وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پاییز با این همه رنگ زیبا و دیدنی، گل‌ها و گیاهان مخصوص خود را دارد. گل‌هایی که با شروع پاییز جای گل‌های بهاری را می‌گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پاییز را به خانه بیاور


پاییز با این همه رنگ زیبا و دیدنی، گل‌ها و گیاهان مخصوص خود را دارد. گل‌هایی که با شروع پاییز جای گل‌های بهاری را می‌گیرند.

خانه در پاییز

پاییز که از راه می‌رسد، خیلی‌ها فکر می‌کنند دیگر فصل نگهداری از گل و گیاه تمام شده و باید فکر رسیدگی به آنها را از سرشان بیرون کنند. اگر شما هم این‌طور تصوری دارید باید این خیال باطل را از خود دور کنید. پاییز با این همه رنگ زیبا و دیدنی، گل‌ها و گیاهان مخصوص خود را دارد. گل‌هایی که با شروع پاییز جای گل‌های بهاری را می‌گیرند.

 

 

فصل گل‌های داوودی

گل داوودی یکی از همین گل هاست که در فصل پاییز و زمستان می تواند مهمان خانه های شما باشد. چون فصل گلدهی آن، پاییز و اوایل زمستان است. این گیاه زیبا هم در آپارتمان نگهداری می شود و هم در باغچه و البته در گلخانه ها هم به طور مصنوعی در تمام فصل های سال گل می دهد.اگر شما هم گل داوودی دارید، اما غنچه های آن باز نمی شود و بدون این که گل بدهد، خشک شده است باید به شرایط نگهداری آن دقت بیشتری کنید. شاید گیاه به آب نیاز داشته باشد یا نور محیط برایش کافی نباشد. از طرف دیگر، همان طور که گفته شد این گیاه در فصل پاییز و زمستان در باغچه هم می تواند رشد کند و به همین دلیل هوای خیلی گرم ممکن است ساقه ها و برگ های آن را پلاسیده و پژمرده کند.

 

میناهایی که در پاییز به گل می نشیند

یکی دیگر از گل های زیبای پاییزی، گل میناست که با فرارسیدن فصل پاییز گلدهی اش شروع می شود. البته گل مینا یک خوبی دیگر هم دارد و آن رشد سریعش است. به طوری که می تواند به سرعت باغچه خانه را پر از گل کند. مینا معمولا 15 تا 30 سانتی متر رشد می کند و ارتفاعش افزایش می یابد.

ساخت وسایلی مانند تراریوم فرصتی را فراهم می کند  خانواده دور هم جمع شوند و با نظر و مشورت هم یک محصول خانوادگی و زیبا بسازند. کارهای مختلف را هم می توان به افراد مختلف سپرد

باغ شیشه ای

شاید به طور پراکنده نکاتی را در مورد «تراریوم» شنیده باشید. شاید هم اصلا این کلمه به گوش تان نخورده باشد و ندانید منظور از آن چیست. در هر صورت، خوب است بدانید تراریوم به معنای محیطی است که برای پرورش و نگهداری گیاهان ساخته و در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر، تراریوم مجموعه ای از گیاهان است که در محیطی شیشه ای و در یک ظرف بسته یا نیمه بسته رشد کرده و فضایی زیبا ایجاد می کنند.

برای ساخت تراریوم می توان از ظروف بسته یا باز شیشه ای استفاده کرد که آکواریوم، تنگ ماهی، شیشه های مربا و دیگر ظروف شیشه ای که در خانه وجود دارد، از جمله آنهاست. البته یادتان باشد ظرفی که برای این کار انتخاب می کنید باید هم از نظر نفوذ نور مناسب باشد و هم به گیاه اجازه رشد بدهد. به همین دلیل هم معمولا برای ساخت تراریوم استفاده از ظرف هایی که شیشه مات دارد یا رنگی است خیلی مناسب نخواهد بود. قبل از شروع کار هم حتما باید ظرف را با آب و مایع ظرفشویی بشویید تا هیچ آلودگی ای نداشته باشد. یادتان باشد خوب هم آن را آبکشی کنید تا مواد شیمیایی مایع ظرفشویی در آن باقی نماند.

از سوی دیگر با توجه به این که ظرف های بسته و تنگ معمولا کار کاشت گیاه را سخت می کند، استفاده از آنها هم خیلی متداول نیست و بیشتر از ظروفی استفاده می شود که دهانه گشادی دارد و کار با آنها ساده تر است.

پس از انتخاب ظرف و شست وشو و خشک کردن آن، نوبت به انتخاب گیاه و کاشتش می رسد.

تراریوم

کدام گیاه بهترین است؟

پس از تعیین ظرف مورد نظر، باید گیاه دلخواه تان را انتخاب کنید. اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید استفاده از گیاهانی است که رشد خیلی سریعی ندارند. پس از آن هم باید به نیازهای گیاه توجه کنید و براساس آن بهترین مورد را انتخاب کنید. بگونیا، سرخس، دیفن باخیا و... از نمونه گیاهانی است که برای ساخت تراریوم از آنها استفاده می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از گیاهان متفاوت با طرح و رنگ و اندازه مختلف می تواند تراریوم زیباتری برای شما بسازد.

 

فعالیتی خانوادگی

ساخت وسایلی مانند تراریوم فرصتی را فراهم می کند  خانواده دور هم جمع شوند و با نظر و مشورت هم یک محصول خانوادگی و زیبا بسازند. کارهای مختلف را هم می توان به افراد مختلف سپرد. بچه های کوچک تر می توانند در شستن و خشک کردن تا ریختن خاک درون شیشه کمک کنند. انتخاب گیاه مناسب را می توان به بچه های بزرگ تر سپرد و... خلاصه ساخت یک تراریوم و نگهداری از آن می تواند مدت ها مورد توجه همه افراد خانواده باشد.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: چهاردیواری

 

مطالب مرتبط:

گیاهان خانه را برای سرما آماده كنید

سرسبزی در خانه ی شما

حیاتش وابسته به آب است

طبیعت در چهاردیواری خانه

رموزی برای باغچه داران

بهانه دیگه بسه

سبز بمانید

با گل ها به آرامی رفتار کن!

روش نگهداری گل های مختلف

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین