سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیر عامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآوردههای گوشتی با اشاره به اینکه سوسیس و کالباس از گوشتهای حلال و مرغوب به دست میآید و نه گوشت گربه، گفت: هندیها به دلایل مختلف در صادرات گوشت به ایران بهانه جویی و تعلل میکنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هندی ها گوشتشان را نمی دهند!


مدیر عامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی با اشاره به اینکه سوسیس و کالباس از گوشت‌های حلال و مرغوب به دست می‌آید و نه گوشت گربه، گفت: هندی‌ها به دلایل مختلف در صادرات گوشت به ایران بهانه جویی و تعلل می‌کنند.

سید محمد موسوی با تاکید بر اینکه  ادغام وزارت کار و تعاون به صلاح بخش تعاون در کشور نبود، اظهار داشت: انتظار ما از دولت تدبیر و امید این است که در اتاق‌های در بسته تصمیم گیری نکنند و با مشورت گرفتن از تعاونی‌ها و تولیدکنندگان وضعیت غذا را در کشور سرو سامان دهند.

گوشت هندی

وی با بیان اینکه اهم کارهای ما به دست وزرات صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود افزود: وقتی مشکلات خود را برای مسئولان بازگو کردیم از ما درخواست کردند که با ارسال نامه‌ای مشکلات خود را ارائه دهیم.  ما نیز در قالب نامه ای مشکلات را بیان کردیم اما تا کنون اقدام کارگشایی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از مشکلات عمده این است که با توجه به سیاست‌های غلط وزارت صنعت، معدن و تجارت متاسفانه هندی‌ها در صادرات گوشت به ایران کوتاهی می‌کنند و هر روز با بهانه‌های مختلفی پیرامون اینکه گوشت گران می‌شود، تحویل را به تعویق می اندازند.

مدیرعامل شرکت فرآورده های گوشتی با اشاره به مشکلات واردات گوشت به کشور گفت: در برنامه زمان بندی باید 110 هزارتن گوشت تا پایان سال وارد کشور شود که در شش ماهه نخست امسال 70 هزار تن وارد شده اما واردات گوشت های هندی با مشکل مواجه شده است.

وی با تاکید بر اینکه  هندی ها در گذشته 20 درصد از کل مبلغ درخواستی را دریافت می کردند و گوشت ها را تحویل می دادند اظهار داشت: اما اکنون با دریافت کل مبلغ هرروز به بهانه ای ارسال گوشت ها را به تعویق می اندازند.

موسوی با بیان اینکه میانگین مصرف فرآورده های گوشتی اعم از برگرها، سوسیس و کالباس از 300 گرم در سال 60 به 6.5 کیلو در سال 92 رسیده است، اظهار داشت: مصرف یک وعده فرآورده های گوشتی نسبت به یک وعده غذای سنتی 40 درصد ارزانتر است

موسوی در ادامه با تاکید بر نظارت و بازرسی سازمان دامپزشکی بر گوشت های مصرفی در تولید فرآورده های گوشتی کل کشورعنوان کرد: فرآورده های گوشتی کل کشور زیر نظر سازمان دامپزشکی، استاندارد و سایر ارگان های ذی ربط است و در زمان ورود گوشت به کشور نیز بسته های گوشت به صورت تصادفی در آزمایشگاه مورد تایید اروپا، در گمرک بندرعباس نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. تمامی گوشت هایی که در تولید سوسیس، کالباس، کباب لقمه، همبرگر و... استفاده می شود از گوشت های حلال و مرغوب گاو، گوسفند و گاومیش است و گوشت دیگری نظیر گربه در تولیدات شرکت های داخلی جایگاهی ندارد.

گوشت

موسوی با اشاره به اینکه این صنعت 30 تا 40 درصد از گوشت مورد نیاز خود را از هند وارد می‌کند بیان کرد: هم اکنون 300 واحد تولیدی فرآورده‌های گوشتی در کشور فعال هستند که در سال 89 برای 100 هزار نفر به صورت مستقیم و 600 هزار نفر به شکل غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌کردند اما این روند در طی دو سال اخیر بسیار کاهش داشته است.

وی ادامه داد: این در حالیست که 3 میلیون نفر در کشور از طریق صنعت فرآورده های گوشتی امرار معاش می کنند و این مسئله نیازمند این است که دولت راه‌کارهای مناسبی را برای حل مشکلات تولید ارائه دهد.

مدیر عامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی درباره میزان افزایش بهای فرآورده‌های گوشتی در سال جاری عنوان کرد: کلیه محصولات از ابتدای سال تاکنون حدود 20 درصد رشد قیمت داشته‌اند و عمده واردات گوشت قرمز شامل گاو و بوفالو می‌شود که از  هند وارد می‌شود.

موسوی با بیان اینکه میانگین مصرف فرآورده های گوشتی اعم از برگرها، سوسیس و کالباس از 300 گرم در سال 60 به 6.5 کیلو در سال 92 رسیده است، اظهار داشت: مصرف یک وعده فرآورده های گوشتی نسبت به یک وعده غذای سنتی 40 درصد ارزانتر است.

فرآورده های گوشتی کل کشور زیر نظر سازمان دامپزشکی، استاندارد و سایر ارگان های ذی ربط است و در زمان ورود گوشت به کشور نیز بسته های گوشت به صورت تصادفی در آزمایشگاه مورد تایید اروپا، در گمرک بندرعباس نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. تمامی گوشت هایی که در تولید سوسیس، کالباس، کباب لقمه، همبرگر و... استفاده می شود از گوشت های حلال و مرغوب گاو، گوسفند و گاومیش است و گوشت دیگری نظیر گربه در تولیدات شرکت های داخلی جایگاهی ندارد

موسوی با اشاره به گستردگی صنعت فرآورده های گوشتی در کشور گفت: تولیدکنندگان این فرآورده ها از دولت یازدهم می خواهند ضمن رسیدگی به وضعیت نابسامان تولید فرآورده های گوشتی در کشور علاوه بر فراهم کردن زمینه تولید بیشتر امکان صادرات این محصولات را به بازار 400 میلیونی کشورهای همجوار ایران فراهم کند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین