وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخبار حاکی از آن است که در پی ناکامی طرح های قبلی برای براندازی دولت اسد، سعودی ها طرح جدیدی را برای این کشور تدوین کرده اند که این بار مستقیماً زیر نظر عوامل نظامی و اطلاعاتی وابسته به خود انجام خواهد گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح جدید سعودی‌ها علیه دولت سوریه افشا شد


اخبار حاکی از آن است که در پی ناکامی طرح های قبلی برای براندازی دولت اسد، سعودی ها طرح جدیدی را برای این کشور تدوین کرده اند که این بار مستقیماً زیر نظر عوامل نظامی و اطلاعاتی وابسته به خود انجام خواهد گرفت.

عربستان و سوریه

از بیش از دو سال پیش و همزمان با اوج گیری درگیری ها در سوریه، عربستان سعودی خود را به عنوان یکی از مهمترین حامیان گروه های شورشی مخالف دولت مطرح کرد. اکنون اخبار حاکی از آن است که در پی ناکامی طرح های قبلی برای براندازی دولت اسد، سعودی ها طرح جدیدی را برای این کشور تدوین کرده اند که این بار مستقیماً زیر نظر عوامل نظامی و اطلاعاتی وابسته به خود انجام خواهد گرفت.

به گزارش «تابناک»، عربستان سعودی که از عملکرد آمریکا در موضوع سلاح های شیمیایی سوریه و انصراف واشنگتن از حمله به سوریه به شدت ناراضی است، در حال ایجاد یک ائتلاف جدید از نیروهای شورشی افراطی وابسته به خود در سوریه است تا ضمن تلاش برای براندازی اسد، با «ارتش آزاد سوریه» نیز که وابسته به آمریکاست مقابله کند.

به نوشته خبرگزاری «یونایتد پرس»، علاوه بر این مورد، عربستان سعودی در پی شکل دادن به نوعی «بیداری سنی» است تا بر اساس آن، اهل سنت سوریه را به نفع خود و علیه دولت بشار اسد بسیج کند. 

یونایتد پرس در این زمینه به نقل از «مایکل ویس»، تحلیلگر مسائل خاورمیانه می نویسد ریاض ساز و کارهایی اساسی را اتخاذ کرده تا به واسطه آن، از طریق فعال کردن شبکه ای از شورشیان سلفی تندرو که اکنون زیر یک چتر جمع شده اند، به طور کلی با نفوذ آمریکا در میان مخالفان سوری مقابله کند.

عربستان سعودی در پی شکل دادن به نوعی «بیداری سنی» است تا بر اساس آن، اهل سنت سوریه را به نفع خود و علیه دولت بشار اسد بسیج کند

وی می افزاید: «سعودی ها 50 بریگاد و چند هزار نیروی ستیزه جو را در مجموعه ای گرد آورده اند که رهبری آن با زهران علوش، رهبر گروه لواءالاسلام است که قدرتمندترین گروه شبه نظامی سلفی به شمار می رود». علوش در عربستان سعودی در رشته علوم اسلامی تحصیل کرده و پدرش عبدالله نیز یک روحانی سلفی در عربستان است. 

این اقدام همچنین واکنشی به تشکیل اتحادی است که هفته گذشته میان 13 گروه افراطی سوری، از جمله جبهه النصره (مهمترین گروه وابسته به القاعده) صورت گرفت و در این چارچوب، عربستان تلاش دارد این گروه از شورشیان «جهادی» را در سوریه منزوی نماید.

اساس طرح سعودی ها، بر در اختیار گرفتن کنترل گروه های شورشی ناراضی است که بسیاری از آن ها از فقدان رهبری قوی رنج می برند. عربستان سعی دارد با متحد کردن این گروه ها، از آن ها یک نیروهای قدرتمند در مقابل اسد بسازد. 

سعودی ها 50 بریگاد و چند هزار نیروی ستیزه جو را در مجموعه ای گرد آورده اند که رهبری آن با زهران علوش، رهبر گروه لواءالاسلام است که قدرتمندترین گروه شبه نظامی سلفی به شمار می رود». علوش در عربستان سعودی در رشته علوم اسلامی تحصیل کرده و پدرش عبدالله نیز یک روحانی سلفی در عربستان است

یونایتد پرس اشاره می کند که مسئولیت اصلی طراحی و اجرای این نقشه، شاهزاده «بندر بن سلطان»، رئیس سازمان اطلاعات سعودی ها و برادر وی، شاهزاده «سلمان» است که معاونت وزیر دفاع عربستان را بر عهده دارد. بندر، کلیدی ترین شخصیت در راهبرد سعودی ها نسبت به سوریه است که اساس آن را تقابل با نفوذ ایران در این کشور تشکیل می دهد.

برای رسیدن به این هدف، بندر بن سلطان از تلاش برای کنار زدن قطری ها نیز در سوریه ابایی نداشته؛ به طوری که گفته می شود کمک های وی در رسیدن شیخ تمیم به امارت قطر و کناره گیری شیخ حمد نقش داشته است. 

به هر حال، یونایتد پرس اشاره می کند که همه این موارد، به معنای فاصله گرفتن بیش از پیش ریاض از اتحاد راهبردی خود با ایالات متحده است که در سال 1945 و پس از دیدار فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا با ملک عبدالعزیر بن سعود پایه گذاری شده بود.  

بخش سیاست تبیان


منبع: تابناک
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین