سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس کل بانک مرکزی در سخنی قابل تامل گفت: قیمت دلار در بازار به کف رسیده و کاهش بیشتر منطقی نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مخالفت آقای رئیس با ارزانتر شدن دلار!


رئیس کل بانک مرکزی در سخنی قابل تامل گفت: قیمت دلار در بازار به کف رسیده و کاهش بیشتر منطقی نیست. رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه هیچ دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ دلار در بازار آزاد وجود ندارد و اصلا منطقی نیست قیمت دلار بیشتر از این پایین بیاید، گفت: نرخ فعلی دلار در بازار نرخ کف است و بیشتر از این پایین نخواهد آمد.

ولی‌الله سیف صبح در حاشیه صبحانه کاری اتاق ایران در جمع خبرنگاران به بیان جزئیات این نشست پرداخت و اظهار داشت: این جلسه باعث شد بنده و معاونانم در بانک مرکزی در جریان ریز مسائل اجرایی تولید و شکوفایی اقتصادی کشور قرار گیریم؛ فعالان اقتصادی سوالاتی را مطرح کردند که بنده نیز بر حسب وظیفه پاسخ آنها را دادم.

دلار

وی با بیان اینکه جلساتی مشابه جلسه امروز به بانک مرکزی کمک می‌کند در جریان بیشتر مسائل روزمره تولید قرار بگیرد تصریح کرد: در هفته‌های اخیر و همزمان با حضور بنده در بانک مرکزی دو سیاست را عملیاتی کردیم و مابقی را در آینده‌ای نزدیک عملیاتی و اقدام خواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه به زودی بخشنامه‌های جدیدی برای تسریع و تسهیل فرآیند تولید ابلاغ خواهد شد افزود: در روزهای اخیر یک بخشنامه درباره تجدیدنظر گشایش اعتبارات اسنادی ابلاغ کردیم، در گذشته روال به این شکل بود که بعد از ثبت سفارش متقاضی باید به بانک مراجعه و اعتبارات اسنادی را تامین می‌کرد؛ البته باید به عنوان خریدار از بانک مرکزی کسب مجوز می‌کرد و بعد به مرکز مبادلات مراجعه و اقدام به گشایش اعتبار می‌نمود.

سیف ادامه داد: در گذشته متقاضیان می‌بایست صددرصد ارز مورد نیاز از مرکز مبادلات خریداری می کردند و بعد گشایش اعتبار انجام می‌شد ولی با بخشنامه بانک مرکزی این امکان فراهم شد که با واریز حداکثر 30 درصد ارز مورد نیاز گشایش اعتبار انجام شود. البته مابقی تعهدات را در زمان‌بندی باید پرداخت کنند.

وی تاکید کرد: برای گشایش کننده اعتبار این امکان فراهم شد که در صورت تقاضا ارز مورد نیاز بیش از 30 درصد نیز در همان مقطع پرداخت شود.

وی در ادامه از تجدیدنظر در فهرست ممنوع‌الخروج‌های بانکی خبر داد و گفت: طبق سیاست جدید بانک مرکزی یک‌سوم از مشمولین فهرست ممنوع‌الخروج‌ها از این فهرست خط خوردند؛ بانک مرکزی موظف است برای جلوگیری از محرومیت حقوق شهروندی (ممنوع الخروج شدن عملا باعث محروم شدن از حقوق شهروندی می‌شود) درباره فهرست ممنوع‌الخروج‌ها تصمیم‌گیری کند.

سیف تاکید کرد: درباره سایر افرادی که در فهرست ممنوع‌الخروج‌های بانکی هستند نیز تجدیدنظر انجام خواهد شد، بانکها اگر مستندات کافی برای ادامه ممنوع‌الخروج شدن این افراد ارائه ندهند آنها را نیز از فهرست حذف می‌کنیم.

در روزهای اخیر یک بخشنامه درباره تجدیدنظر گشایش اعتبارات اسنادی ابلاغ کردیم، در گذشته روال به این شکل بود که بعد از ثبت سفارش متقاضی باید به بانک مراجعه و اعتبارات اسنادی را تامین می‌کرد؛ البته باید به عنوان خریدار از بانک مرکزی کسب مجوز می‌کرد و بعد به مرکز مبادلات مراجعه و اقدام به گشایش اعتبار می‌نمود

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به کارگروه‌های تشکیل شده در این بانک اشاره و تصریح کرد: کارگروهی در زمینه ارزی به منظور رسیدگی به بخشنامه‌های ارزی تشکیل شده که به زودی بخشنامه‌های جدیدی را ارائه خواهد کرد.

وی همچنین به تشکیل کارگروه در معاونت اقتصادی بانک مرکزی درباره رفع ابهامات اعتباری اشاره و تصریح کرد: همچنین در بخش نظارت نیز اقدام مشابهی انجام شده است. نمونه آن نیز تجدیدنظر در بخشنامه‌های ذینفع واحد و اشخاص مرتبط است.

سیف

سیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه همزمان با تشدید تحریم‌ها و بروز اختلاف در سیستم بانکی عملاٌ گشایش اعتبار در بانکها متوقف شده و بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش پرداخت سقف تعهدات ارزی در این زمینه عملا موضوعیت ندارد آیا این بخشنامه مشمول حواله‌های نقدی نیز می‌شود گفت: این بخشنامه فقط مشمول ال سی‌های خارجی می‌شود اما بانک مرکزی اولویت دارد که در مورد السی‌های داخلی نیز قوانینی را اتخاذ کند.

*تاکید مجدد رئیس کل بانک مرکزی بر متعادل‌سازی نرخ سود بانکی

رئیس کل بانک مرکزی در این نشست به سوالی درباره وضعیت نرخ سود بانکی نیز پاسخ داد و تصریح کرد: نقطه نظرات تولیدکنندگان نیز در روز جاری بر نرخ سود بود اما سیاست فعلی دولت در جهت کنترل و پایین‌آوردن نرخ تورم است.در یک بازار متعادل اقتصادی نرخ سود و نرخ تورم متعادل خواهند بود؛ نرخ سود به دور از نرخ تورم نخواهد بود.

*سوئیفت موضوع پیچیده‌ای نیست/ راه‌های جایگزین را استفاده می‌کنیم

سیف در پاسخ به این پرسش که آیا اخبار رسیده مبنی بر لغو تحریم سوئیفت صحت دارد اذعان داشت: سوئیفت برای بانک مرکزی و سیستم بانکی موضوع پیچیده‌ای نیست چرا که جایگزین‌های مناسبی برای این امکان پیدا کرده‌ایم.اگر سوئیفت را مجددا بخواهند در اختیار ما قرار دهند به طور حتم از آن استفاده خواهیم کرد.

*نرخ فعلی دلار کف بازار است/ دلار آزاد بیشتر از این پایین نمی‌آید

سیف در پاسخ به پرسشی درباره علت کاهش نرخ ارز در بازار آزاد اینطور توضیح داد که کاهش نرخ ارز دلیل خاصی ندارد و تنها عاملی که باعث نوسانات اخیر شده خوش‌بینی‌ها و آثار روانی موجود در بازار است.

وی با بیان اینکه نرخ ارز منطق خاص خود را دارد اضافه کرد: هیچ دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ دلار در بازار آزاد وجود ندارد و اصلا منطقی نیست قیمت دلار بیشتر از این پایین بیاید.

سیف تاکید کرد: نرخ فعلی دلار در بازار نرخ کف است و بیشتر از این پایین نخواهد آمد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان

 


منابع : تسنیم و فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین