سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر راه و شهرسازی با ارائه مدل هایی برای خانه دار شدن خواستار رقابتی شدن تسهیلات دهی در بخش مسکن و خروج انحصار تسهیلات دهی بانک مسکن شد. عمده ترین ماموریت بانک مسکن در حوزه مسکن تجربه سیاست های کلان بخشی و خرد است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نسخه آقای وزیر برای خانه دار شدن!


وزیر راه و شهرسازی با ارائه مدل هایی برای خانه دار شدن خواستار رقابتی شدن تسهیلات دهی در بخش مسکن و خروج انحصار تسهیلات دهی بانک مسکن شد. عمده ترین ماموریت بانک مسکن در حوزه مسکن تجربه سیاست های کلان بخشی و خرد است.

وزیرمسکن، اخوندی

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاید خانه دار شدن مهمترین اتفاق زندگی خانوارها باشد افزود: یکی از مشکلات سطح درآمد سرانه ملی ایران است، به شکل عادی پس انداز خانوار آنها را توانمند نمی کند تا با این مقدار پس انداز بتوانند خانه ای را بخرند و یا بسازند.نکته مهم این است که ما چه برنامه ای را برای اقتصاد پیشنهاد می کنیم که در دوره ای با قدرت پس انداز ورود به بحث بازار مسکن را چه در حوزه ساخت و چه خرید داشته باشند.جلب اعتماد خانوار به نظام پس انداز و دریافت تسهیلات در حوزه مسکن کار دشواری است. مشکلی در این زمینه وجود دارد ورود عرصه سیاست به بخش مسکن است.

آخوندی با بیان اینکه سیاست ها باعث شده است دو بار بانک مسکن در آستانه ورشکستگی برسد خاطرنشان کرد: اگر مداخله در حد عاملیت باشد بانک مسکن در بحران قرار نمی گیرد اما اگر قرار باشد که تمام تعهدات به بانک مسکن سپرده شود این بانک با مشکل مواجه خواهد شد.باید پس اندازی را تعریف کنیم که قدرت پس انداز خانوارها را افزایش دهد و در عین حال تمام سیاست های زمین شهری را پشتوانه سیاست های مالی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در اقتصاد کلان ما مجبوریم روش های مختلفی را برای تجهیز منابع داشته باشیم؛ تشکیل صندوق های پس انداز و تسهیلات مسکن باید از انحصار بانک مسکن خارج شود تا بتوانیم یک نظام رقابتی در این بخش داشته باشیم و کلیه بانکها بتوانند تسهیلات در بخش مسکن پرداخت کنند.

آخوندی ادامه داد: بانک مسکن می تواند صندوق صندوق ها شود و با یک نوع خرید دین بقیه صندوق های پس انداز مسکن بتوانند بازار رهنی ثانوی را رونق و قدرت تسهیلات دهی بانکها در بخش مسکن افزایش دهند.لازم است که یک تجهیز مالی مناسب برای حوزه مسکن داشته باشیم که میزان تسهیلات اعطایی به بخش مسکن در کشور به شدت افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بازار مسکن به شکل جدی تری با روش های مذکور رونق خواهد یافت گفت: در کنار بحث صندوق ها سایر ابزارهای مالی، صندوق های زمین و ساختمان و ابزارهای بازار سرمایه می تواند به رونق بخش مسکن کمک کند.

طی مذاکراتی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشتیم بنا شده مدلی برای تجهیز سالم منابع در بخش مسکن داشته باشیم. این‌که بانک مرکزی بخواهد پول پر قدرت به بازار مسکن تزریق کند باعث افزایش نقدینگی و تورم می‌شود و روش سالمی برای تجهیز منابع نیست

پیگیری پرداخت وام مسکن به مبلغ 6 برابر سپرده

وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی بازار رهن ثانویه در آینده خبر داد و گفت:‌از این طریق با پس‌اندازهایی که مردم در طول زمان انجام می‌دهند، منابعی ایجاد می‌شود که با مضرب حدود پنج تا شش به مردم تسهیلات داده خواهد شد.

عباس آخوندی درباره‌تامین منابع مالی خرید مسکن از محل پس‌اندازهای خرد خانوار‌ها با توجه به توان خانوارها برای پس‌انداز، اظهار کرد: طی مذاکراتی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشتیم بنا شده مدلی برای تجهیز سالم منابع در بخش مسکن داشته باشیم. این‌که بانک مرکزی بخواهد پول پر قدرت به بازار مسکن تزریق کند باعث افزایش نقدینگی و تورم می‌شود و روش سالمی برای تجهیز منابع نیست.

آخوندی ادامه داد: بهترین روش تجهیز منابع که در دنیا تجربه شده ایجاد صندوق‌های پس‌انداز مسکن است و دراین راستا برای این‌که قدرت اقتصادی پس‌انداز‌ها در صندوق‌های پس‌انداز را افزایش دهیم مجبوریم بازار رهن ثانویه را نیز فعال کنیم.

وام مسکن

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد:‌این اصطلاح شاید برای مردم آشنا نباشد اما معنای آن این است که از طریق پس‌اندازهایی که مردم در طول زمان انجام می‌دهند منابعی ایجاد شود که با مضرب حدود پنج تا شش به مردم تسهیلات داده شود که البته سابقه‌آن پیش از این در بانک مسکن وجود داشته است اما در صدد هستیم کلیه‌بانک‌های تجاری بتوانند این کار را انجام دهند. در پی این اقدام انحصار پرداخت تسهیلات مسکن از بانک مسکن گرفته می‌شود و بانک مسکن می‌تواند منابع خود را پشتوانه‌صندوق‌های دیگر بانک‌ها قرار دهد تا منابع مجددی برای آنها ایجاد شود و قدرت تسهیلات‌دهی آنها افزایش یابد.

پرداخت 40 درصد از قیمت خانه بهترین روش اعطای وام مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: موثر‌ترین میزان افزایش وام مسکن پرداخت تسهیلات 40 درصدی قیمت هر واحد مسکونی است که کمک بزرگی به خانه‌دارشدن اقشار متوسط است.

ابوالحسن میرعمادی درباره افزایش تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک‌ها اظهار کرد: در صورتی که دولت و بانک‌ها بتوانند 35 تا 40 درصد قیمت یک واحد مسکونی را به صورت وام اعطا کنند، مردم با آورده 60 درصدی می‌توانند صاحب خانه شوند.

وی با اشاره به اینکه در برخی کشور‌ها بیش از 60 درصد قیمت یک واحد مسکونی از طریق وام تامین می‌شود،‌افزود: شرط داشتن اشتغال و بازپرداخت وام‌ها نیز مهم است که در کشور مان یز در صورت افزایش تسهیلات باید به این امر توجه شود.

بانک مسکن می تواند صندوق صندوق ها شود و با یک نوع خرید دین بقیه صندوق های پس انداز مسکن بتوانند بازار رهنی ثانوی را رونق و قدرت تسهیلات دهی بانکها در بخش مسکن افزایش دهند.لازم است که یک تجهیز مالی مناسب برای حوزه مسکن داشته باشیم که میزان تسهیلات اعطایی به بخش مسکن در کشور به شدت افزایش یابد

میرعمادی با بیان این‌که باید تسهیلات مسکن منصفانه در نظر گرفته شود، اظهار کرد: اعطای تسهیلات مسکن باید به گونه‌ای باشد تا جوانان بتوانند با پرداخت 60 درصد و کمک40 درصدی بانک‌ها صاحب‌خانه شوند.

این کارشناس معتقد است: پرداخت تسهیلات مسکن و اخذ وام‌ها معادل اجاره‌ای است که ماهانه افراد پرداخت می‌کنند؛ به گونه‌ای که اخذ این تسهیلات و وام‌ها هم سرمایه‌گذاری در جهت خانه‌دار شدن افراد است و هم به تولید انبوه مسکن کمک می‌کند.

با توجه به افزایش قیمت مسکن طی یکی - دو سال اخیر وام 20 میلیون تومانی خرید مسکن کمکی به خانه‌دار شدن متقاضیان نمی‌کند و قدرت خرید آنها را افزایش نمی‌دهد که مسئولان وزارت راه و شهرسازی نیز خود بر این موضوع اذعان داشته و افزایش مبلغ تسهیلات خرید مسکن را مطرح کردند که این موضوع اکنون در بانک مرکزی در حال بررسی است و به گفته وزیر راه و شهرسازی در صورت موافقت بانک‌مرکزی و وجود اعتبار لازم تسهیلات خرید مسکن افزایش می‌یابد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین