وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با شروع هفته دفاع مقدس بیش از بیست هزار نفر از بازماندگان و رزمندگان جنگ تحمیلی تا کنون اقدام به امضای طوماری کرده‌اند که خواستار احقاق حقوق بازماندگان جنگ تحمیلی است و تا امروز مزایای قانونی به آن‌ها تعلق نگرفته است
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طوماری برای احقاق حقوق بازماندگان جنگ


با شروع هفته دفاع مقدس بیش از بیست هزار نفر از بازماندگان و رزمندگان جنگ تحمیلی تا کنون اقدام به امضای طوماری کرده‌اند که خواستار احقاق حقوق بازماندگان جنگ تحمیلی است و تا امروز مزایای قانونی به آن‌ها تعلق نگرفته است.

از یخ سردتر هم می‌شود باشیم؟

حال در آخرین روزهای این هفته نظری بر این طرح ملی که در جهت شناسایی و جلب مشارکت رزمندگانی است که در سال‌های دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل شرکت داشته و به دلایل مختلفی از حقوق و شأن مناسب خود برخوردار نشده‌اند، می‌اندازیم تا عملکرد انجمن در حال تأسیس و همچنین استقبال از آن را به اطلاع  مردم و به خصوص مسئولان لشکری و کشوری برسانیم.

هدف از این طرح بستر سازی حقوقی برای طرح و ارائه راه کارهای لازم قانونی و پیشنهاد آن ها به مجلس محترم شورای اسلامی و تشویق و ترغیب مسئولان به بررسی مشکلات این دو گروه از ایثارگران فراموش شده، است.

در مدت راه اندازی یعنی از سوم مردادماه سال جاری تا امروز مسئولان با سه برخورد خود از این جریان پذیرایی کردند؛ دسته اول کسانی که چشم خود را بر حقایق بسته و بی تفاوت از کنار این خواست ها گذشتند و به گونه‌ای که انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته با آن برخورد کردند.

 دسته دوم؛ مسئولانی که عمدتاً از نمایندگان مجلس بوده و با اقبال با آن رو به رو شده اند و امید فعالان در این نهاد بر آن است كه این اقبال جنبه تبلیغاتی نداشته باشد زیرا بیش تر نمایندگان همراه ازپنج استان جنگ زده بوده‌اند و نیازمند آرای این امضا کنندگان. دسته سوم اما با بهانه گیری از ایجاد مشکلاتی كه توسط برخی دستگاه‌ها یا سوءاستفاده گرها ایجاد شده به پروپای این انجمن پیچیده‌اند. به گفته هوشیار سلطانی فر که خود از دست‌اندرکاران این طرح ملی است: برای سگ و گربه و حتی درخت چنار انجمن است و اگر کسی قانون شکنی کند مقصر انجمن شناخته نمی‌شود و این در حالی است که عملکرد غیر قانونی شماری از دستگاه‌ها به پای این انجمن نوشته شده است.

هدف از این طرح بستر سازی حقوقی برای طرح و ارائه راه کارهای لازم قانونی و پیشنهاد آن ها به مجلس محترم شورای اسلامی و تشویق و ترغیب مسئولان به بررسی مشکلات این دو گروه از ایثارگران فراموش شده، است.

از سوی دیگر در این مدت کوتاه دامنه ir این انجمن هم به آدرس Toomar92. ir و bazmandegan. ir راه اندازی شده است.

اعضای این تشكل بدون بودجه و بدون برخورداری از هر نوع حمایت مالی، از اعلام شماره حساب خود داری کرده‌اند تا مبادا مسئولان برداشتی دیگر کرده و از فعالیتشان ممانعت کنند. این در حالی است که افرادی از اقشار رزمنده و جنگ زده درخواست ارسال کمک هم داشته‌اند و پذیرفته نشده است. چنان كه عده‌ای نیز خواسته یا ناخواسته دست به کارهایی زده و از نام این انجمن سوءاستفاده کرده‌اند. امید آن است که با همکاری مسئولان ذی‌ربط مشکلات گریبان گیر و دست و پاگیر در رسیدن به هدف این طرح ملی از سر راه برداشته شود.

از یخ سردتر هم می‌شود باشیم؟

سلطانی فر اظهار کرد: امید آن می‌رود تا سال آینده در هفته دفاع مقدس شاهد حضور میلیونی فراموش شدگان جنگ باشیم.

وی افزود: این روش یعنی دادن فراخوان برای حضور افراد در بدنه هیأت مۆسسان، مردم سالارترین نوع فعالیت اجتماعی است و قصد آن نداریم که با تحریک افراد به قانون شکنی بپردازیم. تا کنون هم دعوتی برای ایجاد هیاهو و تجمع نداشته‌ایم. دعوت نامه و فراخوان تنها عملکرد ماست که با استقبال افراد روبه رو شده است. نه تنها کاسه داغ تر از آش نشده ایم بلکه از یخ سردتر بوده‌ایم

سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین