سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ویکتوریا آمازورنیکا نام بزرگترین گونه ی نیلوفر آبی در جهان است. این گل در آب های کم عمق حوزه ی رودخانه ی آمازون در جنوب امریکا شناور است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیـلوفرهای غـول آسای آمازون
نیلوفر آبی

 


ویکتوریا آمازورنیکا نام بزرگترین گونه ی نیلوفر آبی در جهان است. این گل در آب های کم عمق حوزه ی رودخانه ی آمازون در جنوب امریکا شناور است. قطر هر کدام از برگ های این گل به 3متر می رسد و با در نظر گرفتن مرکز ثقل، وزنی معادل چند ده کیلو گرم را می تواند تحمل کند.


 

این نیلوفر آبی بسیار بزرگ اولین بار در سال 1836 توسط رابرت اسکامبرک کشف شد و به نام ملکه ویکتوریای انگلستان، ویکتوریا رجیا نامیده شد.

نیلوفر آبی

نیلوفرهای آبی در طبیعت می توانند تا 5 سال به زندگی خود ادامه دهند. این گیاه غول آسا در نزد ساکنان آمازون و سرخپوستان بومی آمریکا از اهمیت چندانی برخوردار است.

نیلوفر آبی

 با توجه به دستاوردهای مختلف این گیاه به عنوان "بزرگترین گیاه گلدار بر روی زمین" در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

بخش شگفت انگیز این گیاه برگ‌های آن است. شکل برگ گرد و صاف با لبه عمودی است، مانند یک بشقاب گود است. قطر برگ‌ها حدود 1.5 تا 2 متر و گاهی بیشتر هم دیده شده است

از نظر گیاه‌شناسی، نیلوفر آبی یک گیاه آبزی است که در منطقه گرمسیری رشد می‌کند. این نوع نیلوفر آبی غول آسا، بسیار نادر و تنها در رودخانه آمازون دیده شده است. در مناطق گرمسیر، نیلوفر‌ها تمام طول سال، دارای گل هستند. حدودا یک بار در هفته!

نیلوفر آبی

بخش شگفت انگیز این گیاه برگ‌های آن است. شکل برگ گرد و صاف با لبه عمودی است، مانند یک بشقاب گود است. قطر برگ‌ها حدود  1.5 تا 2 متر و گاهی بیشتر هم دیده شده است، تاکید می‌شود، "چیزی بیش از 3متر است." برگ‌ها  روی سطح آب شناور هستند.

نیلوفر آبی

سطح فوقانی برگ صاف است، اما سطح پایین، در تماس با آب، برآمدگی بزرگ و نوک تیز پوشیده شده است. این برگ‌ها کاربردهای بسیاری برای اهالی بومی منطقه در صنعت‌های دستی دارند.

نیلوفر آبی

 

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از همشهری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین