سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محققان آزمایشگاه سان فرانسیسکو موفق به ساخت قاشقی شده اند که مناسب بیماران مبتلا به پارکینسون است و لرزش دست آنان را کنترل می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : راضیه کتابچی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قاشق مخصوص بیماران پارکینسون


محققان آزمایشگاه سان فرانسیسکو موفق به ساخت قاشقی شده اند که مناسب بیماران مبتلا به پارکینسون است و لرزش دست آنان را کنترل می کند.

قاشق مخصوص بیماران پارکینسون

آیا عضوی از خانواده شما مبتلا به رعشه شدید یا پارکینسون است؟ در کنار همه رنج‌ها، یک نکته دردآور این است که چنین فردی حتی دیگر نمی‌تواند خودش غذا بخورد و ار فرط لرزش دست‌ها، لقمه غذا به دهان نرسیده، بر روی سفره می‌ریزد.

در آمریکا برآورد می‌شود که 10 میلیون بیماری مبتلا به رعشه اساسیessential tremor  و 2 میلیون بیمار مبتلا به پارکنیسون وجود داشته باشند.

شرکت Lift Labs، می‌کوشد به کمک فناوری مشکل این افراد را حل کند و این کار را ابزارهایی انجام می‌دهد که این روزها در همه گوشی‌های هوشمند وجود دارند.

این شرکت که مقر آن در سان فرانسیسکو است می گوید قاشق های جدید کهLiftware  نام دارند از فناوری «لغو فعال لرزش» بهره مندند که لرزش های دست کاربر را گرفته و مانع از ریزش غذا از قاشق می شود. در حال حاضر از فناوری «لغو فعال» در گوشی های ضد نویز استفاده می شود و محققان آمریکایی از این ایده برای تثبیت حرکات بزرگ مقیاس استفاده کردند.

قاشق علاوه بر حسگر، دارای یک میکروکنترلر و یک میکروپردازنده است که به محض احساس لرزش، قاشق را ثابت نگه می دارند تا بیمار مبتلا به پارکینسون، بدون استرس و احساس سرخوردگی غذا را به دهان خود هدایت کند

قاشق ساخته شده برای بیماران مبتلا به پارکینسون مجهز به چندین حسگر حرکتی است. موتورهای تعبیه شده در دسته این قاشق لرزش های افقی و عمودی را از بین می برد.

آنوپام پاتاک مجری این طرح گفت با شناسایی چگونگی ساخت سخت افزارهای بسیار کوچکی برای لغو لرزش های انسانی، دریافتیم این شیوه می تواند کاربرد مطلوبی برای فناوری لغو فعال باشد.

قاشق مخصوص بیماران پارکینسون

این وسیله به شکل یک دسته است که می‌توان یک قاشق را در آن جای داد، این وسیله با حسگرهای حرکتی و یک تراشه ریزکنترلی که دارد، متوجه لرزش‌های می‌شود و آنها را خنثی می‌کند به این ترتیب که دامنه و فرکانس لرزش‌ها را اندازه می‌گیرد و محل اتصال قاشق به وسیله را درست در جهت خلاف حرکت می‌دهد. قاشق علاوه بر حسگر، دارای یک میکروکنترلر و یک میکروپردازنده است که به محض احساس لرزش، قاشق را ثابت نگه می دارند تا بیمار مبتلا به پارکینسون، بدون استرس و احساس سرخوردگی غذا را به دهان خود هدایت کند.

قاشق مخصوص بیماران پارکینسون

این قاشق دارای چند باتری قابل شارژ است که انرژی لازم برای استفاده در 10 وعده غذایی را فراهم می کنند.

به همراه این قاشق یک لوح فشرده آموزشی ارائه می شود که دستورالعمل استفاده از قاشق در آن آموزش داده شده است.

محققان در تلاش هستند که با استفاده از تکنولوژی استفاده شده در این قاشق، ابزار بیشتری برای بیماران مبتلا به پارکینسون تولید کنند. اسم وسیله اختراع شده،Liftware  است و حدود 300 دلار قیمت دارد.

تاکنون ابزار مشابهی شبیه به کلید، برای کمک به بیماران پارکینسونی ساخته شده است.

بیماری پارکینسون یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان مسن تر با مشخصه سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی، لرزش و از دست رفتن مهارت های حرکتی است. این اختلال هنگامی رخ می دهد که نواحی خاصی از مغز توانایی خود در تولید دوپامین (یکی از ناقلین عصبی در مغز) را از دست می دهند.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: 1 پزشک، جام جم، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین