سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفتمین مراسم مشترک اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش که صبح روز یكشنبه برگزار شد، در توصیف دولت آمریكا از واژه های غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهد شکن استفاده كردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا آمریكا غیرقابل اعتماد و عهدشکن است


رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفتمین مراسم مشترک اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش که صبح روز یكشنبه برگزار شد، در توصیف دولت آمریكا از واژه های غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهد شکن استفاده كردند.

برای درك درستی این تعابیر، لزومی ندارد به گذشته خیلی دور مراجعه كنیم. كافیست نگاهی به مواضع دولتمردان و اندیشمندان آمریكایی در جریان برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و به‌خصوص پس از مذاكره تاریخی دو رئیس جمهور ایران و آمریكا بیندازیم.

رهبری

آقای حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل به ارائه رویكرد دولت جدید ایران در سیاست خارجی پرداخت و از جهانی به دور از افراط، خشونت با تاكید بر همكاری، صلح و تعامل سازنده با كشورهای دیگر سخن گفت. 

قبل از سخنان رئیس جمهور کشورمان، باراك اوباما در سخنرانی خود در سازمان ملل در تبیین رویكرد دولتمردان آمریكا با نگاه از بالا به پایین و از موضع برتر بیان كرد كه آمریكا در صدد تغییر رژیم ایران نیست و این عبارت خود را به مثابه یک امتیاز به ایران دانسته بود.

این در حالی است كه استفان والت، از نظریه پردازان سیاست بین الملل، استاد دانشگاه هاروارد و نویسنده کتاب «لابی اسرائیلی و سیاست خارجی ایالات متحده»، در مطلبی برای فارن پالیسی در این باره نوشته است: «تلاش برای تغییر نظام در ایران، یک اقدام غیر قانونی به شمار می رود و اینکه کشوری به دنبال تغییر رژیم کشور دیگر نیست، به معنی سخاوتمندی آن کشور نیست. این رویکرد نشانه ای بیمارگونه از سیاست خارجی آمریکاست. در واقع به حاشیه راندن و کنار زدن دولت کشورهای دیگر تنها یکی از گزینه های معمول در جعبه ابزار سیاست خارجی آمریکا به شمار می رود و واشنگن بر این باور است كه همین که می گوید از این ابزار استفاده نمی کند، خود پاداش بزرگی است.»

اگر چه باراك اوباما در دیدار با نتانیاهو، همین گفته غیر منطقی خود را نیز فراموش كرد و نشان داد تا چه اندازه غیرقابل اعتماد و عهد شكن است. اوباما در دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت:«با چشمانی باز وارد مذاکره(منظور ایران است) شده‌ایم و هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ایم.»

رهبری

ولی رضا نصر: ایران پابرجاترین و مترقی ترین رژیم منطقه است

باراک اوباما همچنین در این سخنرانی تاكید كرد كه ایران به خاطر تحریم‌ها حاضر به مذاکره شده است. این در حالی است كه وزیر امور خارجه كشورمان، این گفته های اوباما را توهین آمیز نامید و آن را به دور از رویه احترام متقابل دانست.

ولی رضا نصر، استاد دانشگاه دانشگاه هاروارد و مشاور سابق باراک اوباما، نیز این گفته های باراک اوباما را زیر سوال می برد. وی در یادداشتی، که برای نشریه نیویورک تایمز نوشته است، با تاكید بر اینكه نظام سیاسی ایران همچنان پابرجاترین و مترقی ترین نظام سیاسی در منطقه خاورمیانه است بیان می كند:« آمریکا بسیار ساده و ابله خواهد بود اگر فرض کند که ایران از موضع ضعف وارد مذاکرات شده است. بلکه عکس این ماجرا صحت دارد، ایران پس از بهار عربی در جایگاه بسیار بهتری نسبت به رقبای منطقه ای خود قرار گرفته است و ناآرامی در سوریه، که متحد ایران است، به نحو متناقضی موقعیت ایران را بیش از پیش تقویت کرده است.»

اگر چه باراك اوباما در دیدار با نتانیاهو، همین گفته غیر منطقی خود را نیز فراموش كرد و نشان داد تا چه اندازه غیرقابل اعتماد و عهد شكن است. اوباما در دیدار با نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت:«با چشمانی باز وارد مذاکره(منظور ایران است) شده‌ایم و هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ایم.»

همچنین باراك اوباما در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تاكید كرد كه آمریكا موافق انرژی هسته ای صلح آمیز ایران است. اما اوباما هیچ وقت به این حقیقت مسلم اذعان نكرد كه پذیرفتن برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران نیز یک رفتار سخاوتمندانه از جانب آمریکا به شمار نمی رود.  از دید استفان والت «ایران طبق پیمان منع اشاعه هسته ای یا همان ان پی تی که از امضاء کنندگان آن به شمار می رود، از حق غنی سازی اورانیوم برخوردار است. از سوی دیگر ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد بازرسی ها در آن انجام شده و نه آژانس بین المللی انرژی اتمی و نه جامعه اطلاعاتی آمریکا باور ندارند که در حال حاضر فعالیت های هسته ای تسلیحاتی در ایران در جریان باشد.» بماند كه بعد از آن سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما در مصاحبه‌‎ای اختصاصی با شبکه سی ان ان گفت: « اوباما حرفی از حق ایران در زمینه غنی سازی نزده است.»

رهبری

در واقع این مواضع نشان دهنده رویكرد برتری طلبانه و نه چندان پایدار آمریكایی های است. شاید به همین دلیل است كه جان میرشایمر، استاد دانشگاه شیکاگو و از مهمترین نظریه پردازان نوواقع گرا در عرصه روابط بین الملل و نویسنده کتاب « لابی یهود و رئالیسم تهاجمی»، درباره دیدگاه برخی سیاسیون آمریكایی ها گفته است: «واشنگتن شهری است پر از افرادی که می‌خواهند آمریکا جهان را اداره کند. اینها کسانی هستند که عمدتا باور دارند آمریکا کشور کلیدی جهان است. باور آنها این است که آمریکا قامتی بلندتر دارد و دوردست ها را می بیند و از آنجا که این میزان قدرت دارد نه فقط حق که مسوولیتش این است که جهان را اداره کند و البته این در عمل به معنی دخالت آمریکا در سیاست داخلی کشورها در سراسر جهان است و به خصوص در خاورمیانه. همان طور که می دانید آمریکا نقشی کلیدی در سرنگونی دولت در افغانستان، عراق و لیبی داشته و اکنون هم در تلاش برای سرنگونی دولت در سوریه است. خلاصه اینکه آمریکا در این مقطع این گرایش قوی امپراتوری طلبی را در نهاد خود دارد.»

حال باید منتظر ماند و دید که تیم دیپلماسی کشورمان در مذاکرات پیش رو با توجه به این رویکرد قدرت های بزرگ، علی الخصوص دولت آمریکا، چگونه خواهد توانست منافع ملی کشور را با حفظ عزت، مصلحت و حکمت، برآورده كند.

محمد جواد ظریف چند روز پیش گفته بود:« شعار دادن و مذاکره نکردن خیلی ساده است ولی اینکه کسی بخواهد مذاکره کند، منافع کشور و حقوق مردم را حفظ کند و ضمناً مانع از این شود که فضاسازی علیه کشور صورت گیرد و فشار علیه معیشت و رفاه مردم ایجاد شود کار دشواری انجام داده است. اینکه بتوانیم همه این کارها را همراه هم در حین مذاکره انجام دهیم، اهمیت دارد.»

شروع دیپلماسی جدید دولت تدبیر و امید در سازمان ملل امیدوار کننده بوده است. سیاست خارجی دولت توانسته رژیم صهیونیستی را منزوی کند و در بین کشورهای حامی آنها شکاف جدی ایجاد کرده است. دولت جدید نشان داده با استفاده از ادبیات رایج بین المللی قصد دارد منافع ملی ایران را به بهترین نحو ممکن تامین کند. اینکه در این راه سخت تا چه حد موفق خواهد بود، نیاز به گذر زمان است تا بتوان قضاوت بهتری انجام داد.

بخش سیاست تبیان

منبع : الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین