وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گویا دولت یازدهم عزم خود را برای سال پربار علمی جزم کرده چراکه توفیقی سرپرست وزارت علوم نیز معتقد است:تلاش همه ما در وزارت علوم و دانشگاهها این است که دانشگاهها سال تحصیلی جدید را بسیار خوب و با آرامش آغاز کنند و تنها دغدغه آنها، توسعه علمی کشور،ایجاد فضا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانشگاهیان شکایت خود را به کجا ببرند؟


گویا دولت یازدهم عزم خود را برای سال پربار علمی جزم کرده چراکه توفیقی سرپرست وزارت علوم نیز معتقد است:تلاش همه ما در وزارت علوم و دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌ها سال تحصیلی جدید را بسیار خوب و با آرامش آغاز کنند و تنها دغدغه آنها، توسعه علمی کشور،‌ایجاد فضای پرنشاط برای دانشجویان برای درسخواندن و فعالیت کردن باشد.

نباید تصور کنیم آنجا که صحبت از نشاط دانشجویی می‌شود،‌منظور هرج و مرج و بی‌انضباطی است. قوانین و مقررات موجود در حوزه تشکل‌های دانشجویی به اندازه کافی قدرت نظر دارد که اجازه دهد دانشجویان در این چارچوب فعالیت کنند.

رابطه مستقیمی میان نشاط، تلاش و امید به آینده با فعالیت‌دانشجویان وجود دارد. هر چقدر بتوان زمینه حضور دانشجویان را در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و سیاسی فراهم کنیم، قطعا این نشاط بیشتر خواهد بود.

نمایشگاهی اختصاصی تبیان در دانشگاه صنعتی اصفهان

سرپرست وزارت علوم همچنین ادامه داد: خوشبختانه دانشجویان ما از یک آگاهی و شعور سیاسی بسیار بالایی برخوردارند. مطمئنم اگر همه ما در چارچوب قوانین و مقررات برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی حرکت کنیم، هم دستاوردهای علمی ما حفظ و تقویت می‌شود و هم آن نشاط و جنب‌وجوشی که همزاد دانشجو و اقتضای سن آنهاست.

بین نشاط و پویایی در دانشگاه‌ها با آرامش و انضباط، منافات و تضادی وجود ندارد و مطمئنا دانشجویان و دانشگاهیان می‌توانند در کنار این نشاط و پویایی، فضای آرامی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنند.

سرپرست وزارت علوم با تاکید بر لزوم پرهیز از مدیریت سیاسی در دانشگاه‌ها، بیان کرد: دانشگاه جای سیاسی‌کاری و رفتارها و کارهای سیاسی و افراطی نیست.

وی بر رونق گرفتن فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی، کانون‌ها و انجمن‌های علمی و فرهنگی در دانشگاه تاکید کرد.

سرپرست وزارت علوم گفت: تصمیمات و سیاست‌های مورد اختلاف نظر از جمله پذیرش جنسیتی، آزمون دکتری و ... را باید از طریق مشورت و تبادل نظر با دانشجویان بررسی و در صورت نیاز، اصلاح و تجدیدنظر کرد.

بهترین شیوه در حل چالش‌های آموزش عالی، ایجاد فضای مشورتی و بحث و تبادل و نظر با جامعه دانشگاهی و علمی کشور است.

سرپرست وزارت علوم تاکید کرد: جلب و افزایش مشارکت دانشگاهیان در تصمیم‌گیری در امور و مسائل آموزش عالی در دستور کار من قرار دارد. زیرا معتقدم با این خرد جمعی می‌توان تصمیمات موثرتر، قاطعانه و دقیق‌تری اتخاذ کرد.

توفیقی در این بخش از گفت‌وگوی خود با انتشار ایمیل و سایت شخصی خود به نشانی

www.drtofighi.ir و info@drtofighi.ir

برای دریافت نظرات و پیشنهادات و انتقادات جامعه دانشگاهی، آمادگی خود را برای بهره‌مندی و استفاده از این نظرات اعلام کرد. وی همچنین گفت: هر دانشجو و هیات علمی اگر فکر می‌کند در یک زمینه‌ای نسبت به وی اجحاف شده و حق وی تضییع شده است، توصیه می‌کنم که حتما به وزارت علوم مراجعه و درخواست خود را ارائه کند و وزارت علوم نیز وظیفه دارد این موارد را بررسی و به هر شکایت رسیدگی کند.

منظور از استقلال دانشگاه‌ها بر اساس آنچه در قانون آمده، افزایش اختیار در زمینه امور مالی،‌اداری، تشکیلاتی، استخدامی و برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها بر اساس مصوبات هیات امناست؛ به عبارت دیگر هر آنچه که به اداره خود دانشگاه برمی‌گردد. طبیعی است دانشگاه‌ها هر اختیاری که داشته باشند، باید در چارچوب سیاست‌های نظام، قانون اساسی، قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی حرکت کند

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: به عنوان مثال در مورد موضوع بازنشستگی اساتید که موکدا مورد سئوال قرار می‌گیرد، باید عنوان کنم اگر هر یک از اساتید فکر می‌کنند مورد اجحاف قرار گرفته‌اند، می‌توانند درخواست خود را ارائه کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

استقلال دانشگاه‌ها یعنی چه؟

سرپرست وزارت علوم بر لزوم افزایش اختیارات و استقلال دانشگاه‌ها و تقویت هیات امنای دانشگاه به عنوان یک برنامه تاکید کرد و گفت: استقلال دانشگاه‌ها یک قانون است. ماده 49 قانون برنامه چهارم توسعه و ماده 20 قانون برنامه پنجم بر این موضوع تاکید دارد. بنده همانطور که پیش از این اعلام کرده‌ام، محور برنامه‌هایم در وزارت علوم، اجرای قانون پنجم توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها، تلاش برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی نظام است که استقلال دانشگاه‌ها هم یکی از این قوانین است.

دانشگاه-پایان نامه

متاسفانه گاهی اوقات درباره استقلال دانشگاه‌ها این تصور می‌شود که دانشگاه‌ها خود محور بوده و دیگر الزامی بر تبعیت از سیاست‌های نظام به وزارت علوم نیست، در حالی که این تصور اشتباه است.

به گفته وی، منظور از استقلال دانشگاه‌ها بر اساس آنچه در قانون آمده، افزایش اختیار در زمینه امور مالی،‌اداری، تشکیلاتی، استخدامی و برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها بر اساس مصوبات هیات امناست؛ به عبارت دیگر هر آنچه که به اداره خود دانشگاه برمی‌گردد. طبیعی است دانشگاه‌ها هر اختیاری که داشته باشند، باید در چارچوب سیاست‌های نظام، قانون اساسی، قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی حرکت کند.

یک پیام بهداشتی!

وزیر بهداشت نیز  در پیام خود گفته که علم و جوانی دو سرمایه جاودانه هستی است كه به مدد هم زندگی را به پیش می‌رانند و دانشگاه با چنین پشتوانه ‌ای، منشاء تحولات ارزنده‌ای‌در جامعه خواهد بود. گفتمان جدید حاكم بر جامعه، دست كم از دو منظر با دانشگاه ارتباط مستقیم دارد: اول آن‌كه دانشگاه منبع امیدآفرینی در جامعه است. دانشگاه با داشتن موتور محركه‌ای به نام «شور و ایمان» دارای چنین جایگاهی است و دانشجو و دانشگاهی برای خلق حماسه‌های سیاسی و اقتصادی همواره مهیا است و این را بارها و بارها با شایستگی اثبات كرده است.

: خوشبختانه دانشجویان ما از یک آگاهی و شعور سیاسی بسیار بالایی برخوردارند. مطمئنم اگر همه ما در چارچوب قوانین و مقررات برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی حرکت کنیم، هم دستاوردهای علمی ما حفظ و تقویت می‌شود و هم آن نشاط و جنب‌وجوشی که همزاد دانشجو و اقتضای سن آنهاست

دوم آن‌كه جاده عقلانیت و تدبیر از مسیر دانشگاه می‌گذرد و هیچ گفتمانی بدون پیوند با دانشگاه در جامعه نهادینه نمی‌شود. عقلانیت وقتی در جامعه نهادینه می‌شود كه دانشگاه بتواند اندیشمندانی شایسته، توانمند و مسئول تربیت كند. از این رو بیش از پیش وظیفه داریم فضای دانشگاه را از معرفت و دانش‌اندوزی پر كرده و بر افزایش نشاط دانشگاه‌ها بیافزاییم. اكنون كه با لطف خداوند، شاهد حضور حداكثری مردم و جوانان و دانشگاهیان در انتخابات شكوهمند ریاست جمهوری بوده‌ایم، قدردان آنان بوده و در عزم جدی دولت بر افزایش نشاط در دانشگاه‌ها، از هیچ كوششی دریغ نخواهد شد و در راه توسعه فعالیت‌های فرهنگی و علمی گام‌های اساسی برداشته خواهد شد.

فرآوری: طاهره رشیدی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : 1- نامی نیوز / 2- باشگاه خبرنگاران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین