سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نشست نقد و بررسی «کتاب آهنگران» در سالن شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور علی اکبری، تدوینگر کتاب، محمد‌علی صمدی، ویراستار اثر و مسعود کوثری، استاد گروه علوم ارتباطات دانشگاه تهران برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب آهنگران


نشست نقد و بررسی «کتاب آهنگران» در سالن شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور علی اکبری، تدوینگر کتاب، محمد‌علی صمدی، ویراستار اثر و مسعود کوثری، استاد گروه علوم ارتباطات دانشگاه تهران برگزار شد.

کتاب آهنگران

علی اکبری، تدوینگر «کتاب آهنگران» در ابتدای این برنامه درباره زمینه‌های تالیف این کتاب توضیح داد: کودکی‌ام را در دوران جنگ تحمیلی سپری کرده‌ام و با نوحه‌های آهنگران و کویتی‌پور آشنا و به آن‌ها علاقه‌مند بودم. مدتی برای انتشار کتاب‌های جیبی درباره نوحه‌های آهنگران فعالیت کردم اما به نتیجه نرسیدم.

وی ادامه داد:اکبری: هنوز بخشی از خاطرات حوزه دفاع مقدس صادق آهنگران باقی است و در صورت همکاری آهنگران این خاطرات هم در کتاب دیگری ثبت خواهند شد.قرار بود در این کتاب به خاطرات دوران دفاع مقدس صادق آهنگران پرداخته شود اما با نگارش بخشی از این خاطرات، متوجه شدم خاطره‌ای نیست که آهنگران از دفاع مقدس تعریف کند و در آن یادی از نوحه‌هایی که سروده نکند. از این رو، تصمین گرفتم  متن نوحه‌ها را هم در کتاب بیاورم.

این پژوهشگر با بیان این‌که ثبت نوحه‌ها برای آهنگران اهمیت بیشتری داشت گفت: هنوز بخشی از خاطرات حوزه دفاع مقدس صادق آهنگران باقی است و در صورت همکاری آهنگران این خاطرات هم در کتاب دیگری ثبت خواهند شد.

سپس، محمدعلی صمدی، ویراستار کتاب با بیان این‌که کار گردآوری مطالب برای «کتاب آهنگران» بسیار دشوار بود و سه سال به طول انجامید تصریح کرد: گاهی از یک نوحه فقط یک اسم داشتیم و گاهی فقط به نوحه‌ای که صوت آن ناقص بود دسترسی داشتیم. علاوه بر این، یافتن آهنگران برای مصاحبه و گردآوری اطلاعات بسیار دشوار بود.

سپس مسعود کوثری به بررسی «کتاب آهنگران» پرداخت و گفت: درباره کتابی صحبت می‌کنم که گرچه دیر منتشر شد اما به جا و درست منتشر شد. جای چنین اثری در حوزه فرهنگ‌نگاری تاریخی خالی بود.

وی با بیان این‌که نوحه‌های دوران جنگ تحمیلی موضوع بسیار خوبی برای پرداختن است ادامه داد: از دشواری‌هایی که باید برای ثبت تاریخ شفاهی متحمل شد، آگاهم و می‌دانم که باید در این زمینه از خود گذشتگی به خرج داد.

این استاد ارتباطات دانشگاه تهران، «کتاب آهنگران» را از این نظر که چگونه آهنگران از لایه‌های پایین جامعه رشد کرد و در گروه فرهنگیان قرار گرفت، قابل تقدیر دانست و گفت: در بحث تاریخ فرهنگی جنگ، برخی شخصیت‌ها به عنوان آیکُن و سمبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این افراد در غرب شاید هنرپیشه‌ها باشند اما در دوران دفاع مقدس، آهنگران شبیه یک ژنرال فرهنگی عمل کرد.

در بحث تاریخ فرهنگی جنگ، برخی شخصیت‌ها به عنوان آیکُن و سمبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این افراد در غرب شاید هنرپیشه‌ها باشند اما در دوران دفاع مقدس، آهنگران شبیه یک ژنرال فرهنگی عمل کرد

وی ادامه داد: آهنگران به شکل ویژه‌ای در طول جنگ تحمیلی پرورش یافته است، به گونه‌ای که شاید اگر هزینه‌های بسیاری هم انجام دهیم نتوانیم چنین فردی را تربیت کنیم. وی دیگر موضوع با اهمیت درباره نوحه‌سرایی‌های آهنگران را «نوع اجرای این نوحه‌ها» دانست و افزود: آثار آهنگران بخشی از حافظه تاریخی ملت ماست که باید در راستای کشف آن کوشید. این کار نوعی وظیفه ملی و میهنی برای همه ماست. این که در عراق هم از نوحه‌سرایی او الگوبرداری کرده‌اند موضوع جالبی برای پژوهش است.

کوثری نوشتن تاریخ فرهنگی دفاع مقدس را نیازمند فاصله گرفتن از وقایع سال‌های جنگ تحمیلی دانست و ادامه داد: باید به دفاع مقدس چنان که روی داده بپردازیم و این کتاب آهنگران را همان‌گونه که هست معرفی می‌کند. فراز و نشیب این شخصیت از لا به لای خاطراتش کاملا مشخص است.

وی با بیان این‌که در خیلی از حوزه‌های فرهنگی جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی هنوز کار شایسته‌ای انجام نشده است، گفت: موضوع دیوار‌نویسی یکی از این موضوع‌هاست. همچنین تصمیم دارم بر مبنای «کتاب آهنگران» مستندی تهیه کنم.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع:ایبنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین