تبیان، دستیار زندگی
گوسفندی که به عنوان کفاره ذبح می‌شود باید به مصرف فقرا برسد و شخص کفاره دهنده نمی‌تواند از آن بخورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم اختلاط زن و مرد در طواف

طواف


رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: مردم روز قیامت، پا برهنه و عریان و دست خالى برانگیخته مى‏‌شوند، عرق از سر و رویشان مى‌‏ریزد، و به بنا گوششان مى‏‌رسد! سوده همسر پیامبر (صلی الله علیه و آله)، راوى حدیث مى‏‌گوید: عرض کردم: یا رسول اللَّه!- درود خدا بر تو!- چه دردناک است که بعضى از مردم به حال بعضى مى‌‏نگرند! فرمود: نه، هر کدام گرفتارند، هر کسى آن روز، کارى دارد که دیگران را از خاطر مى‌‏برد.


دراین مقاله دو سوال را در باب مسائل حج مطرح خواهیم کرد و به آنها پاسخ خواهیم گفت:

سوال: آیا گوسفندی را که به علت پوشاندن سر در عمره مفرده قربانی می‌کنم تا به فقرا بدهم، می‌توانم خودم یا اعضای خانواده‌ام از جگر یا پاچه‌اش بخوریم؟

گوسفندی که به عنوان کفاره ذبح می‌شود باید به مصرف فقرا برسد و شخص کفاره دهنده نمی‌تواند از آن بخورد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سۆال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

به احتیاط واجب جایز نیست.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

شخص کفاره دهنده نمی‌تواند از گوشت کفاره واجبه تناول کند.

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

جایز نیست.

حضرت آیة الله هادوی تهرانی (مد ظله العالی):

خیر، نمی‌توانید بخورید.

(توجه: استفتا از دفاتر آیات عظام: سیستانی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئیست انجام گرفته است.)

سوال: اگر مختلط بودن زن و مرد اشکال دارد، چرا آنان در طواف خانه کعبه مختلطند؟

اصل اختلاط منعی ندارد. آنچه مورد گفت‌وگو است، منع اختلاط فساد انگیز است. اختلاط مرد و زن در مسجد الحرام در گذشته این‌گونه و با این حجم سنگین نبوده و طبیعتاً شارع مقدس به دلیل فقدان فساد در اختلاط، در این زمینه منعی اعلام نکرده است. اما اکنون نیز اگر این اختلاط، منجر به فساد شود باید روش طواف اصلاح شود.

البته یاد آور می‌شویم که مقایسه حضور مختلط زن و مرد در مکان‌های خاص عبادت مانند مکه با مکان‌های دیگر، قیاس صحیحی نیست؛ زیرا معمول انسان‌هایی که در این مکان‌ها حضور می‌یابند به خود و اعمال خویش مشغول‌اند و کمتر به مسائل شهوانی توجه دارند، از این‌رو برخی اعمال حج مانند حضور در صحرای عرفات، به صحنه قیامت تشبیه شده است؛ زیرا در قیامت با این‌که اکثر مردم (جز مۆمنان) لخت محشور می‌شوند اما کسی به کسی نگاه نمی‌کند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در این زمینه فرمود: مردم روز قیامت، پا برهنه و عریان و دست خالى برانگیخته مى‏‌شوند، عرق از سر و رویشان مى‌‏ریزد، و به بنا گوششان مى‏‌رسد! سوده همسر پیامبر (صلی الله علیه و آله)، راوى حدیث مى‏‌گوید: عرض کردم: یا رسول اللَّه!- درود خدا بر تو!- چه دردناک است که بعضى از مردم به حال بعضى مى‌‏نگرند! فرمود: نه، هر کدام گرفتارند، هر کسى آن روز، کارى دارد که دیگران را از خاطر مى‌‏برد،... (ورام بن أبی فراس، مسعود بن عیسی، آداب و اخلاق در اسلام ص 538)

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

اسلام  کوئیست

آداب و اخلاق در اسلام

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.