تبیان، دستیار زندگی
محققان معتقدند که در حالت کلی مصرف پروتئین‌های گیاهی در دوره‌ی نوجوانی باعث کاهش بیماری‌های خوش‌خیم پستانی می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دخترها آجیل و حبوبات بخورند


محققان معتقدند که در حالت کلی مصرف پروتئین‌های گیاهی در دوره‌ی نوجوانی باعث کاهش بیماری‌های خوش‌خیم پستانی می‌شود.

آجیل

نتایج پژوهش آمریکایی جدیدی که در Breast Cancer Research and Treatment به چاپ رسیده است نشان می‌دهد دخترهای جوانی که کره‌ی بادام‌زمینی، آجیل، حبوبات (لوبیا، عدس، سویا) یا ذرت می‌خورند در سن 30 سالگی کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گیرند.

ضایعات خوش‌خیم پستان یکی از مشکلاتی است که در ماموگرافی مشخص می‌شود و الزاماً به سرطان هم ختم نمی‌شود. اما با این حال خطر ابتلا به سرطان سینه در بین زن‌هایی که با این ضایعات خوش مواجه‌اند بیشتر است.

محققان قصد داشتند بدانند آیا مصرف پروتئین‌ها و چربی‌های گیاهی در سن نوجوانی می‌تواند خطر ابتلا به این ضایعات غیر سرطانی پستان را در بزرگ‌سالی کاهش دهد یا خیر؟ در واقع در سرطان‌های دیگری مانند سرطان پروستات چربی‌های موجود از منابع غذایی گیاهی پیشرفت تومورهای سرطانی را کندتر می‌کنند.

محققان عادت‌های غذایی 9030 دختر بین 9 تا 15 سال را مورد بررسی قرار دادند. اصلی‌ترین منبع چربی‌ها و پروتئین‌های گیاهی این دخترها کره‌ی بادام‌زمینی، بادام‌زمینی، آجیل، لوبیا، عدس، سویا و ذرت بوده است. سپس این دخترهای جوان در 18 و 30 سالگی‌شان نیز مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود ضایعات خوش‌خیم پستان در آن‌ها دیده می‌شود یا نه؟

دخترهای جوانی که کره‌ی بادام‌زمینی، آجیل، حبوبات (لوبیا، عدس، سویا) یا ذرت می‌خورند در سن 30 سالگی کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گیرند

نتایج بررسی‌ها نشان داد که 112 مورد از این ضایعات تشخیص داده شده است. با مقایسه مواد غذایی این دخترها مشخص شد دخترهای نوجوانی که هر روز یک وعده آجیل، کره‌ی بادام‌زمینی یا حبوبات خورده‌اند کمتر در معرض ضایعات پستان قرار گرفته‌اند.

در واقع دخترهایی که هر هفته دو مرتبه کره‌ی بادام‌زمینی یا آجیل خورده‌اند 39 درصد کمتر دچار ضایعات خوش‌خیم شده‌اند. لوبیا، عدس، سویا و ذرت نیز خطر این ضایعات را کاهش داده است.

محققان معتقدند که در حالت کلی مصرف پروتئین‌های گیاهی در دوره‌ی نوجوانی باعث کاهش بیماری‌های خوش‌خیم پستانی می‌شود.

توصیه می‌کنیم دخترهایی که در خانواده‌شان سابقه سرطان سینه وجود دارد از همان نوجوانی این مواد غذایی را بیشتر در برنامه‌ی غذایی‌شان داشته باشند.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: lanutrition

مطالب مرتبط:

دخترهای نوجوان و نیازهای غذایی‌شان

اضافه وزن در نوجوانان و راهکارهای مقابله با آن

دخترها: رژیمی از آهن داشته باشید

6 توصیه برای پیشگیری از سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه با فیبرها

پیشگیری از سرطان سینه با تغذیه‌ی مناسب

ارتباط مصرف کلم با سرطان سینه

تاثیر ورزش و تغذیه در جلوگیری از سرطان سینه

ارتباط بین قهوه و سرطان سینه

رژیم غذایی مفید در سرطان سینه

5 توصیه غذایی برای پیشگیری از سرطان پستان

ویتامین B6 با سرطان سینه مقابله می‌کند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.