سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدتی است همزمان با شبكه تهران، سریال تلویزیونی «اولین انتخاب» از شبكه‌های استانی پخش می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام انتخاب

در حاشیه پخش سریال «اولین انتخاب»


مدتی است همزمان با شبكه تهران، سریال تلویزیونی «اولین انتخاب» از شبكه‌های استانی پخش می‌شود.


اولین انتخاب

مجموعه‌ای اجتماعی و طنز كه كارگردان این كار، مهدی صباغ‌زاده و نویسنده آن عباس نعمتی است. همچنین بازیگرانی چون مجید مظفری، اكبرعبدی، شهره لرستانی، مریم امیرجلالی، ستاره اسكندری و افشین هاشمی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان درباره مادر و دختری است كه تصمیم می‌گیرند برای از سر باز كردن خواستگاری پسرعمه فرنگی، مرد ساده و شهرستانی كه در دانشگاه دختر(ستاره اسكندری) درقسمت زیراكس وكپی كار می‌كند و به دختر علاقه دارد را به عنوان خواستگار به خانه‌شان راه بدهند و او را فرد انتخاب شده و نامزد دختر معرفی كنند تا موضوع خواستگاری و ازدواج با پسر عمه منتفی بشود. دراین میان اتفاقات مختلفی می‌افتد كه رگه‌های طنز و كمیك دارد.

در نگاه اول مجموعه «اولین انتخاب» جالب توجه و كمیك است كه توانسته طی این چند قسمت پخش شده بینندگان خوبی را هم جذب كند اما با این وجود عدول از خط قرمزها و عادی‌سازی بعضی مسائل غلط ارتباطی دراین مجموعه خیلی زیاد است كه باید گفت متناسب و همخوان با فضای خانواده‌های ایرانی نیست وكاملاً قبح‌شكنانه نسبت به برخی امور می‌پردازد. پسر و دختر جوانی به هم علاقه دارند اما بدون این‌كه از راه درست و منطقی این ابراز علاقه نشان داده شود پسر در خانه آنها رفت و آمد می‌كند و روابط او با دختر خیلی راحت نشان داده می‌شود یا وقتی به خواستگاری، آن‌هم به تنهایی می‌رود (كه درعرف باید خواستگاری به‌همراه والدین یا بزرگ‌ترها مقبول باشد)، چند شبانه‌روز بدون هیچ دلیل خاص و قانع كننده‌ای در خانه دختر می‌ماند؛‌ از سویی در ملاقات با والدین هم مرد جوان به‌عنوان همسر آینده دختر، مهمان آن خانه می‌شود نه به‌عنوان خواستگار در صورتی‌كه برخوردها و رفتارها چیز دیگری نشان می‌دهد.

از سوی دیگر نه در ایران و نه در هیچ كجای دنیا، معمولاً بین فردی كه برای بازی دادن و رد كردن خواستگار اصلی به خانه راه داده‌اند و دخترشان صیغه محرمیت نمی‌خوانند اما گویا در اولین انتخاب این مسئله اهمیت ندارد!

در نگاه اول مجموعه «اولین انتخاب» جالب توجه و كمیك است كه توانسته طی این چند قسمت پخش شده بینندگان خوبی را هم جذب كند اما با این وجود عدول از خط قرمزها و عادی‌سازی بعضی مسائل غلط ارتباطی دراین مجموعه خیلی زیاد است كه باید گفت متناسب و همخوان با فضای خانواده‌های ایرانی نیست ....

و متأسفانه از این دست اشتباهات فاحش و تعجب‌برانگیز و به قول برخی خنده‌آور دراین مجموعه كم نیست؛ البته قرار نیست ما آدم‌های پررو و بی‌ادب و دست و پاچلفتی و خانواده مثل خودشان را دوست داشته باشیم، بلكه قراراست به ارزش‌ها و آدم‌های درست، احترام بگذاریم و این چیزی است كه با شخصیت‌پردازی غلط می‌تواند كلاً از دست برود و نتیجه معكوس بدهد در این عرصه هم«اولین انتخاب» ابداً نتوانسته در حد و اندازه یك سریال خوب ظاهر بشود كه این هم نقطه ضعف دیگر آن به حساب می‌آید.

اولین انتخاب

ممكن است بگویند این مجموعه طنزاست، بله! ما هم قبول داریم، اما یادمان نرود تلویزیون تنها ابزارسرگرمی‌سازی و گذران اوقات فراغت مخاطبان نیست، بلكه به زعم حضرت امام(ره) دانشگاه عمومی است كه درلابه‌لای چنین برنامه‌هایی كه مخاطبان نسبتاً زیادی هم دارند، باید نكات آموزشی را تزریق كند و برای مخاطبان آموزنده باشد. انصافاً چگونه ممكن است با وجود چنین درس‌هایی كه رسانه ملی به شكل شوخی و جدی می‌دهد، از روابط آزاد دختر و پسرها گلایه‌مند باشیم؟! قرارنیست آقایان هرنوع رفتار وگفتاری كه برای قشرمحدود شمال تهران عادی است را به بهانه طنز برای تمام جامعه ترویج كنند.

متأسفانه تلویزیون خواسته و ناخواسته مسائلی را تدریجاً به تقلید از فرهنگ غربی ابتدا در قالب طنز عرف و متداول می‌كند و بعد هم در جامعه تسری می‌دهد؛ وقتی هم انتقادی به آن می‌شود بلافاصله می‌گویند طنز بوده است، جدی نگیرید! اما آیا نمی‌توان به‌صورت طنز مطالب را درست ارائه كرد یا اشتباهات را نشان داد نه این‌كه عادی‌سازی كرد؟!

تلویزیون رسانه‌ای فراگیر و عمومی است كه در تمام كشورمخاطب دارد به‌خصوص با دیجیتال شدن آن كه دسترسی به شبكه‌های مختلف راحت‌تر گردیده است، لذا قرار نیست هرچیزی را به شكل نسخه عمومی رواج دهد. این هنر نویسندگان و كارگردانان ماست تا با توجه به المان‌های دینی و باورهای اعتقادی خودمان نه شیوه غربی، بتوانند طنزسازی سالمی كنند بدون اینكه عدول از خط قرمزها را عادی نشان دهند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : روزنامه جوان آنلاین / اسماء معتمدی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین