وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه نباید مورد غفلت واقع شود، گفت: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود گرد و غبار نمکی منطقه فرا می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر دریاچه ارومیه خشک شود چه می شود؟


سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه نباید مورد غفلت واقع شود، گفت: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود گرد و غبار نمکی منطقه فرا می‌گیرد.

دریاچه ارومیه

موید حسینی صدر، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه از سوی برخی کارشناسان طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه دریاچه ارومیه خشک شده و جای آن پارک ملی ایجاد شود، اظهار داشت: این حرف منطقی نبوده و وجهه خوبی ندارد چراکه در نهایت می‌توان بخشی از دریاچه را احیا و از احیای بخش دیگر این دریاچه به دلیل خشک شدن چشم پوشی کرد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان بخشی از دریاچه ارومیه را نجات داد چرا که به دلیل خشکی این امر شدنی نیست، ادامه داد: اینکه آب کشاورزی را به دریاچه ارومیه را منتقل کنند، منطقی نیست و بهره اقتصادی ندارد ولی می توان آب را از ارس و دریای خزر به این دریاچه منتقل کرد در حقیقت اگر دریاچه ارومیه را احیا کنیم کار با ارزشی صورت می‌گیرد.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید به صورت افراطی دریاچه ارومیه را احیا کرد، افزود: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود گرد و غبار نمکی منطقه را دربر می‌گیرد بنابراین احیا ضروری بوده و نباید مورد غفلت قرار گیرد که باید بگویم در سال‌های گذشته این دریاچه و نجات آن فراموش شد.

حسینی صدر با تاکید بر اینکه باید با دریاچه ارومیه مانند موجود زنده رفتار کرد و دچار شعار زدگی نشد، اظهار داشت: انتقال آب ارس، آبیاری زمین‌های زیر کشت به شکل مکانیزه و انتقال مازاد آب به دریاچه ارومیه، جلوگیری از احداث سد جدید، انتقال آب سطحی به دریاچه، ایجاد باران مصنوعی، انتقال آب دریا خزر به این دریاچه از اقدامات اساسی در خصوص احیای دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: محدود کردن بخشی از دریاچه به این شکل که از بخشی که خشک شده چشم پوشی و بخش دیگر را احیا کنیم از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا حداقل یک سوم آن نجات پیدا کند بنابراین راهکار‌ها ارائه شده و باید در این زمینه گام موثر برداشته شود.

حسینی صدر با تاکید بر اینکه باید با دریاچه ارومیه مانند موجود زنده رفتار کرد و دچار شعار زدگی نشد، اظهار داشت: انتقال آب ارس، آبیاری زمین‌های زیر کشت به شکل مکانیزه و انتقال مازاد آب به دریاچه ارومیه، جلوگیری از احداث سد جدید، انتقال آب سطحی به دریاچه، ایجاد باران مصنوعی، انتقال آب دریا خزر به این دریاچه از اقدامات اساسی در خصوص احیای دریاچه ارومیه است

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص شورای عالی حفاظت محیط زیست گفت: احیای این شورا بسیار ضروری بوده  چرا که در گذشته این امر فراموش شده بود و اکنون باید هرچه سریعتر صورت گرفته و جلسات آن برگزار شود.

بررسی طرح انتقال آب دریای خزر برای نجات دریاچه ارومیه

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: به منظور پیشگیری از تهدیدات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه بر زیست بوم منطقه ، کارهای مطالعاتی و انتقال آب از دریای خزر برای احیای این دریاچه ضروری است.

دریاچه ارومیه

جواد جهانگیرزاده اعلام کرد: پیامد خشک شدن دریاچه ارومیه فقط به نابودی آرتمیا ختم نمی شود، بلکه مخاطرات وسیعی را درپی دارد و زندگی ساکنان استان های ساحلی و مرکز کشور را نیز بشدت تحت تاثیر قرار می دهد.

وی بیماری های تنفسی، ازبین رفتن زمین های کشاورزی، نابودی سفره های زیرزمینی آب، برهم خوردن فصل ها و افزایش دمای منطقه و عوارض ناشناخته را از پیامدهای خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرد. مجلس شورای اسلامی و دولت مصمم به حل بحران دریاچه ارومیه هستند که لازم است تمام بخش ها با دولت و مجلس در این زمینه همکاری کنند.

جهانگیرزاده مشکل اصلی دریاچه ارومیه را آب اعلام کرد و گفت: اکنون طرح انتقال آب از دریای خزر به عنوان منبع آب مطمئن به دریاچه ارومیه مطرح است که هنوز در مرحله بحث ابتدایی است. این طرح مخالفان و و موافقانی دارد که به اعتقاد مخالفان، کار سختی است و اجرای آن امکان دارد موجب انتقال آلودگی دو حوزه به یکدیگر شود.اما موافقان بر این باورند که انتقال آب دریاچه خزر نه تنها مشکل دریاچه ارومیه را حل می کند، بلکه در مسیر انتقال نیز برکاتی خواهد داشت.

 اکنون طرح انتقال آب از دریای خزر به عنوان منبع آب مطمئن به دریاچه ارومیه مطرح است که هنوز در مرحله بحث ابتدایی است. این طرح مخالفان و و موافقانی دارد که به اعتقاد مخالفان، کار سختی است و اجرای آن امکان دارد موجب انتقال آلودگی دو حوزه به یکدیگر شود.اما موافقان بر این باورند که انتقال آب دریاچه خزر نه تنها مشکل دریاچه ارومیه را حل می کند، بلکه در مسیر انتقال نیز برکاتی خواهد داشت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: طبق پیش بینی های علمی، آب دریای خزر درسال های آینده افزایش می یابد که انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه از ایجاد خسارت در کشورهای ساحلی خواهد کاست.

جهانگیرزاده خاطرنشان کرد: طرح های اعلام شده برای احیای دریاچه ارومیه، مانند بارور سازی ابرها، انتقال حوزه به حوزه آب، تغییر الگوی کشت و تغییر نظام آبیاری سنتی به آبیاری نوین تاکنون یا اجرا نشده یا نتیجه نداده است 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : شبکه ایران و تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین