وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مقام معظم رهبری، در مقام پدری مهربان، اندیشمندی دورنگر و ژرف‌اندیش، آمیخته‌ای از حکمت‌های نظری و عملی خود را در باب ازدواج و زندگی زناشویی، با زبانی ساده و صمیمانه بیان کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زیبایی‌های ازدواج از بیان پدری مهربان


مقام معظم رهبری، در مقام پدری مهربان، اندیشمندی دورنگر و ژرف‌اندیش، آمیخته‌ای از حکمت‌های نظری و عملی خود را در باب ازدواج و زندگی زناشویی، با زبانی ساده و صمیمانه بیان کرده‌اند.


رهبر

همه‌ساله در مناسبت‌های خاص، جوانانی مۆمن و نورانی که در آستانه پیوند آسمانی خود قرار دارند، توفیق پیدا می‌کنند که پیوند زناشویی خود را با آهنگ کلام مقام معظم رهبری آغاز کنند. در این مراسم‌ها مقام معظم رهبری، در مقام پدری مهربان، اندیشمندی دورنگر و ژرف‌اندیش، در پس و پیش از خواندن خطبه، آمیخته‌ای از حکمت‌های نظری و عملی خود را در باب ازدواج و زندگی زناشویی، با زبانی ساده و صمیمانه بیان کرده‌اند.

خدا از مجرد خوشش نمی‌آید

خدای متعال از زن و مرد تنها خوشش نمی‌آید، مخصوصاً آن‌هایی که جوانند. در کل، خدای متعال از زندگی مشترک و مزدوج خوشش می‌آید. مرد تنها و زن تنها که همه‌ی عمر خود را در تنهایی می‌گذرانند، از دید اسلام یک چیز مطلوبی نیست. مثل یک موجود بیگانه است در پیکره نظام انسانی. اسلام این‌طور خواسته که خانواده، سلول حقیقی مجموعه پیکره جامعه باشد، نه فرد تنها. (75.11.2)

سن ازدواج

پیامبر اکرم (ص) اصرار داشتند جوان‌ها زود ازدواج کنند. ما هم باید در جامعه خودمان این را رواج دهیم. جوان‌ها باید در سن مناسب، وقتی که از دوران جوانی خارج نشدند، در همان حال گرمی و شور و شوق، باید ازدواج کنند. این بر خلاف تلقی و برداشت خیلی از افراد است که خیال می‌کنند ازدواج‌های دوران جوانی، ازدواج‌های زودرس است و ماندگار نیست. درست برعکس است. این‌طور نیست، اگر درست صورت بگیرد، ازدواج‌های بسیار ماندگار و خوبی خواهد بود و زن و شوهر، کاملاً با هم صمیمی خواهند بود. (79.12.23)

کفو هم بودن

عمده مسائل در باب کفو، عبارت است از ایمان، یعنی هر دو مۆمن دارای تقوا و پرهیزگاری و هر دو معتقد به مبانی الهی و اسلامی و عامل به آن‌ها باشند. این که تأمین شد، بقیه چیزها اهمیتی ندارد. وقتی تقوا و پاک‌دامنی و طهارت دختر و پسر معلوم شد، سایر چیزها را خدای متعال، تأمین می‌کند. (72.6.11)

دنبال ایده‌آل نباشید

دخترها و پسرها به دنبال ایده‌آل نباید باشند. در امر ازدواجریال هیچ‌کس ایده‌آل نیست. باید بسازند و زندگی کنند، چون مرد ایده‌آلِ بی عیب و زن ایده‌آل بی عیب، در هیچ کجای عالم پیدا نمی‌شود و این نباید موجب سردی در ازدواج شود. (78.1.24)

بعضی خیال می‌کنند كه مهریه سنگین، به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌کند. این خطاست، اشتباه است. هیچ مهریه سنگینی مانع طلاق نمی‌شود و نشده است.

معیارهای اصیل

اگر چنانچه کسی به خاطر مال و جمال ازدواج کند، طبق روایت، ممکن است خدای متعال مال و جمال را به او بدهد و ممکن هم هست که ندهد. اما اگر برای تقوا و عفاف قدم بگذارد و ازدواج بکند، خدای متعال به او مال هم خواهد داد، جمال هم خواهد داد. ممکن است کسی بگوید جمال، اعطا کردنی نیست، یک کسی یا جمال دارد یا ندارد! معنایش این است که چون جمال در چشم شما و در دل شما و در نگاه شماست، اگر انسان، کسی را که خیلی جمیل هم نباشد دوست داشت، او را جمیل می‌بیند. وقتی کسی را دوست نداشت، هر چقدر هم جمیل باشد، به نظر او جمیل نمی‌آید. (77.10.13)

لحظه آرامش همسر

انسان در تلاطم‌های زندگی که ناشی از برخوردهای ناگزیر است، به دنبال یک فرصت می‌گردد تا به آن پناه ببرد. اگر یک زوج باشند، در این تلاطم‌ها به یکدیگر پناه می‌برند. مرد در کشاکش زندگی مردانه خود، احتیاج به یک لحظه آرامش دارد تا بتواند راه را ادامه دهد. آن لحظه آرامش کی است؟ همان وقتی است که او در محیط سرشار از محبت و عطوفت خانوادگی‌اش قرار می‌گیرد. با همسر خود که به او عشق می‌ورزد، با اوست. در کنار اوست. وقتی با همسر خود مواجه می‌شود، این همان لحظه آسایش و آرامش است که قبل از ازدواج میسر نمی‌شود.

زن هم در کشاکش زندگی زنانه خود، با بحران مواجه می‌شود. روح زن، ظریف‌تر است. بیشتر به آرامش، آسایش، تکیه کردن و به یک شخص مطمئن احتیاج دارد. او کیست؟ او شوهر است. آرامشی که همسر به همسر خود می‌دهد، هیچ کس دیگری نمی‌تواند بدهد. (81.6.6)

روایت آیت‌الله حائری از انتخاب رهبر انقلاب

مهریه سنگین مال جاهلیت است

خود آن کسی که مشرع مهر است که نبی اکرم باشد، که از همه کائنات بالاتر است؛ و دختر مطهره و عزیز او که از همه زنان عالم، از اولین و آخرین بالاتر است و شوهر او که امیرالمۆمنین (ع) باشد که از جمیع خلائق، از اولین تا آخرین بعد از پیامبر (ص) بالاتر است، برای این دو نفر که جوان و زیبا بودند، عنوان داشتند و محترم بودند و اول شخص مدینه بودند. دیدید پیغمبر چقدر مهر قرار داد؟ پیامبر آمد و همه رسومات غلط را شکست، چون مانع ازدواج می‌شود. اگر کسی برای دختر خود اهمیت قائل است، یا دختری برای خود ارزش قائل است، راهش این نیست که بگوید مهریه ما را زیاد کنید. کسانی که مهریه دخترشان را برای احترام به او بالا می‌برند، اشتباه می‌کنند. این احترام نیست. این بی‌احترامی است. برای اینکه دخترتان را در حد یک کالای قابل مبادله تنزل می‌دهید. مهریه سنگین، مال دوران جاهلیت است. من گمان می‌کنم این مهریه حضرت زهرا (س) این قدر کم بوده و همه اهل بیت به مهر کم «مهرالسنه» مقید بودند. این یک جنبه نمادین داشت برای این که بین مردم، مبنا و پایه‌ای باشد برای عمل به آن. (77.8.11)

مهریه، مانع طلاق است؟

بعضی خیال می‌کنند كه مهریه سنگین، به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌کند. این خطاست، اشتباه است. هیچ مهریه سنگینی مانع طلاق نمی‌شود و نشده است. اگر خدای ناکرده، زن و شوهر، نااهل باشند، مهریه سنگین، هیچ معجزه‌ای نمی‌تواند بکند. آن چیزی که مانع طلاق می‌شود، اخلاق و رفتار است، رعایت موازین اسلامی است. (73.9.2)

ماجرای 14 سکه

اینکه می‌بینید ما گفته‌ایم 14 سکه طلا را بیشتر عقد نمی‌کنیم، نه برای این است که 14 سکه بیشتر، اشکالی در ازدواج ایجاد می‌کند، خیر. 14 هزار سکه هم باشد، ازدواج ایرادی ندارد. این برای این است که جنبه معنوی ازدواج غلبه کند بر جنبه مادی. مهریه هر چه کمتر باشد، به طبیعت ازدواج نزدیک‌تر است. (71.1.5)

پیامبر اکرم (ص) اصرار داشتند جوان‌ها زود ازدواج کنند. ما هم باید در جامعه خودمان این را رواج دهیم. جوان‌ها باید در سن مناسب، وقتی که از دوران جوانی خارج نشدند، در همان حال گرمی و شور و شوق، باید ازدواج کنند.

رمز بقای زندگی

معنای سازگاری این است که زن و مرد با هر وضعیتی كه هست و پیش آمده است، بسازند. خوب ممکن است دو نفری که تا به حال با هم زندگی نکرده‌اند، از هم یک ناسازگاری‌هایی ببینند، آیا باید از هم دلسرد شوند و بگویند این مرد یا این زن به درد من نمی‌خورد؟ نه، سازش کاری در محیط خانواده، جزو واجبات است. نباید زن و شوهر تصمیم بگیرند که خودشان هر چه گفتند، همان شود. نه! باید بنا داشته باشند با هم سازگاری کنند. اگر دیدید مقصود شما تأمین نمی‌شود مگر با کوتاه آمدن، کوتاه بیایید. این سازگاری در زندگی، اساس بقای زندگی است. (78.4.9)

معنای قوامون علی النسا

به هیچ عنوان نمی‌توانیم بگوییم شوهر و یا زن، کدامیک سهم بیشتری دارد. هر دو به یک اندازه در حفظ بنیان خانواده نقش دارند. هر دو در مقابل هم مسئولند. ما دیده بودیم که گاهی مرد، زن را موجود درجه دو حساب می‌کرد، اما موجود درجه دو نداریم. هر دو مثل همند و از حقوق برابری در زندگی برخوردارند. مگر در جایی که خدای متعال، بین زن و مرد فرق گذاشته، که آن هم روی مصلحتی است و به نفع مرد و به ضرر زن نیست. آیه الرجال قوامون علی النسا، یعنی سرپرستی امور خانه بر عهده مرد است و مرد باید برود کار کند. زن هر چه ثروت دارد، برای خودش است و زن و مرد باید مانند دو شریک و رفیق با هم زندگی کنند. (79.6.28)


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: neka57

برگرفته از انجمن: خانواده

 

مطالب مرتبط:

ابتکار جدید برای ازدواج آسان + تصویر

چگونه پیشنهاد ازدواج دهیم؟

ازدواج کنید تا خوشبخت شوید

ویژگی‌های یک ازدواج سالم

این‌ها را قبل ازدواج بپرسید

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج

جوانانی که می‌خواهند ازدواج کنند

جوانانی كه قصد ازدواج دارید، بخوانید

عوارض مجرد بودن چیست؟ 

با اجازه بزرگ‌ترها... نخیر!

آنچه قبل از ازدواج باید بپرسید! 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین