سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک از افزایش 18 تا 25 درصدی اجاره بهای مسکن در تابستان امسال خبر داد و گفت: قیمت مسکن در بازار به کف رسیده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش اجاره،مستاجر بیچاره!


عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک از افزایش 18 تا 25 درصدی اجاره بهای مسکن در تابستان امسال خبر داد و گفت: قیمت مسکن در بازار به کف رسیده است.
اجاره نشینی-خانه به دوش

حسام عقبایی در نشستی خبری با اشاره به رکود بازار مسکن در ماه های اخیر پس از گرانی قیمت ها در سال گذشته، اظهار داشت: در سه ماه پایانی سال 91 و به خصوص در بهمن‌ماه، بازار مسکن با افزایش کاذب قیمت در بخش کلنگی و  آپارتمان‌ های نوساز مواجه شد که در کنار بی‌ثباتی در اقتصاد، موجب جهش بیش از معمول قیمت مسکن در تهران و دیگر کلانشهرها شد.

وی با بیان اینکه کارشناسان مسکن پیش‌بینی می‌کردند در آستانه انتخابات بازار مسکن به یک رکود قیمت و ثبات می رسد، گفت: اما تصور نمی کردند که در این شرایط قیمت مسکن با کاهش مواجه شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد ماحصل تغییر دولت و تغییر مدیریت شهری، بر تحولات 6 ماه اخیر بازار مسکن اثرگذار بود و منجر به رکود و ایستایی در خرید و فروش مسکن شد. امسال بازار مسکن شاهد پایان دوره شهرداری و شورای شهر بود و سیاست‌های شهرداری در حوزه ساخت و ساز و صدور پروانه ساخت حالت ایستایی داشت که یکی از عوامل اثرگذار بر کنترل قیمت مسکن در ماه‌های اخیر می‌تواند همین موضوع باشد.

وی گفت: همه با این پرسش روبه‌رو بودند که با ورود دولت جدید به عرصه سیاست، چه اتفاقی در اقتصاد کشور خواهد افتاد. حتی خیلی‌ها احتمال افزایش قیمت می‌دادند، اما بخشی از متقاضیان هم پیش از انتخابات خرید‌شان را انجام دادند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک با اعلام اینکه برخی از متقاضیان مسکن در پایان سال 91 به دلیل نگرانی از ادامه تورم شدید در اقتصاد، وارد بازار خرید شدند و خرید کردند، بیان کرد: موج معاملات مسکن در پایان سال گذشته وارد بازار و سپس از بازار خارج شد؛ بنابراین هنوز بازار مصرفی تغییری نداشته است.

وی تصریح کرد: رویکرد اخیر وزیر جدید راه‌ و شهرسازی در خصوص تعامل شبکه بانکی با خریداران مسکن و حذف نگرش دولت قبل به وام خرید، بازار را به واکنش انداخته است. در حال حاضر بخشی از متقاضیان خرید در انتظار بیرون آمدن بسته بانکی مدنظر وزیر راه و شهرسازی در خصوص نحوه پرداخت وام خرید مسکن هستند.

 در برخی از کشورها مردم تمایلی به خرید خانه ندارند به دلیل اینکه صنعت اجاره بها رشد داشته و کمپانی های اجاره داری در آنها شکل گرفتند.در این شیوه وقتی مردم مسکن اجاره ای مدرن در سطح انبوه می خواهند شرکت های اجاره ای قادر به تامین مسکن هستند بنابراین می توان با ارایه تسهیلات بلند مدت و ارایه زمین به انبوه سازان و تعیین اجاره از سوی دولت در این پروژه ها نیاز بازار را تامین کرد

معاون بازرسی اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه در سال 86، سیاست پرداخت وام خرید مسکن تا حدودی در به هم ریختن قیمت‌ها نقش بازی کرد، بیان کرد: در آن زمان اصل موضوع پرداخت وام خرید مسکن، محل اشکال نبود، بلکه شیوه‌ای که بانک‌ها بی‌محابا و بدون نظارت و بدون محدودیت به هر متقاضی، تسهیلات خرید پرداخت می‌کردند، مشکل‌ساز شد.باید به گونه‌ای این تسهیلات پرداخت شود که ماجرای سال 86 تکرار نشود، بنابراین موافق 100 درصد پرداخت وام خرید مسکن هستم حتی وام‌های کلان و تامین کننده قدرت خرید تا 90 درصد قیمت مسکن، اما مدل پرداخت با ضوابط باید باشد و فضای کاملا نظارتی در آن حاکم باشد.

عقبایی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که با وضعیت حاکم بر بازار مسکن، مردم اقدام به خرید و فروش کنند، گفت: قیمتها در بازار مسکن به کف رسیده است؛ بنابر این مردم وارد بازار مسکن شوند و خانه بخرند.

اجاره مسکن

عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان اینکه مردم برای اطمینان از قفل شدن کدرهگیری در سامانه املاک و مستغلات از اداره پست، تاییده کدپستی بگیرند، گفت: بنگاه های املاک موظفند در زمان خرید و فروش و یا اجاره از مالک کدپستی دریافت کنند اما ملاک نباید کدپستی درج شده در کارت ملی یا قبض باشد بلکه مالک باید از اداره پست تاییده بگیرد، زیرا دیده شده که یک آپارتمان چند واحدی، یک کدپستی دارد.همچنین خریدار پس از انتقال سند باید با مراجعه به همان بنگاه املاک، اعلام کند که قفل کدرهگیری ملک باز شود و یا اینکه به اتحادیه برای این کار مراجعه کند، در غیراین صورت در زمان فروش با مشکل مواجه می شود.

عقبایی در مورد بازار اجاره بها، اظهار داشت: در تابستان سال گذشته شاهد افزایش 180 درصدی اجاره بها در برخی از نقاط تهران بودیم اما در تابستان امسال با توجه به رکود سه ماهه انول، درصد زیادی از مستاجران به تمدید قراردادها پرداختند و اجاره بها بصورت معقول افزایش داشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری مشاوران املاک با اشاره به افزایش 18 تا 25 درصدی اجاره بها در شهر تهران در تابستان امسال، گفت: در برخی از کشورها مردم تمایلی به خرید خانه ندارند به دلیل اینکه صنعت اجاره بها رشد داشته و کمپانی های اجاره داری در آنها شکل گرفتند.در این شیوه وقتی مردم مسکن اجاره ای مدرن در سطح انبوه می خواهند شرکت های اجاره ای قادر به تامین مسکن هستند بنابراین می توان با ارایه تسهیلات بلند مدت و ارایه زمین به انبوه سازان و تعیین اجاره از سوی دولت در این پروژه ها نیاز بازار را تامین کرد.

نرخ اجاره بها در پاییز کاهش می‌یابد

عضو اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش قیمت مسکن در تهران، گفت: نرخ اجاره بها با به پایان رسیدن فصل نقل و انتقال یعنی در پاییز کاهش می‌یابد.

 وحید جوادی در پاسخ به این سوال که دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن چیست، مگر نه اینکه قیمت‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته است، افزود: رشد بیش از حد قیمت مسکن و وجود حباب قیمتی باعث شد تا بازار مسکن دچار رکود شود.

در آن زمان اصل موضوع پرداخت وام خرید مسکن، محل اشکال نبود، بلکه شیوه‌ای که بانک‌ها بی‌محابا و بدون نظارت و بدون محدودیت به هر متقاضی، تسهیلات خرید پرداخت می‌کردند، مشکل‌ساز شد.باید به گونه‌ای این تسهیلات پرداخت شود که ماجرای سال 86 تکرار نشود، بنابراین موافق 100 درصد پرداخت وام خرید مسکن هستم حتی وام‌های کلان و تامین کننده قدرت خرید تا 90 درصد قیمت مسکن، اما مدل پرداخت با ضوابط باید باشد و فضای کاملا نظارتی در آن حاکم باشد

وی ادامه داد: هرچند که باید اذعان کرد قیمت‌ها به کف خود رسیده است اما احتمال اینکه قیمت‌ها باز هم پایین‌تر بیاید وجود دارد. چنانچه تحریم‌ها برداشته شود قیمت ساخت نیز کاهش چشمگیری می‌یابد.

عضو اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که نقش مشاورین املاک در قیمت مسکن تا چه حد است گفت : مشاورین املاک می توانند بر اساس مبنای قیمت منطقه در کاهش قیمت مسکن و اجاره بها نقش بسزایی داشته باشند.بروز رسانی سیستم های کد رهگیری ، ایجاد شعب اتحادیه در مناطق مختلف و بیمه تامین اجتماعی مشاوران املاک می تواند مشکلات صنف را مرتفع سازد.

قیمت مسکن را افزایش نمی دهد

جوادی گفت: افزایش سقف وام مسکن نمی‌تواند قیمت مسکن را افزایش دهد چرا که شوک قیمت در بازار مسکن به تازگی رخ داده است و بازار قابلیت اینکه مجدداً دچار شوک قیمتی شود، ندارد. عضو اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که چرا قیمت مسکن کاهش یافته اما نرخ اجاره بها نزولی نیست، گفت: نرخ اجاره بها مطمئناً پس از به پایان رسیدن فصل نقل و انتقال یعنی در فصل پاییز رو به کاهش خواهد گذاشت.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین