سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
طبق اعلام نظر کارشناسان، امسال بیش از 2.5 میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث روانه بازار شده است و انتظار می‌رود این تعداد در چهار سال آینده به بیش از دو برابر برسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بلوتوث خود را روشن کنید!


طبق اعلام نظر کارشناسان، امسال بیش از 2.5 میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث روانه بازار شده است و انتظار می‌رود این تعداد در چهار سال آینده به بیش از دو برابر برسد.

بلوتوث روش ارتباطی بسیار مناسب و سودمند است، اما کارایی این نوع ارتباط زمانی موثر است که ارتباط بدون هیچ مشکلی برقرار شود و یکی از مشکلات بسیار مهمی که کاربران با آن مواجهند همین برقرار نشدن ارتباط به وسیله بلوتوث است!

بلوتوث

دلایل جفت نشدن بلوتوث‌ها

پیش از هر چیز لازم است بدانید ارتباط بلوتوثی به هر دو عامل نرم افزاری و سخت افزاری وابسته است. شرکت هایی همچون مایکروسافت و اپل بلوتوث را دستخوش ارتقاهای فراوانی کرده و نام بلوتوث 4 را به آن اختصاص داده اند. بنابراین اگر شما تلفن همراهی مربوط به دو سال پیش را در اختیار داشته باشید که به بلوتوث مجهز است، مطمئنا نباید از آن انتظار داشته باشید توان برقراری ارتباط با دستگاه هایی را که فقط به نسل های جدید بلوتوث همچون بلوتوث 4 مجهز هستند، داشته باشد.

مشکل فوق از جمله مسائلی به شمار می رود که رفع نکردن آن می توانست تا حد زیادی سودمندی برقراری این گونه ارتباط را زیر سوال ببرد. باتوجه به اهمیت این مشکل، امروزه شاهد دستگاه هایی هستیم که با بهره گیری از دو ارتباط رادیویی بلوتوثی، کاربر را قادر می کند هم با دستگاه های نسل جدید ارتباط برقرار کند و هم با دستگاه های نسل قدیم. البته ذکر این نکته ضروری است که برخی دستگاه هایی که از 18 ماه اخیر تولید شده اند، به این قابلیت مجهز هستند.

بلوتوث

این موارد از جمله دلایل سخت افزاری بروز مشکل در ارتباطات بلوتوثی به شمار می رود، اما گاهی جفت نشدن دستگاه ها می تواند ناشی از مشکلات نرم افزاری باشد. یکی از رایج ترین این مشکلات در دستگاه های اندرویدی مشاهده می شود. به عنوان مثال ممکن است تلفن همراه شما به بلوتوث نسل چهارم مجهز باشد، اما سیستم عامل نصب شده روی آن اندروید 2/2/4 باشد. متاسفانه این نسخه از سیستم عامل اندروید و نسخه های پیش از آن به برقراری ارتباط با نسل چهارم بلوتوث قادر نیستند و باوجود پشتیبانی سخت افزاری دستگاه شما از این نسل بلوتوث، باید سیستم عامل دستگاه را نیز به اندروید 3/4 ارتقا دهید تا مشکل جفت نشدن دستگاه ها با یکدیگر حل شود.

یکی دیگر از مشکلات رایج در جفت نشدن بلوتوث ها با یکدیگر پروفایل های ارتباطی است. پروفایل ارتباطی عبارت است از محیطی که در آن دو دستگاه با یکدیگر به برقراری ارتباط می پردازند. این محیط باید با هریک از دستگاه ها همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال شما نمی توانید یک ماوس بلوتوثی را به دوربین دیجیتال مجهز به بلوتوث وصل کنید، زیرا این دو هیچ تناسب محیطی با یکدیگر ندارند و نمی توانند در یک محیط ارتباطی به تبادل اطلاعات بپردازند. علاوه بر این شما می توانید براحتی یک تلفن همراه را به یک هدست بی سیم بلوتوثی وصل کنید؛ زیرا هردوی این دستگاه ها از پروفایل هندزفری پشتیبانی کرده و در این محیط با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

 یکی از امکاناتی که برای حفظ امنیت دستگاه های بلوتوثی طراحی شده فعال بودن بلوتوث به صورت ناشناس است. در صورتی که این قابلیت فعال باشد دستگاه بلوتوث شما در صورت روشن بودن هم توسط دیگر دستگاه ها قابل شناسایی نیست

روش های رفع خطای ارتباطی

چنانچه مشکل برقرار نشدن ارتباط ناشی از خطاهای کاربر باشد، می توانید با بررسی این موارد نسبت به رفع آنها اقدام کنید:

مشخص کردن روش جفت شدن دستگاه ها: روند جفت شدن دستگاه های بلوتوثی ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است نیازمند وارد کردن یک کد در تلفن همراه باشید یا در موارد دیگر ممکن است به برقراری تماس فیزیکی تلفن همراه خود با دستگاهی که قصد دارید عملیات جفت شدن با آن صورت بگیرد نیاز داشته باشید. (به عنوان مثال Sony SmartWatch2 با استفاده از NFC می تواند با دستگاه مورد نظر جفت شود. همچنین Nike+ با فشار دادن یک دکمه برای چند ثانیه می تواند با آیفون توسط بلوتوث جفت شود)

اگر با نحوه جفت شدن دستگاه بلوتوثی خود آشنایی ندارید، می توانید علاوه بر راهنمای موجود در گوشی، با جستجو در گوگل اطلاعات کافی را دراین زمینه کسب کنید.

مطمئن شوید بلوتوث روشن است: چنانچه بلوتوث روشن باشد نماد کوچک آن در بالای نمایشگر تلفن همراه شما به نمایش درخواهد آمد. در غیر این صورت به تنظیمات دستگاه خود بروید و بلوتوث را روشن کنید.

بلوتوث

مطمئن شوید دستگاه شما قابل کشف است: یکی از امکاناتی که برای حفظ امنیت دستگاه های بلوتوثی طراحی شده فعال بودن بلوتوث به صورت ناشناس است. در صورتی که این قابلیت فعال باشد دستگاه بلوتوث شما در صورت روشن بودن هم توسط دیگر دستگاه ها قابل شناسایی نیست. پس چنانچه قصد دارید دستگاه دیگری را با دستگاه خود جفت کنید، مطمئن شوید دستگاه شما قابل کشف (شناسایی) باشد. برای این کار باید حالت Discoverable را در دستگاه خود فعال کنید. (توجه داشته باشید در بیشتر موارد این حالت کمتر از 5 دقیقه فعال مانده و پس از آن دستگاه شما دوباره غیرقابل شناسایی می شود)

 

خاموش و روشن کردن دستگاه: گاهی اوقات ممکن است جفت نشدن دستگاه ها با یکدیگر ناشی از یک مشکل نرم افزاری در سیستم عامل باشد. برای رفع این مشکل نیز همانند رایانه ها می توانید از راه اندازی مجدد کمک بگیرید. به این ترتیب باید یک بار دستگاه خود را خاموش و روشن کنید. در بسیاری از تلفن های همراه می توانید به جای خاموش و روشن کردن دستگاه، حالت پرواز (airplane) را فعال و غیرفعال کنید.

حذف و اضافه کردن مجدد به فهرست: ممکن است شما چند روز قبل با دستگاهی ارتباط بلوتوثی برقرار کرده و اکنون بخواهید دوباره به برقراری ارتباط با آن بپردازید. در این شرایط دستگاه موردنظر در فهرست دستگاه های اتصال یافته موجود است و ممکن است با انتخاب آن ارتباط برقرار نشود. در این شرایط پیشنهاد می کنیم دستگاه را از فهرست دستگاه های شناسایی شده حذف کرده و بار دیگر به جستجو و جفت کردن آن با دستگاه خود بپردازید.

بلوتوث

مطمئن شوید دستگاه ها با یکدیگر همخوانی دارند: همان طور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، دستگاه های شما باید از پروفایل های هماهنگی برخوردار باشند. ماوس و صفحه کلید بلوتوثی براحتی با سیستم عامل رایانه یا تلویزیون هوشمند شناسایی شده و با آن جفت می شود؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که شما بتوانید ماوس را با دوربین دیجیتال جفت کنید!

دانـلـود درایـورهـای مورد نیاز: چنانچه در برقراری ارتباط بین تلفن همراه با رایانه شخصی تان مشکلی ایجاد شود، باید آن را در درایور بلوتوث متصل به رایانه جستجو کنید! گاهی اوقات نصب درایورهای اشتباه می تواند مشکلات فراوانی را در جفت شدن دستگاه های مختلف و رایانه همراه داشته باشد.

به روزرسانی سیستم عامل سخت افزارها: در موارد بسیاری مشاهده شده است که دستگاه بلوتوثی با آیفون 5 جفت نمی شود. این مشکل ناشی از قدیمی بودن سیستم عامل آن دستگاه و پشتیبانی نکردن از بلوتوث 4 است. در بیشتر موارد به روزرسانی این دستگاه ها فقط از سوی شرکت سازنده امکان پذیر است.

تمام دستگاه های بی سیم به بلوتوث مجهز نیست: بسیاری از کاربران گمان می کنند تمام ماوس های بی سیم به بلوتوث مجهز است، اما برخی از آنها مجهز به بلوتوث بوده و برخی نیز از ارتباطات وایرلس بهره مند می شوند.

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: کلیک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین