سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آژانس امنیت ملی به منظور اهداف اطلاعاتی خارجی با استفاده از اطلاعات ایمیل ها و تلفن‌های کاربران نمودارهای اجتماعی آنها را ترسیم می‌کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمودار ایمیل های خصوصی در دست کیست؟


آژانس امنیت ملی به منظور اهداف اطلاعاتی خارجی با استفاده از اطلاعات ایمیل ها و تلفن‌های کاربران نمودارهای اجتماعی آنها را ترسیم می‌کرده است.

گزارشی جدید نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا با نفوذ به مخازن بزرگ داده‌های اطلاعات تماس‌های تلفنی و ایمیلی کاربران نمودارهای پیچیده‌ای از ارتباطات اجتماعی آمریکایی‌ها ایجاد می‌کرده‌است. تعاملات، لیست همراهان و همسفران، اطلاعات موقعیت و دیگر اطلاعات شخصی از بخشهای مختلف این نمودارها هستند.

ایمیل

براساس گزارش نیویورک‌تایمز، آژانس امنیت ملی آمریکا از سال 2010 درحال ایجاد چنین نمودارهایی است و برای ایجاد آنها از ساختارهایی از قبیل سیستم سازمانی اطلاعاتی (Enterprise Knowledge System) استفاده می‌کرده‌است، سیستمی که به گفته نشریه تایمز برای کشف سریع، ارتباط دادن ارتباطات پیچیده و الگوهای درون منابع اطلاعاتی در مقیاس‌های گسترده طراحی شده‌است.

سند دیگری که از میان اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن مورد بررسی قرار گرفته نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی از اطلاعاتی از قبیل شماره‌های تلفن، آدرس‌های ایمیل،‌آدرس‌های IP و دیگر اطلاعات برای ایجاد نموداری از مجموعه‌ از علایق استفاده می‌کرده‌است. این اطلاعات از منابع دیگری از قبیل اطلاعات مالیالتی، ثبت نام در سیستم اخذ رای، اطلاعات سیستم GPS، رمزهای بانکی، اطلاعات بیمه، و حتی حساب‌های کاربری فیس‌بوک به دست می‌آمده‌اند.

افشاگری اخیر درباره فعالیت‌های آژانس امنیت ملی نشان می‌دهد هدف این آژانس از ایجاد چنین نمودار‌هایی کشف و ردیابی ارتباطات میان اهداف خارجی و آمریکایی‌ها بوده‌است. این فعالیت‌ها با ایجاد تغییر سیاست پنهانی در آژانس تسهیل شد و تحلیل‌گران امکان آن را یافتند تا مخازن اطلاعاتی ارتباطات کاربران را برای ایجاد نمودار‌های اجتماعی بدون نیاز به کسب مجوز یا دریافت تاییدیه اسکن کنند.

پیش از این آژانس امنیت ملی برای حفظ حریم خصوصی شهروندان آمریکایی چنین فعالیت‌هایی را ملزم به تایید و مجوز کرده‌بود. اما این محدودیت موجب کندی روند انجام تحقیقات می شد و از این رو این سیاست به صورت مخفیانه تغییر پیدا کرد. در میان اطلاعات اسکن شده اطلاعاتی از قبیل موقعیت یک شماره تلفن، نوع تماس‌های برقرار شده از آن شماره تلفن و زمان برقراری تماس‌ها، و همچنین طول مدت تماس‌های تلفنی آن شماره مورد بررسی قرار می‌گرفته‌اند.

سند دیگری که از میان اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن مورد بررسی قرار گرفته نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی از اطلاعاتی از قبیل شماره‌های تلفن، آدرس‌های ایمیل،‌آدرس‌های IP و دیگر اطلاعات برای ایجاد نموداری از مجموعه‌ از علایق استفاده می‌کرده‌است

یکی از سخنگویان آژانس امنیت ملی به تایمز گفت که این تغییر سیاست براساس حکم دادگاه انجام گرفته‌است،‌حکمی که براساس آن افراد نباید انتظار حفظ حریم خصوصی در تماس‌های تلفنی خود را داشته‌باشند. البته این حکم نه تنها از نظر تاریخی منسوخ شده،‌بلکه با این فعالیت آژانس نامرتبط است.

آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام نکرده که چند آمریکایی تحت تاثیر این برنامه قرار گرفته‌اند،‌اما بیان کرده که مکالمات داخلی و بومی کاربران شامل این برنامه نبوده‌است.

بخش ارتباطات تبیان

منبع : همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین