وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دولت آمریكا برای نخستین بار در 17 سال گذشته به دلیل عدم توافق دولت و كنگره بر سر بودجه سال آنیده ایالات متحده، به تعطیلی كشانده شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بچه‌های لوس دولت امریكا را به تعطیلی كشاندند


دولت آمریكا برای نخستین بار در 17 سال گذشته به دلیل عدم توافق دولت و كنگره بر سر بودجه سال آنیده ایالات متحده، به تعطیلی كشانده شد.

تعطیلی دولت امریکا

اساس قانون اساسی ایالات متحده، رئیس جمهور موظف است بودجه سال آینده كشور را به تصویب اعضای كنگره این كشور برساند. اما این بار اتفاق نادری روی  داده و بودجه پیشنهادی اوباما با مخالفت كنگره مواجه شده كه این امر تعطیلی دولت را در پی داشته است. بر این اساس تعطیلی دولت زمانی روی می‌دهد که قانونگذاران آمریکایی نتوانند بر روی بودجه مالی برای سال مالی جدید به توافق برسند. در نتیجه زمانی که بودجه کافی وجود نداشته باشد، دولت آمریکا می‌تواند خدمات غیر ضروری را در ابتدای سال مالی جدید متوقف کند. اما تعطیلی دولت در آمریكا به چه معناست؟ در سیاست آمریکا رخدادی موسوم به تعطیلی دولت به موقعیتی گفته می‌شود که دولت ارائه تمام خدمات را بجز خدمات ضروری را متوقف می‌کند. به طور معمول سرویس‌هایی که به کار خود ادامه می‌دهند شامل نیروهای پلیس،‌ آتش‌نشانی، خدمات ملی آب و هوا، خدمات درمانی،‌ شرکت پست، نیروهای مسلح،‌ شرکت آب و برق و مدیریت ترافیک هوایی هستند. بدین ترتیب بیش از هفتصد هزار کارمند دولت آمریکا فعلا مجبورند به مرخصی بدون حقوق بروند و هیچ تضمینی وجود ندارد که بعدا پرداختی در قبال این مرخصی‌های اجباری از سوی دولت صورت گیرد. این تعطیلی سبب شد كه فعالیت سازمان ملی هوانوردی و فضا (ناسا) به طور کلی متوقف شد و صدور گذرنامه به حالت تعلیق درآید. در این بین کارمندان دولتی که خدمات ضروری ارائه می‌دهند اغلب با نام کارمندان ضروری شناخته می‌شوند، لازم است که به فعالیت خود ادامه دهند. دلیل اصلی این اختلاف بین دولت و كنگره به بحث برنامه اصلاحات بهداشتی اوباما موسوم به Obama Care روی داده است.

نكته قابل توجه در این میان صرف بودجة های هنگفت نظامی و جاسوسی در آمریكاست كه هیچ گاه با مخالفت كنگره، حداقل با این شدت مواجه نشده است. صرف میلیاردها دلار بودجه نظامی و اطلاعاتی و جاسوسی هیچ‌گاه تعطیلی دولت را در بر نداشته است، اما این بار اصلاحات بهداشتی در محاق گیر كرده و دولت را به تعطیلی می كشاند

 جمهوری خواهان آمریکا که در مجلس نمایندگان این کشور اکثریت را در اختیار دارند، اعلام کرده بودند که شرط تصویب بودجه در مجلس نمایندگان آمریکا به تعویق افتادن برنامه‌های اصلاحات بهداشتی اوباما است. بر اساس بند دیگری از قانون اساسی آمریكا بودجه پیشنهادی اوباما برای آنکه عملی شود باید در هر دو بخش کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا مورد تصویب قرار گیرد در حالی كه بودجه پیشنهادی دولت در سنا با توجه به اینکه اکثریت سناتورهای دموکرات‌، تصویب شد اما مجلس نمایندگان این کشور که اکثریت آن در اختیار جمهوری خواهان قرار دارد از تصویب بودجه پیشنهادی دولت اوباما سر باز زد. باراک اوباما در صفحه توییتر خود ساعاتی پس از نیمه شب به وقت محلی نوشت كه آنها کار خود را کردند. گروهی از جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان دولت را مجبور به تعطیلی کردند و این اقدام به خاطر طرح اصلاحات برنامه‌های بهداشتی صورت گرفت. در این شرایط حدود یک ساعت مانده به نیمه شب مجلس نمایندگان آمریکا خواستار برگزاری جلسه‌ای با نمایندگان سنا برای دستیابی به توافق شده بود اما دموکرات‌ها در واکنش اعلام کردند که برای جلوگیری از تعطیلی دولت دیگر خیلی دیر شده است. 

تعطیلی دولت امریکا

این اتفاق سبب شده است كه حدود 700 هزار تن از کارکنان دولتی که یک سوم کل کارکنان دولت واشنگتن را تشکیل می‌دهند، مجبور هستند به مرخصی اجباری بدون حقوق بروند. اوباما همچنین پیامی از پیش ضبط شده به سربازان آمریکایی داد و در آن گفت که کنگره به وظایف خود برای تامین بودجه مورد نیاز دولت عمل نکرده است. این تعطیلی در شرایطی روی داده كه  دولت آمریکا بزرگترین استخدام کننده در این کشور به شمار می‌رود و تعطیلی آن می‌تواند آسیب اقتصادی قابل توجهی را به آمریکایی‌ها وارد کند. نظرسنجی‌ای که شبکه خبری سی‌ان‌ان آن را انجام و منتشر کرد نشان می‌دهد كه حدود 46 درصد از آمریکایی‌ها جمهوری خواهان کنگره را در تعطیلی دولت مقصر می‌دانند و این در حالی است که 36 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی بر این باورند که اوباما در این مورد مقصر است. براساس نتایج این نظرسنجی، 69 درصد از مردم آمریکا معتقدند که جمهوری خواهان در کنگره آمریکا مانند بچه‌های لوس عمل می‌کنند و 47 درصد همین نظر را در مورد اوباما دارند. جان مک‌کین که در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا نامزد حزب جمهوری‌خواه بود اعلام کرده است كه ما نمی‌توانیم پیروز شویم و اقدام به تعطیلی دولت تاثیرات منفی بر حزب خواهد داشت. آخرین باری که دولت آمریکا تعطیل شد به 17 سال پیش باز می‌گردد. در اواخر سال 1995 و اوایل سال 1996 دولت آمریکا به مدت 21 روز تعطیل شد که در این جریان نیز باز هم پای جمهوری خواهان در میان بود. در آن زمان جمهوری خواهان آمریکا سعی داشتند بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت را مجبور به کاهش هزینه‌های عمومی کنند. البته این تاکتیک جمهوری خواهان در آن زمان نیز با شکست مواجه شد و کلینتون در انتخابات دیگری که اواخر سال 1996 برگزار شد توانست بار دیگر بر مسند ریاست جمهوری تکیه زند. هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در سنای‌ آمریکا در واکنش به اقدام اخیر جمهوری خواهان گفت كه ما نباید در برنامه اصلاحات بهداشتی اوباما دخالت کنیم.

بدین ترتیب بیش از هفتصد هزار کارمند دولت آمریکا فعلا مجبورند به مرخصی بدون حقوق بروند و هیچ تضمینی وجود ندارد که بعدا پرداختی در قبال این مرخصی‌های اجباری از سوی دولت صورت گیرد

این بار دامنه اختلافات جمهوری خواهان و دموكرات‌ها گسترده تر شده و تبعات سنگینی بر اقتصاد آمریكا و حتی جهان خواهد داشت. باید منتظر بود و دید كه دولت و كنگره آمریكا در این خصوص به چه راهكاری دست می‌یابند تا حداقل مردم این كشور كه چشم به دست دولت خود دارند، بتوانند زندگی آرام تری داشته باشند. نكته قابل توجه در این میان صرف بودجة های هنگفت نظامی و جاسوسی در آمریكاست كه هیچ گاه با مخالفت كنگره، حداقل با این شدت مواجه نشده است. صرف میلیاردها دلار بودجه نظامی و اطلاعاتی و جاسوسی هیچ‌گاه تعطیلی دولت را در بر نداشته است، اما این بار اصلاحات بهداشتی در محاق گیر كرده و دولت را به تعطیلی می كشاند. به نظر می رسد حاكمیت آمریكا باید در خصوص تدابیر و نگاه دیگری داشته باشد. البته ناگفته نماند كه این اظهارات و توصیه‌ها تنها لفاظی است و حاكمیت آمریكا جز استیلا بر جهان به چیز دیگری نمی‌اندیشد.

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین