سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هدف این پروژه بررسی این سؤال است که آیا با تیخیر شدن آب باران و به دنبال آن تغلیظ شدن آب باران، آیا اسید یته آب باقیمانده بالا خواهد رفت؟...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسید یته آن بالا می رود؟ - جلسه اول

موضوع پروژه: شیمی

هدف پروژه:

هدف این پروژه بررسی این سۆال است که آیا با تیخیر شدن آب باران و به دنبال آن تغلیظ شدن آب باران، آیا اسید یته آب باقیمانده بالا خواهد رفت؟

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسید یته آن بالا می رود؟ - جلسه اول

توضیحات:

امروزه یکی از موضوعات مهم در زمینه محیط زیست، بررسی اثرات مخرب باران های اسیدی می باشد. واژه باران اسیدی در مورد هر گونه رطوبت (باران،برف، تگرگ و مه) با PH پایین به کار می رود. مقدار اسیدی بودن یا قلیایی بودن مواد با مقیاسی به نام PH اندازه گیری می شود. محدوده این مقیاس بین 0 تا 14 می باشد که PH=0 مربوط به قوی ترین اسید ممکن، PH=7 مربوط به ماده خنثی و PH=14 مربوط به قوی ترین قلیایی ممکن می باشد چون به صورت طبیعی در جو زمین منابعی از سولفور و نیتروژن وجود دارد، طبیعی است که آب باران کمی به سمت اسیدی بودن برود و PH آن در حدود 5 باشد، ولی هنگامی که PH آب باران به 4 برسد، دانشمندان نام این باران را باران اسیدی می گذارند.

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسید یته آن بالا می رود؟ - جلسه اول

دانشمندان بر این باور ند که بوجود آمدن باران اسیدی به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی در اتمسفر می باشد مانند دی اکسید سولفور (که از فرایند سوزانده شدن نفت و زغال در برخی صنایع بوجود می آید) و اکسید نیتروژن (که از اگزوز خودرو ها خارج می شود).

وزش باد می تواند این مواد شیمیایی موجود در هوا را تا چند هزار کیلو متر جابجا نماید و لذا بارش باران اسیدی در بسیاری از مناطق در اطراف زمین مشاهده شده است. باران اسیدی بر روی سازه های فلزی و سنگی اثر می کند و می تواند در طی یک بازه زمانی به آن ها آسیب وارد کند.

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسید یته آن بالا می رود؟ - جلسه اول

اثر مهم تر باران اسیدی بر روی دریاچه ها، برکه ها و... می باشد و می تواند با تغییر PH آب در این جا ها باعث به خطر افتادن زندگی جاندارانی شود که در آن ها زندگی می کنند (هم گیاهان هم جانوران). آیا درجه اسیدی آب باران با تبخیر آن بالا تر هم می رود؟ در این صورت آثار مخرب آن بسیار بیشتر هم خواهد شد.

فرضیه: فرض کنید که با تبخیر آب باران، اسید یته آن بالا می رود، یعنی PH آن کاهش می یابد.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسید یته آن بالا می رود؟ - جلسه اول

یا با تبخیر شدن ب باران، اسید یته ن بالا می رود؟ - جلسه دوم

آیا با تبخیر شدن آب باران، اسیدیته آن بالا می رود؟

بررسی حالات مختلف آب

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین