سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزارت نفت به خبر دستور وزیر نفت برای توقف فروش نفت توسط بخش خصوصی به نقل از عضو کمیسیون انرژی مجلس و تائید آن توسط رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، واکنش نشان داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز دعوای بخش خصوصی و وزارت نفت


وزارت نفت به خبر "دستور وزیر نفت برای توقف فروش نفت توسط بخش خصوصی" به نقل از عضو کمیسیون انرژی مجلس و تائید آن توسط رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، واکنش نشان داد.

نفت

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در واکنش به خبر دستور وزیر نفت برای توقف فروش نفت توسط بخش خصوصی اعلام کرد: تغییری در سیاست‌های وزارت نفت در زمینه همکاری فنی- اقتصادی و تجاری با شرکت های خصوصی ایجاد نشده است. شایان ذکر است که در بخش تجاری تنها شرط امکان معاملات، توان بخش خصوصی در انجام تعهدات مالی است و شرکت‌های خصوصی می توانند با توجه به توان خود نسبت به خرید نفت و ایجاد تعهدات اقدام نمایند."

ماجرا از کجا آغاز شد

این در حالی است که روز دوشنبه عضو کمیسیون انرژی مجلس از دلایل جلوگیری وزارت نفت از ورود بخش خصوصی برای فروش نفت سخن گفت و افزود: مشکلاتی که فروش نفت توسط بخش خصوصی ایجاد کرده برای مدیران نفتی بی اعتمادی به وجود آورده است، لذا تا زمانی که راهکارهای ایجاد ضمانت و اطمینان از ورود بخش خصوصی فراهم شود، دست بخش خصوصی برای فروش نفت بسته شده است.

حسین امیری در خصوص تلاش وزیر نفت برای فروش نفت ایران از راه‌های قانونی علی رغم تحریم ها و مشکلات این ساز و کار جدید، گفت: از زمانی که بحث تحریم های فروش نفت مطرح شد، بحث فروش نفت توسط بخش خصوصی هم شکل گرفت که مشکلاتی داشت.نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش خصوصی برای فروش نفت نمی تواند شفافیت مالی داشته و ضمانت‌های لازم را به بانک‌ها و شرکت ملی نفت بدهد.

وی با اشاره به مشکلاتی که فروش نفت توسط بخش خصوصی به همراه دارد، گفت:  فروش نفت توسط بخش خصوصی مشکلاتی را به وجود آورد؛ مانند پرونده بابک زنجانی که معلوم نیست سوء تفاهم یا سوء مدیریت یا سوء استفاده است. این مشکلات برای مدیران نفتی بی اعتمادی ایجاد کرده است. باید شفافیت بیشتری در معاملات نفتی وجود داشته باشد به نظر می رسد به دلیل ایجاد شفافیت بیشتر در معاملات نفتی، وزیر نفت از فروش نفت توسط بخش خصوصی و برخی بخش های دولتی جلوگیری کرده است.

فروش نفت توسط بخش خصوصی مشکلاتی را به وجود آورد؛ مانند پرونده بابک زنجانی که معلوم نیست سوء تفاهم یا سوء مدیریت یا سوء استفاده است. این مشکلات برای مدیران نفتی بی اعتمادی ایجاد کرده است. باید شفافیت بیشتری در معاملات نفتی وجود داشته باشد به نظر می رسد به دلیل ایجاد شفافیت بیشتر در معاملات نفتی، وزیر نفت از فروش نفت توسط بخش خصوصی و برخی بخش های دولتی جلوگیری کرده است

امیری با اشاره به عرضه 500 بشکه نفت در بورس انرژی، گفت: وزارت نفت تا زمان یافتن راهکارهای ضمانت و اطمینان از ورود بخش خصوصی به فروش نفت، از این راهکارها برای فروش قانونی نفت استفاده می کند.

براساس اعلام وزیر نفت، بانک زنجانی بابت فروش نفت ایران بیش از 2 میلیارد دلار به دولت بدهی دارد.

تائید توقف فروش نفت توسط بخش خصوصی

در همین حال، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، دستور وزارت نفت برای توقف فروش نفت ایران توسط بخش خصوصی را تائید کرد و با بیان اینکه این وزارتخانه به دلیل احتمال بازگشت شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکایی و اروپایی فعلا بخش خصوصی را حذف کرده است، خطاب به بیژن نامدار زنگنه گفت: به‌جای حذف بخش خصوصی دنبال وصول طلب چند میلیارد دلاری شل باشید.

حسن خسروجردی درباره دستورات جدید بیژن زنگنه وزیر نفت مبنی بر توقف صادرات نفت ایران توسط بخش خصوصی، گفت: آقای زنگنه پیش از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران وعده و قول‌هایی به بخش خصوصی داده بود.

نفت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه 90 درصد شرکت‌های خصوصی عضو این اتحادیه بخش واقعی خصوصی هستند، یعنی وابستگی به هیچ نهادی ندارند و سود این شرکت‌ها عاید یک شخصیت خصوصی و حقوقی می‌شود، تصریح کرد: با این وجود در طول حدود دو ماه گذشته تاکنون تلاش این مجموعه برای مذاکره با وزیر نفت بی نتیجه بوده است.

وی با اعلام اینکه تاکنون درخواست‌های متعدد برای مذاکره با وزیر نفت به منظور تبیین راهکارهای فروش نفت توسط بخش خصوصی واقعی ارائه شده است، اظهار داشت: اما هیچ یک از این درخواست‌ها تاکنون مورد موافقت وزیر نفت قرار نگرفته است.

خسروجردی با بیان اینکه خمیر مایه و فکر آقای زنگنه کماکان دولتی مانده است، بیان کرد: از قبل هم پیش بینی می شد که وی گرایشی به بخش خصوصی نداشته باشد اما این تفکر حاکم بود که در دولت تدبیر و امید، این گرایش‌ها تغییر کرده باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه معتقدم برخی از تاکتیک‌ها و راهکارهای فعلی وزارت نفت برای فروش نفت نتیجه نخواهد داد، اظهارداشت: از سوی دیگر این روزها با بهبود نسبی روابط سیاسی و دیپلماتیک، وزارت نفت هم تمام تمرکز خود را بر روی این مذاکرات معطوف کرده است.وزیر نفت با این رویکرد که تحریم‌ها خیلی زود برطرف می‌شود حسابی روی بخش خصوصی واقعی نکرده است این در حالی است که حتی در شرایط غیر تحریم هم باید به بخش خصوصی واقعی میدان داد.

وی با بیان اینکه حذف بخش خصوصی به دلیل احتمال بازگشت شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکایی و اروپایی غیر منطقی و اشتباه است، تصریح کرد: نزدیک شدن به اروپا و آمریکا خوب است اما حذف بخش خصوصی به هیچ وجه کار قشنگی نیست.

از سوی دیگر این روزها با بهبود نسبی روابط سیاسی و دیپلماتیک، وزارت نفت هم تمام تمرکز خود را بر روی این مذاکرات معطوف کرده است.وزیر نفت با این رویکرد که تحریم‌ها خیلی زود برطرف می‌شود حسابی روی بخش خصوصی واقعی نکرده است این در حالی است که حتی در شرایط غیر تحریم هم باید به بخش خصوصی واقعی میدان داد

خسروجردی در پاسخ به این سئوال که وزیر نفت در نشست با اعضای کمیسیون انرژی مجلس یکی از دلایل توقف فروش نفت به بخش خصوصی را عدم تامین ضمانت نامه عنوان کرده است، اظهار داشت: به خارجی‌ها اعتماد می‌کنند اما به بخش خصوصی واقعی که در مشت دولت بوده و کل سرمایه‌اش در داخل کشور هست، اعتمادی ندارند.

زنگنه

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه مگر بسیاری از شرکت‌های خارجی که نفت ایران را بردند و پول آن را نمی‌دهند، ضمانت نامه به وزارت نفت داده اند؟ افزود: هم اکنون ایران طلب‌های چند میلیارد دلاری از هند، چین، کره جنوبی، ژاپن و حتی شرکتی همچون شل انگلیس دارد.

وی با بیان اینکه این کشورها و شرکت‌های خارجی به تعهدات خود برای پرداخت کامل پول خرید نفت از ایران پایبند نبوده اند، یادآور شد: وزارت نفت فکر می کند به زودی با ارتباط ایران و آمریکا همه مشکلات حل و فصل خواهد شد.دل خوش بودن به بازگشت احتمالی شرکت‌های بزرگ نفتی اروپایی و آمریکا و بهبود روابط دیپلماتیک با غرب و حذف بخش خصوصی به هیچ وجه به صلاح صنعت نفت و اقتصاد کشور نیست.

بخشنامه زنگنه

با این حال، روزنامه شرق دیروز سه شنبه 16 مهر ماه با انتشار گزارشی در صفحه چهار خود از صدور بخشنامه ای توسط وزیر نفت برای سلب اختیار فروش نفت از بخش خصوصی خبر داده است:" ظاهرا بیژن زنگنه برای به راه انداختن چرخ صنعت نفت با کسی شوخی ندارد. او به دنبال وصول مطالبات است و به همین دلیل حاضر نیست مانند گذشته اجازه وقت‌کشی به بدهکاران وزارت نفت بدهد. چندی پیش بود که در عسلویه قرارداد شرکت‌های گازی خصوصی و حتی خارجی که در پیشبرد قراردادهایشان کوتاهی می‌کردند را یکطرفه لغو کرد و حالا از دیروز بخشنامه‌ای از طرف وزارت نفت صادر شده که اجازه فروش نفت از بخش خصوصی را سلب کرده است."

بخش اقتصاد تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین