وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته‌های دور تا کنون، شبانه‌روز می‌سوخته است و مردم محلی به این کوه «تشکوه» می‌گویند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کوهی که همیشه می‌سوزد! + عکس

تشکوه


در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته‌های دور تا کنون، شبانه‌روز می‌سوخته است و مردم محلی به این کوه «تشکوه» می‌گویند.


تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز - ابوالفارس واقع شده است. به گفته کارشناسان زمین‌شناسی، دلیل شعله‌ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله‌ور می‌شوند، به طوری که در شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود.

جاذبه گردشگری

روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می‌دهد، به گونه‌ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا، نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه، از مردم استان کمک می‌گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

كوه سوخته

غیر از تشکوه، در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می‌نامند. از لابه لای خاک و سنگ‌های کوه سوخته، زبانه های آتش بیرون می‌آید و دود سیاهی را راهی آسمان می‌کند. این دود باعث می‌شود تا فضای اطراف چشمه‌های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد.

تشکوه

کوه سوخته، کوچک‌تر از تشکوه است. رنگ سیاه کوه، آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. در قله کوه، در اثر زمین لغزش یا رانش زمین، شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است.

اثر ژئوتوریسمی

کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گران‌بها در حوزه زمین شناسی است که نه تنها برای زمین‌شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر می‌رسد.

تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین شناسی بسیار با اهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است و اکنون تشکوه که بیشتر در میان مردم شهرت دارد، به یکی از جاذبه‌های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است.

برای بزرگ‌نمایی تصاویر، بر روی آن‌ها كلبك نمایید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: ایرانگردی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین