تبیان، دستیار زندگی
اگر در اثناء طواف شك كند كه وضو داشته یا نه اگر بعد از تمامی دور چهارم است طواف را رها كند و وضو بگیرد و از همانجا تتمه‌ی طواف را به جا آورد، و اگر قبل از تمام شدن دور چهار است احتیاط واجب آن است كه طواف را تمام كند و اعاده نماید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم شك در اثناء طواف !

طواف

اگر در اثناء طواف شك كند كه وضو داشته یا نه اگر بعد از تمامی دور چهارم است طواف را رها كند و وضو بگیرد و از همانجا تتمه‌ی طواف را به جا آورد، و اگر قبل از تمام شدن دور چهار است احتیاط واجب آن است كه طواف را تمام كند و اعاده نماید.


در این مقاله از میان پرسش و پاسخهای مربوط به حج چند نمونه را انتخاب کردیم که تقدیم شما عزیزان می کنیم:

سوال: اگر کسی حج واجب بر ذمه اش باشد و الان که نوبت رفتنش رسیده مریض است، آیا می شود این حج را تبدیل به عمره کرد و چند نفر بروند؟ آیا باید فرزند بزرگتر برود به حج واجب تا حجه الاسلام ساقط شود؟

هر مکلف عاقل و بالغ پس از اینکه برای رفتن به حج، مستطیع (اعم از استطاعت مالی (خرج سفر را داشته باشد) و بدنی (توانایی جسمی داشته باشد) و طریقی (راه باز باشد) شد، حج بر او مستقر می شود. یعنی باید مقدمات سفر حج را فراهم نماید. مثلا اگر رفتن به حج با ثبت نام امکان پذیر است باید در اولین فرصت ثبت نام نماید. (محمودى، محمد رضا، مناسک حج (محشّٰى)، ص16)

اما سۆال فوق از دفاتر مراجع عظام تقلید استفتاء شد که پاسخ ایشان به این شرح می باشد:

دفتر حضرت آیة الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر قبلاً حج بر او مستقر بوده، چنانچه نمی‌تواند حج را خودش انجام دهد و امید خوب شدن هم نداشته باشد، باید نائب بگیرد تا براى او حج انجام دهند ولى اگر قبلاً حج بر او مستقر نشده در فرض مرقوم حج بر او واجب نیست و اختیار مال با خود اوست.

دفتر حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

نیابت در حج واجب از طرف انسان زنده صحیح نیست مگر در صورتی که شخص از جهت پیری یا بیماری به حج نرود و از توانایی و خوب شدن وی تا آخر عمرش مایوس باشد.

دفتر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

اگر استطاعت مالی دارد اما استطاعت بدنی ندارد بنا بر احتیاط واجب باید نایب بگیرد تا از طرف او حج انجام دهد و لازم نیست نایب پسر بزرگ باشد.

دفتر حضرت آیة الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

چنانچه از نظر بدنى مستطیع نباشد و از حصول استطاعت تا آخر عمر مأیوس باشد، باید نایب بگیرد.

حضرت آیت الله هادوی تهرانی (مد ظله العالی):

1.تبدیل واجب به چند عمره جایز نیست.

2.در فرض مسأله؛ شخص باید کسی را به عنوان نایب خودش به حج بفرستد و هزینه های حج وی را پرداخت نماید و ضرورتی ندارد نایب پسر بزرگ منوب عنه باشد.

سوال: اگر كسی در حال احرام همسر خود را به جهت شهوت ببوسد چه كفاره‌ای باید بپردازد اگر بدون شهوت باشد چطور؟

اگر بوسیدن با شهوت باشد باید یك شتر كفاره بدهد و اگر بدون شهوت باشد باید یك گوسفند كفاره بدهد. (استفتائات امام خمینی(ره)، ج1، ص468، س106)

سوال: اگر كسی در اثناء طواف شك كند كه وضو گرفته یا نه تكلیف چیست؟

اگر در اثناء طواف شك كند كه وضو داشته یا نه اگر بعد از تمامی دور چهارم است طواف را رها كند و وضو بگیرد و از همانجا تتمه‌ی طواف را به جا آورد، و اگر قبل از تمام شدن دور چهار است احتیاط واجب آن است كه طواف را تمام كند و اعاده نماید. (مناسک محشی، ص234، م558)

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت اندیشه قم

استفتائات امام خمینی(ره)، ج1

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.