سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز دوشنبه برابر با هشتم مهر 1392هجری خورشیدی، بیست و چهارم ذی القعده 1434هجری قمری و سی ام سپتامبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشتم مهر در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز دوشنبه برابر با هشتم مهر 1392هجری خورشیدی، بیست و چهارم ذی القعده 1434هجری قمری و سی ام سپتامبر 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

 

8 مهر 1369

آیت‏اللَّه سید محمد صادق لواسانی، فقیه جلیل و یار دیرین امام خمینی(ره) در 84 سالگی درگذشت. این عالم مجاهد پس از آغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، بارها حمایت قاطع خود را از امام خمینی(ره) عنوان كرده و پس از تبعید ایشان به تركیه، نماینده تام‏الاختیار امام راحل در تهران شد.

 

8 مهر 1366

سنای آمریكا با تحریم نفت و سایر كالاهای صادراتی ایران موافقت كرد. لایحه سنا از سوی سناتور دال، یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه به مجلس سنا ارایه و به اتفاق آراء تصویب شد.

 

8 مهر 1361

ناوچه ایرانی تبرزین كه 23 مرداد، توسط یك گروه سلطنت طلب در راه انتقال از فرانسه به ایران ربوده شده بود، پس از پناهنده شدن ربایندگان آن به فرانسه، وارد آب های ایران شد.

 

8 مهر 1359

عملیات كوچ ایذایی، در منطقه سلیمانیه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد.

 

8 مهر 1340

محمدرضا پهلوی تحت تاثیر فضای مذهبی و فشار علمای ایران به اجبار به سفیر خود در ایتالیا دستور داد كه نسبت به تهیه فیلمی كه راجع به زندگانی حضرت رسول اكرم(ص) تهیه شده است، به دولت ایتالیا اعتراض كند.

 

8 مهر 1332

سفارت بریتانیا در بیروت به وزارت خارجه انگلیس پیشنهاد كرد كه از دولت جدید ایران بخواهد محمد مصدق، نخست وزیر بركنار شده، تبعید و حسین فاطمی، وزیر خارجه كابینه وی اعدام شود. این پیشنهاد توسط دولت كودتایی زاهدی به اجرا گذاشته شد.

 

8 مهر 1320

كشتی حامل رضاخان كه مأمور خارج ساختن وی از ایران بود، بندر عباس را به قصد بمبئی ترك كرد. در همین روز چرچیل نخست وزیر انگلیس در مجلس عوام گفت كه ما دیكتاتور ایران را به تبعید فرستادیم و جای او پادشاهی را نشاندیم كه قول داده است مجموعه ای از اصلاحاتی را كه بسیار دیر شده و سخت مورد نیاز است، انجام دهد.

 

8 مهر 1318

در پی حمله نظامی شوروی به فنلاند، وزیر دارایی ایران در دیدار با وزیر مختار آمریكا در تهران، نگرانی دولت ایران را در مورد احتمال توافق محرمانه‌ای میان استالین و آدولف هیتلر بر سر تمامیت ارضی و حاكمیت ملی ایران تكرار كرد.

 

8 مهر 1306

بزرگ ترین موافقتنامه ایران و شوروی تحت عنوان عهدنامه تأمینیه، ودادیه، ‌فرهنگی، بازرگانی و شیلات در مسكو به امضا رسید، عهدنامه تامینیه موافقتنامه كوتاه مدت بازرگانی با شوروی بود.

 

8 مهر 1305

به نقل از روزنامه اطلاعات، مأموران روس برای تعیین اعماق دریای خزر، به دفعات به طور غیر قانونی وارد ایران شده و در شهسوار، رودسر و لنگرود تحقیقاتی انجام داده‌اند.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین