وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حج یکی از بزرگ ترین عباداتی است که قرض گرفتن برای انجام آن، جایز است و روایاتی از امامان معصوم (علیهم السلام) در جواز قرض گرفتن برای انجام آن در کتاب های حدیثی وجود دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنچه بر شخص مُحرم حرام است!

حج

حج یکی از بزرگ ترین عباداتی است که قرض گرفتن برای انجام آن، جایز است و روایاتی از امامان معصوم (علیهم السلام) در جواز قرض گرفتن برای انجام آن در کتاب های حدیثی وجود دارد.


در این مقاله از میان پرسش و پاسخهای مربوط به حج دو نمونه را انتخاب کردیم که تقدیم شما عزیزان می کنیم:

آیا برای رفتن به حج می توان از کسی قرض گرفت؟ شرایط آن چیست؟

این سۆال در دو قسمت قابل پاسخ گویی است:

الف. حج یکی از بزرگ ترین عباداتی است که قرض گرفتن برای انجام آن، جایز است و روایاتی از امامان معصوم (علیهم السلام) در جواز قرض گرفتن برای انجام آن در کتاب های حدیثی وجود دارد. (کافی ج 4، ص 279)

ب. موضوع دیگری که در این جا مطرح می شود؛ این است که با توجه به این که استطاعت مالی، یکی از شرایط وجوب حج است، آیا حجی که با قرض گرفتن هزینه های مالی باشد، می تواند همان حج واجبی باشد که یک بار انجام آن در طول عمر، برای هر شخص واجب است؟ به عبارت دیگر؛ آیا انجام چنین حجی، کفایت از حج واجب می کند؟

نظر بسیاری از مراجع تقلید به سۆال بالا به شرح زیر است:

اگر غیر مستطیع، مصارف حج را قرض کند، مستطیع نمى‏شود، هر چند بتواند بعداً به سهولت قرض را اداء کند. (مناسک حج (المحشى للإمام الخمینی) و اگر با آن حج به جا آورد از حجة الاسلام (حج واجب)کفایت نمى‏کند. (مناسک حج (المحشى للإمام الخمینی)، ص 25، م 20)

البته برخی از مراجع معظم تقلید؛ مانند حضرات آیات خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، خامنه ای، صافی گلپایگانی و زنجانی می گویند: هر گاه کسى مقدارى پول قرض کند که آن پول به مقدار مخارج حج باشد، و قدرت پرداخت آن را بدون مشقت بعد از آن داشته باشد، حج بر او واجب خواهد بود.

سوال: در رمی جمرات اگر بخواهیم به نیابت از فرد ناتوان هم رمی کنیم اول باید رمی خودمان را انجام دهیم یا دیگری؟

طبق نظر همه مراجع معظم تقلید و حضرت امام خمینی(ره)، جایز است که حاجی، قبل از رمی خود، برای دیگران نیابتاً رمی انجام دهد. (محمودی، محمد رضا، مناسک حج (محشى)، ص 577)

سوال: چند چیز هستند كه بر شخص محرم در حال احرام حرام است آنها را بیان فرمائید؟

1. شكار صحرایی كه وحشی باشد، مگر در صورتی كه ترس داشته باشد از آزار آن. 2. جماع كردن با زن، و بوسیدن، و دست بازی كردن، و نگاه به شهوت، بلكه هر نحو لذت و تمتعی بردن. 3. عقد كردن زن از برای خود یا غیر، چه آن غیر، احرام بسته باشد یا نبسته باشد و مُحِل باشد. 4. استمناء، یعنی طلب بیرون آمدن منی كردن به دست یا غیر آن هر چند به خیال باشد یا به بازی كردن با زن خود یا كس دیگر بهر نحو باشد، پس اگر منی خارج شود كفاره‌ی آن یك شتر است. 5. استعمال عطریات است از قبیل مشك و زعفران و كافور و عود و عنبر، بلكه مطلق عطر هر قسم كه باشد. 6. پوشیدن چیز دوخته مثل پیراهن. 7. سرمه كشیدن به سیاهی كه در آن زینت باشد هر چند قصد زینت نكند. 8. نگاه كردن در آینه. 9. پوشیدن هر چه كه تمام روی پا را می‌گیرد مثل چكمه یا جوراب برای مردان. 10. فسوق است و آن اختصاص به دروغ گفتن ندارد، بلكه فحش دادن و به دیگران فخر ركدن نیز فسوق است و از برای فسوق كفاره نیست، فقط باید استغفار كند. 11. جدال است و آن گفتن «لا و الله» و «بلی و الله» است. 12. كشتن جانورانی كه در بدن ساكن می‌شوند، مثل شپش. 13. انگشتر بدست كردن به جهت زینت و اگر برای استحباب باشد مانع ندارد. 14. پوشیدن زیور است برای زن به جهت زینت.

15. روغن مالیدن به بدن. 16. ازاله‌ی مو است از بدن خود یا غیر خود چه مُحرِم باشد چه مُحل. 17. پوشاندن سر برای مردان. 18. پوشانیدن زن روی خود را به نقاب و روبند و برقع. 19. در حال حركت بالای سر خود سایه قرار دادن است كه این حكم مختص به مردان است. 20. بیرون آوردن خون از بدن خود. 21. ناخن گرفتن.

22. كندن دندان هر چند خون نیاید. 23. كندن درخت یا گیاهی كه در حرم روئیده باشد. 24. سلاح حمل كردن با خود. (مناسک محشی طبق فتوای امام خمینی(ره)، ص159 الی207)

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت اندیشه قم

محمودی، محمد رضا، مناسک حج (محشى)

مناسک حج (المحشى للإمام الخمینی)

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین