سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ایران با پرداخت اقساط وام‌های قدیمی خود به بانک جهانی، از فهرست وام گیرندگان بدحساب این سازمان خارج شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازپرداخت قسط جهانی با یک تماس تلفنی؟


 ایران با پرداخت اقساط وام‌های قدیمی خود به بانک جهانی، از فهرست وام گیرندگان بدحساب این سازمان خارج شد.

بانک جهانی اعلام کرد که "بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه" که واحد وام دهی این سازمان است، تمام وام‌های ایران را بدنبال پرداخت اقساط عقب افتاده این وام‌ها، از وضعیت غیراجرایی به اجرایی تغییر داده است.

بانک

بانک جهانی در 16 ژوییه با اعلام اینکه ایران شش ماه است اقساط وام‌هایش را پرداخت نکرده و پرداخت 79.1 میلیون دلار از 697 میلیون دلار وام‌هایش عقب افتاده، ایران را در وضعیت غیراجرایی قرار داده بود.

ایران در آن زمان با اعلام آمادگی برای بازپرداخت وام‌هایش، تحریم‌های غربی را مانع پرداخت اقساطش به این وام دهنده جهانی خوانده بود.

بر اساس گزارش رویترز، ایران از سال 2005 برنامه وام جدیدی با بانک جهانی نداشته و تمامی اقساطی که می‌پردازد برای وام‌های قدیمی است. بانک جهانی که در واشنگتن مستقر است، اعلام کرده از تحریم‌های بین المللی و سازمان ملل علیه ایران پیروی می‌کند.

بانک جهانی خواهان دریافت قسط های عقب افتاده از ایران شد

این خبر در حالی منتشر شد که دیروز رویترز ادعا کرد که بانک جهانی از ایران خواسته اقساط گذشته خود را بپردازد چرا که پس از تماس تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی تحریم‌های غرب علیه ایران کاهش می‌یابد!به گزارش رویترز، بانک جهانی روز جمعه اعلام کرد که ایران باید بدهکاری مالی گذشته خود را به این بانک بپردازد. این امر به تماس تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا  و حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر می‌گردد که روابط بین دو کشور پس از 30 سال  برقرار شده است.بانک جهانی در ماه‌های گذشته اعلام کرد، دلیلی برای از سرگیری بدهکاری ایران به بانک نبود تا ایران بتواند با توجه به فشارها و تحریم‌های اقتصادی این مبلغ را بپردازد.

بعد از پیگیری‌های چندین باره نمایندگان ایران در بانک جهانی، نهایتا روز 4 ژوئن (24 خردادماه) مدیر بانک جهانی اعلام می‌کند که اجازه نقل و انتقال را از طریق بانک واسط، از مقامات ذیربط آمریکایی گرفته است.ما عملاً از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه بر اساس حدوث شرایط عدم اختیار و خارج از کنترل، علیرغم آمادگی برای پرداخت‌ها، امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است

ایران در آن زمان به دلیل محدودیت حمل و نقل پول به خاطر تحریمهای یکجانبه غرب علیه ایران نتوانست بدهکاری 616 میلیون دلاری خود را به بانک جهانی بپردازد، تحریم‌های غرب علیه این کشور مانع این امر شده بود.همه این مبالغ بدهی ایران مربوط به گذشته است و به سال 2005 بازمی‌گردد.

بانک جهانی در ادامه می‌افزاید، بدهکاری گذشته ایران  به دلیل از سرگیری ارتباطات اخیر از روز جمعه از سرگرفته شده است. در این خصوص مطالب بیشتری از سوی بانک جهانی منتشر نشده است.در ادامه این خبر،  به تماس تلفنی اوباما و روحانی اشاره شده است که روابط می‌تواند تاثیری در خصوص برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد. اوباما همچنین اشاره داشته است که این فرصتی برای بیرون رفتن ایران از انزوا با غرب است.

بانک جهانی در ادامه می‌افزاید، بدهکاری گذشته ایران  به دلیل از سرگیری ارتباطات اخیر از روز جمعه از سرگرفته شده است. در این خصوص مطالب بیشتری از سوی بانک جهانی منتشر نشده است.در ادامه این خبر،  به تماس تلفنی اوباما و روحانی اشاره شده است که روابط می‌تواند تاثیری در خصوص برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد. اوباما همچنین اشاره داشته است که این فرصتی برای بیرون رفتن ایران از انزوا با غرب است

بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری ایران پیش از این در گفت‌وگویی تفصیلی گفت:تحریم‌ها دلیل تأخیر در بازپرداخت اقساط وام‌های این کشور به بانک جهانی بوده‌اند. بانک جهانی به تازگی ایران را به دلیل عدم پرداخت بدهی در وضعیت «عدم اجرای تعهدات» قرار داده است.

حساب و کتاب خانواده

بهروز علیشیری در واکنش به این بیانیه، ایران را «یکی از خوش‌حساب‌ترین کشورها» در ایفای تعهدات قراردادهای مالی بین‌‌المللی خود دانسته و گفته است که جمهوری اسلامی به زودی اعتراض رسمی خود را به رئیس بانک جهانی ارسال خواهد کرد.

بهروز علیشیری که جانشین نماینده ایران در بانک جهانی است، اظهار داشته که بانک مرکزی ایران در روزهای 7 و 15 ژانویه به بانک واسط مورد پذیرش بانک جهانی دستور پرداخت صادر کرده، اما این بانک واسط، منابع مورد نظر را برگشت داد.

وی  سپس اضافه کرده است که بعد از پیگیری‌های چندین باره نمایندگان ایران در بانک جهانی، نهایتا روز 4 ژوئن (24 خردادماه) مدیر بانک جهانی اعلام می‌کند که اجازه نقل و انتقال را از طریق بانک واسط، از مقامات ذیربط آمریکایی گرفته است.ما عملاً از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه بر اساس حدوث شرایط عدم اختیار و خارج از کنترل، علیرغم آمادگی برای پرداخت‌ها، امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : فارس و ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین