وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز سه شنبه برابر با شانزدهم مهر 1392هجری خورشیدی، دوم ذی الحجه 1434هجری قمری و هشتم اكتبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شانزدهم مهر در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز سه شنبه برابر با شانزدهم مهر 1392هجری خورشیدی، دوم ذی الحجه 1434هجری قمری و هشتم اكتبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

 

16 مهر 1370

دادسرای انقلاب اسلامی تهران اعلام كرد، جان پاتیس، جاسوس امریكایی پس از تحمل دوران محكومیتش آزاد و از طریق اروپا عازم امریكا شد.

 

16 مهر 1366

رژیم بعث عراق شهر سومار، یكی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در استان كرمانشاه را بمباران شیمیایی كرد كه در آن بسیاری از هموطنان به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

 

16 مهر 1365

شورای امنیت سازمان ملل هفتمین قطعنامه پیرامون جنگ تحمیلی را با عنوان قطعنامه 588 منتشر كرد. این قطعنامه كه در پی پیشروی‌های ایران در عملیات چند مرحله‌ای كربلا صادر شد، مورد قبول جمهوری اسلامی ایران واقع نشد.

 

16 مهر 1359

هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران، مراكز صنعتی و نظامی رژیم بعثی عراق را بمباران و خسارت های جبران ناپذیری را به این مراكز وارد آوردند. این حمله در پاسخ به بمباران مناطق مسكونی توسط بعثی ها بود كه مردم غیرنظامی ایرانی را به شهادت رسانده بودند.

 

16 مهر 1359

امام خمینی(ره) در جمع جوانان انقلابی عراق در حسینیه جماران تأكید كردند، حكومت صدام رفتنی است.

 

16 مهر 1357

جمعی از روحانیون تهران در تلگرامی به ژیسكار‌دستن، رییس جمهور فرانسه از او خواستند: اكنون كه رهبر شیعیان جهان در فرانسه به سر می‌برند انتظار عموم مسلمانان ایران و جهان آن است كه رییس جمهور، دولت و ملت فرانسه، مقدم ایشان را گرامی بدارند و حد اعلای احترام و تكریم را كه شایسته وی است، رعایت كنند.

 

16 مهر 1357

هواری بومدین، رییس جمهوری الجزایر در پیامی خطاب به امام خمینی(ره) آمادگی دولت و ملت الجزایر را برای میزبانی ایشان جهت ادامه رهبری انقلاب اسلامی ایران اعلام كرد.

 

16 مهر 1356

كنگره ‌امریكا اعلام كرد كه فروش هواپیماهای آواكس به ایران را وتو نخواهد كرد.

 

16 مهر 1352

امام خمینی(ره) بیانیه ای را در جریان جنگ رمضان كه میان اعراب و رژیم صهیونیستی صورت گرفته بود، به سران دول اسلامی برای بسیج علیه رژیم صهیونیستی صادر كردند. امام خمینی(ره) در این پیام از دولت‏ های نفت‏خیز اسلامی خواستند كه از نفت و دیگر امكاناتی كه در اختیار دارند به عنوان حربه علیه اسراییل و استعمارگران استفاده كنند.

 

16 مهر 1349

بزرگترین موافقتنامه اقتصادی ایران و اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید. به موجب این موافقتنامه، روس ها اجازه اكتشاف نفت در بعضی حوزه‌های نفتی ایران را به دست آوردند.

 

16 مهر 1348

داگلاس مك آرتور دوم، سفیر جدید امریكا وارد تهران شد.

 

16 مهر 1346

ساواك دستور تبعید آیت‌الله سید مرتضی پسندیده را به شهر خمین صادر كرد. وی امور مربوط به دفتر امام خمینی(ره) را در شهر قم انجام می‌داد.

 

16 مهر 1341

در پی اعلام تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، علما و مراجع قم در تلگرافی خطاب به محمدرضا پهلوی، به این مصوبه اعتراض كردند. رژیم در ابتدا قصد مقاومت در برابر جریان‏های مخالف را داشت اما هنگامی كه استواری روحانیت و مردم را دید و علایم قیام عمومی را مشاهده كرد، در دهم آذر همان سال، با تصویب هیات دولت اعلام كرد كه این تصویب‏نامه قابل اجرا نیست.

 

16 مهر 1318

یك مقاوله نامه سری میان ایران و آلمان هیتلری به امضا رسید، اما جزییات آن منتشر نشد.

 

16 مهر 1307

سرتیپ درگاهی، رییس نظمیه تهران به همراه تعدادی از مأموران به خانه آیت الله سید حسن مدرس، عالم بزرگوار و نماینده مجلس شورای ملی یورش برده و وی را مورد ضرب و جرح قرار دادند، در نهایت آیت الله مدرس به شهر خواف نزدیك مرز افغانستان تبعید شد.

 

16 مهر 1302

به دستور رضاخان، قوام السلطنه به اتهام شركت در توطئه ترور وی، بازداشت و زندانی شد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین