پوست سر و بدن استفاده نمائید. (استفتائات امام خمینی(ره)، ج1, ص56)

سوال: اگر انسان جهت پاكی و طهارت نیاز به غسل واجب دارد و بدن او دارای زخمی است كه نباید به آن آب برسد و یا بانداژ شده (جبیره) است، ‌تکلیف غسل چیست؟

در مورد سئوال كه قسمتی از بدن بانداژ شده و باز كردن و شستن آن برای زخم ضرر دارد باید غسل جبیره انجام دهد و پس از آن احتیاطاً تیمم بدل از غسل هم بجا آورد. (توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1، م338 و339)

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اندیشه قم

سایت اسلام کوئیست

توضیح المسائل دوازده مرجع، ج1

استفتائات امام خمینی(ره)، ج1

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین