قارچ انگشتان پا که بیشتر اوقات به شکل پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا دیده می شود، عارضه ای ناخوشایند و بدشکل است و حتی می تواند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 راه بهبود قارچ انگشتان پا


قارچ انگشتان پا که بیشتر اوقات به شکل پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا دیده می شود، عارضه ای ناخوشایند و بدشکل است و حتی می تواند باعث ترک خوردن، شکاف و افتادن کامل ناخن پا شود.


بیماری پای ورزشکاران یا عفونت قارچی پا

عامل این بیماری می تواند روی پوست انسان تکثیر کرده و افزایش یابد. علت ایجاد قارچ پا در ارتباط با محیط‌های مرطوب و گرم می باشد. تعریق زیاد پا، خوب خشک نکردن پا پس از شنا یا حمام، کفش نامناسب و جوراب تنگ و محیط گرم در ایجاد قارچ پا موثر هستند.

 

قارچ پا تظاهرات مختلفی در پوست پا ایجاد می کند. در برخی افراد پوست بین انگشتان پا (خصوصا انگشت کوچک و انگشت کنار آن) لیچ افتاده، ترک خورده یا پوسته پوسته می‌شود و در برخی دیگر قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی تاول در کف و کناره‌های پا دیده می‌شود، این تغییرات پوستی ممکن است همراه با خارش یا سوزش باشد.

 

البته باید گفت قارچ انگشتان پا قابل درمان است و با درمان های پزشکی و حتی درمان های طبیعی و خانگی برطرف می شود.

از شستن پاها و یا عرق کردنشان، آن ها را کاملا خشک کنید و جوراب نخی بپوشید تا پاها کمتر در کفش عرق کنند و هرگز بدون جوراب، کفش نپوشید

فقط برای درمان آن ها باید جدی باشید و به طور مداوم به توصیه های درمانی عمل کنید تا قارچ ها به طور کامل از بین بروند.

 

در اینجا 7 راه درمان قارچ انگشتان پا را که می توانید خودتان در منزل انجام دهید، برایتان می گوییم.

قارچ انگشتان پا

 

 

1- از پمادهای ضد قارچ استفاده کنید.

پماد یا کرم ضد قارچ ناخن یا پوست انگشتان پا را می توانید از داروخانه تهیه کنید و طبق دستورالعمل آن عمل کنید.

 

 

 

قارچ انگشتان پا

2- جلوی رسیدن اکسیژن به قارچ را بگیرید.

این کار جلوی انتشار قارچ به ناخنی را که تازه رشد می کند می گیرد. برای این کار، شب ها روی ناخن یا پوست پا، کرم وازلین طبی بمالید.

 

فقط دقت کنید موقع مالیدن وازلین، ناخن پا کاملا خشک باشد، زیرا رطوبت رشد قارچ ها را بیشتر می کند.

 

تذکر : مهم ترین راه مبارزه با قارچ انگشتان پا این است که پاها را کاملا خشک نگه دارید، یعنی بعد از شستن پاها و یا عرق کردنشان، آن ها را کاملا خشک کنید و جوراب نخی بپوشید تا پاها کمتر در کفش عرق کنند و هرگز بدون جوراب، کفش نپوشید.

 

قارچ انگشتان پا

3- از پودر گوگرد استفاده کنید.

پودر گوگرد را می توانید از داروخانه و یا مراکز فروش لوازم و مواد کشاورزی تهیه کنید، زیرا پودر گوگرد برای جلوگیری از آفت محصولات در کشاورزی نیز استفاده می شود.

 

همچنین می توانید این پودر را با یک پودر ضد قارچ (از داروخانه بخرید) مخلوط کرده و سپس روی انگشتان پا بریزید.

 

قارچ انگشتان پا

4- محیط زندگی قارچ را تغییر دهید.

قارچ یک موجود زنده و در حال رشد است که با تغییر محیط زندگی آن می توانید جلوی رشد آن را بگیرید.

 

اگر می توانید از کفش ها و صندل های جلو باز در بیرون خانه استفاده کنید تا نور خورشید به انگشتان پا بتابد.  اگر نمی توانید این نوع کفش ها را بپوشید (مثلاً افراد دیابتی نمی توانند) سعی کنید کفش شما تا حد امکان گشاد باشد، البته طوری نباشد که در پای شما لق بزند.

 

قارچ ها، محیط گرم، تاریک و مرطوب را دوست دارند.

اگر نور آفتاب شدید است، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پاها، کرم ضد آفتاب به آنها بمالید.

 

قارچ انگشتان پا

5- پاها را بشویید.

محلول های مختلفی برای بهبود قارچ پا وجود دارند که می توانید آن ها را امتحان کنید.

 

الف) یک چهارم لیوان (60 میلی لیتر) سرکه را با 2 لیتر آب مخلوط کنید و پاها را در آن محلول قرار دهید. این  کار را هر روز و حداقل برای مدت دو هفته در یک ماه انجام دهید.

 

ب) یک تکه پنبه را با سرکه خیس کنید و صبح ها روی ناخن پایی که دچار قارچ شده قرار دهید و یک تکه چسب روی آن بزنید تا نیفتد. سپس موقع عصر پنبه را عوض کنید. این کار را حدود 4 هفته باید ادامه دهید تا قارچ پا از بین برود.

 

ج) انگشت پای قارچ زده را در محلول لیسترین و سرکه قرار دهید. لیسترین حاوی ماده ای به نام تیمول است که از اجزای اصلی روغن آویشن می باشد و خاصیت ضد قارچی دارد.

قارچ انگشتان پا

 

6- از روغن اسطوخودوس استفاده کنید.

25 قطره (1میلی لیتر) روغن اسطوخودوس، 25 قطره روغن مرزه و 4 میلی لیتر روغن بادام شیرین یا روغن هسته انگور را به آرامی مخلوط کنید. چند قطره از این ترکیب را روی پوست یا ناخن مبتلا به قارچ، سه بار در روز بریزید.

 

این کار را تا زمان از بین رفتن قارچ ها ادامه دهید. برای پیشگیری از عود آن ها کافی است طی چند هفته بعد، فقط یک بار در روز این کار را ادامه دهید.

 

قارچ انگشتان پا

7- از سایر روغن های گیاهی استفاده کنید.

شما می توانید چند قطره از روغن درخت چای و یا روغن آویشن و یا روغن پونه کوهی روی ناخن یا پوست پای مبتلا به قارچ استفاده کنید.

 

تذکر : استفاده از این روغن ها، برای خانم های باردار و کودکان توصیه نمی شود و همچنین نباید آن ها را روی زخم و جراحت ریخت.

 

 

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

قارچ پا یک بیماری مسری است

قارچ علیه ناخن

پای ورزشکار چه بیماریی است؟

بیماری های قارچی پوست

قارچ‌های پوستی؛ علل، علائم و درمان آن

سلامت پاها و سه مشکل شایع آن

نشانه‌های قارچ پوست در تابستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.