سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معاون سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به بالا بودن مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد در معتادان به شیشه، بازگشت هروئین به چرخه اعتیاد را زنگ خطری برای مزمن شدن اعتیاد به شیشه در کشور دانست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیشه ای ها بیشتر می میرند!


معاون سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به بالا بودن مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد در معتادان به شیشه، بازگشت هروئین به چرخه اعتیاد را زنگ خطری برای مزمن شدن اعتیاد به شیشه در کشور دانست.
شیشه -مخدر

سعید صفاتیان با بیان اینکه بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر بر اثر اعتیاد به شیشه است، اظهار داشت: گرچه آمار مشخص تفکیک شده‌ای از مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در دست نیست ولی به دلیل شرایط خاص شیشه و مواد روانگردان،‌ بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف به معتادان این مواد اختصاص دارد.

معاون سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر عوارض روانی شیشه و روان‌گردان‌ها را از جمله دلایل مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف در معتادان به این مواد دانست و گفت: بسیاری از این معتادان به دلیل عوارض روحی شدید این مواد به شدت در معرض حوادثی همچون تصادفات رانندگی، پرت شدن از بلندی و ارتفاع،‌ خودکشی و حوادثی از این قبیل قرار دارند.

وی افزود: یکی دیگر از دلایل این مرگ‌ومیر، تخریب بیش از اندازه این مواد است که باعث می‌شود معتادان به مواد روان‌گردان به دلیل اثر تخریبی بسیاری شدیدی که این مواد در قلب، مغز و سیستم عصبی می‌گذارند این افراد به سرعت در سراشیبی سقوط و در نعرض مرگ‌و میر قرار گیرند.

گرچه آمار مشخص تفکیک شده‌ای از مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در دست نیست ولی به دلیل شرایط خاص شیشه و مواد روانگردان،‌ بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف به معتادان این مواد اختصاص دارد

صفاتیان همچنین با اشاره به استفاده مواد مخدر و مشروبات الکلی در کنار اعتیاد به شیشه تاکید کرد: افراد معتاد به شیشه در کنار اعتیاد به شیشه به مواد مخدر دیگری نیز اعتیاد دارند و کمتر فرد معتاد به روان‌گردان و شیشه را می توان یافت که به هروئین، تریاک و یا مشروبات الکلی نیز اعتیاد نداشته باشد. از این‌رو این تخریب شدید باعث می شود تا این افراد بیش از دیگر معتادان در معرض مرگ‌ومیر ناشی از سوءمصرف قرار گیرند.

وی در پایان با تاکید بر بازگشت هروئین به چرخه اعتیاد آن را نشانه مزمن شدن اعتیاد به شیشه در کشور دانست و گفت: بازگشت هروئین به چرخه اعتیاد از ضعف پروتکل درمان شیشه و نشان از ضعف ما در مباحث درمان دارویی اعتیاد است و این زنگ خطری است که نشان از مزمن شدن اعتیاد به شیشه در کشور دارد.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین